Muğla Haber Gazetesi

Salgınla Artan Psikolojik Şiddet

Salgınla Artan Psikolojik Şiddet
BERİTAN YÜCEL( beriitanyucel@gmail.com )
15 Ocak 2021 - 15:17

Salgın sürecinde, çiftler arasında da psikolojik ve fiziksel şiddetin artabileceği, aynı zamanda karşılıklı toleransın da düşebileceği yönünde görüş belirten Psikolog Mertan Yılmaz, bu süreçte öfke ve agrasyonun kontrol altına alınmasını ve doğru iletişim kurulmasının önemine değindi.

Beritan YÜCEL

Salgın döneminde, aile içi şiddet ihbarlarının azalmasını değerlendiren Psikolog Mertan Yılmaz, ‘Şiddet olmadığı için azalma yaşandı!’ algısının doğru bir kanı olmadığını söyledi. Psikolog Yılmaz, bunun sebebinin eşlerin, bu süreçte daha çok beraber olması, birlikte vakit geçirildiği için şikâyet etmeye zaman bulamaması ya da korktuğu için şikâyet edememe şeklinde olabileceğini belirtti.

Psikolog Mertan Yılmaz, “Salgının etkisi ile psikolojik şiddetin arttığını gözlemliyorum. Aslında psikolojik şiddetin artık karşılıklı olarak yapıldığı bir süreç yaşanıyor. Bu nedenle şiddete maruz kalan tarafın, şikâyet edemese de kendi önlemlerini, kendisinin alması gibi bir durum var.” açıklamasında bulundu.

ANLIK UYGULANABİLECEK ÖNLEMLER

Psikolojik önlemler bakımından, fiziksel önlemlerin çok önemli olduğunu ifade eden Psikolog Yılmaz, “Önlemler açısından bir sıralama yapılırsa kişi öncelikle evde kendine güvenli bir alan oluşturabilir. Yani erkek, kadına şiddet uygulamaya başladığında kadın, kendini koruyabileceği bir yere sığınmalıdır. Bu, aslında planlanabilir bir durumdur, aynen deprem çantası hazırlanması gibi! Kişinin kendini kilitleyebileceği ya da karşı taraftan o an için kurtulup, kaçabileceği bir mekân hazırlanabilir. İlk sinir anını geçiştirebilmek açısından,  önerdiğimiz ilk konu bu olur. İkinci yapılacak konu ise bir güvenlik çemberi oluşturma olmalıdır. Bu güvenlik çemberi içerisinde kendimizi koruyabileceğimiz ve orada uzun bir zaman geçirebileceğimiz düzenlemeler yapılabilir. Çünkü adam çok sinirli, alkollü veya bir madde etkisinde olup, tehditler savurabilir. Kadının o çember içinde uzun süre kalması gerekebileceği için önceden buna hazırlıklı olması gerekir. Bu durum sürekli şiddet gören kişiler için uygulanabilecek bir çözüm yolu değil ama önlem olarak, anlık uygulanabilecek bir yöntem sayılabilir. Son aşamada ise başvurabilecek bir kişinin olması ve bu kişinin önceden ayarlanması şarttır.” vurgulaması yaptı.

PSİKOLOJİK ŞİDDETTE SAĞLIK BOYUTU

Psikolojik şiddetin uzun süreli etkilerinin olabileceğini söyleyen Mertan Yılmaz, psikolojik şiddetin aile içi olduğu kadar, aile dışı ilişkileri de etkileyebileceğinin üzerinde durdu. Psikolog Yılmaz, “Fiziksel şiddet tabii ki ciddi anlamda zararlar verebilir ama psikolojik şiddeti de uzun zamana yaydığınızda, fiziksel şiddetle yakın zararlarının olabileceği de yaşanan bir gerçek! Psikolojik şiddet, hem aile içine ve hem de dışına yansıyor. Aile içinde en çok çocukları ve yaşayan diğer kişileri etkileyebiliyor. ”anlatımı yaptı.

İLETİŞİM, BAĞIRIP GÜÇ GÖSTERMEK Mİ?

Salgın sürecinden kaynaklı, bireylerde sağlıklı bir psikolojik durumun olmadığına da değinen Psikolog Yılmaz, “Bu süreçte, eşler arasında önemli olan doğru iletişimi kurabilmektir. Bağırmak veya güç göstermek, iletişim değildir. İletişim, iki tarafın birbirini anlamasıyla gerçekleşir. Eğer öncelikle doğru iletişimi kurabilirsek, hem fiziksel, hem de psikolojik şiddetin önüne geçebiliriz!” dedi.

PSİKOLOJİK ŞİDDETİN ARTMASI

Psikolog Mertan Yılmaz, “Verilere göre boşanma oranlarının arttığı söyleniyor. Çok uzun süre evlerde kaldığımız için etkileniyoruz. Bu dönemde psikolojik şiddetin daha da artmış olduğu gözlemleniyor. Salgının getirmiş olduğu öfke, kaygı ve stres ile beraber deyim yerinde ise eşler birbirlerine sarıyor, saldırıyor. İnsanlardaki olumsuz en küçük şey, diğerine batmaya başlıyor. Bu da gerek anlaşmazlığı, gerekse sıkıntıyı ve stresi arttırıyor, kavgalar çoğalıyor.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Mertan Yılmaz, son olarak eşlere, bir tartışma anında, ayrı odaya geçmelerini ve sakinleşmeyi beklemelerini önerip, bir süre diyalog halinde olunmamasını ya da anlayışlı davranılmasını tavsiye etti.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha