Muğla Haber Gazetesi

Sanayi devriminde bilimsellik yeterli mi?

Sanayi devriminde bilimsellik yeterli mi?
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
07 Nisan 2016 - 17:48

Almanya ekonomisinin rekabeti kaybetmemek için 2010 yılından itibaren üzerinde çalıştığı üretim süreçlerindeki dijital dönüşümü ifade eden adımı “Sanayi 4.0” denilen 4. Sanayi devrimi geç kalmış olsa da TÜSİD’te tartışılmaya başlandı.

Aynı zamanda sanayi (4.0) raporu tanıtıldı. Başkan Cansen Başaran Symes ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, açılış konuşmasında fikirlerini anlattılar. Sayın Symes, küresel rekabetçilik endeksi gibi bir çok çalışmanın Türkiye’nin rekabet gücünü geliştiremediğini dikkat çekti.

2011 ve 2015 yıllarında yayımlanan sanayi strateji vizyonlarını hatırlatarak şöyle ifade de bulunulmuş:

Bu perspektif son 5 yıldır sanayi politikalarımızın aslında merkezinde bulunuyor. Ancak buna rağmen yüksek katma değerli ürünlerin üretimdeki payını artıramıyoruz. Türkiye olarak bu anlamda bir yol ayrımındayız. Ya bu atılımı yaparak bir üst gelir grubuna yükselteceğiz ya da rekabet edebildiğimiz mevcut pazarları kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.

Sanayi 4.0 dönüşümü Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştiremediği atılımı yapabilmesi için önemli bir fırsat. Biz insanımızı geleceğe hazırlayacak bu yetkilerle donatmakla yükümlüyüz. Bu bağlamda TÜSİD olarak çalışmalarımızla ihtiyaca işaret etmekteyiz.

Önemli bir hususla noktalıyor sayın Symes konuşmasını. Bu noktada iş gücümüzü tehdit eden asıl faktörün teknoloji değil, teknolojiyi yakalayamadıkları için pazarın kaybedecek olan işletmelerimiz olduğun bir kez vurgulamak isteriz.

Bakan sayın Işık, konuşmasında; “ Sanayi 4.0” altında değerlendirilen teknolojilerle ilgili çalışmalara süratle yoğunlaşması gerektiğini belirterek, şu çarpıcı tespitte bulunuyor. “ Öncelik 3. Sanayi devrimini adeta tribünde izledik. Bu defa sahada oyuncu olabilmek için doğru kararlar almak ve bu kararları süratle etkin biçimde uygulamaya koymak durumundayız.”

Horizon gibi uluslar arası fon mekanizmaları ile Kalkınma Bankası ve diğer finans kurumlarının yapacağı iş bölümü ve birliği ile 4. Sanayi intibak için finansman engellerini kaldıracaklarını dile getirdi.

Analiz: Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Bu bağlamda akıl fikir ermeyen çılgın proje olan Milli Ekonomi Modeli abu hayattır. Tabi okuyup dünyadaki kısmi uygulamaları takip ederek gözlemle bulunup aksiyona geçmek tek çözüm tek kurtuluş olduğu bir kez daha hatırlanmalıdır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha