Muğla Haber Gazetesi

SAKIZ EYLEM PLANI HAYATA GEÇECEK

SAKIZ EYLEM PLANI HAYATA GEÇECEK
07 Nisan 2014 - 10:32

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan ve 2014-2019 döneminde uygulanacak Sakız Eylem Planı kapsamında Sakız Ağaçları fidanları toprakla buluşuyor. Dikim yapılacak illerin başında da Muğla geliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2013 yılında başlattığı gelir getirici tür eylem planlarından, Badem, Ceviz, Salep eylem planları gibi doğal kaynaklar açısından değer taşıyan ve ülke ekonomisine katkıdan bulunan projelerin ardından 2014-2019 dönemini kapsayacak Sakız Eylem Planı’yla da 150 bin sakız ağacını toprakla buluşturacak.

Asırlardan beri insanlar tarafından gıda, tıbbi-aromatik ve kozmetik maksatlı kullanılan ve Türkiye’de yayılış gösteren Pistacia Lentiscus türünün Chia varyetesinden elde edilen salgı sakızı çok kıymetli bir ticari ürün niteliği taşıyor. Ülke topraklarında yetişme alanı bulunmasına rağmen üretimi neredeyse yok olmaya yüz tutan ham sakız ve sakız ürünleri konusundaki ihtiyaç ithalat yoluyla karşılanıyor. Bu nedenle harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hazırlanan Sakız Eylem Planı’yla ekonomik değeri yüksek bu ürünün üretiminin arttırılarak dışa bağımlılığın azaltılmasını hedefliyor. Sakız ağacının ülke toprakları ile yeniden buluşması ve üretim kültürünün yeniden canlanması amacıyla hayata geçirilen Sakız Eylem Planı ile 150 bin sakız ağacı toprakla buluşacak.
Çalışmalar Muğla’da da yürütülecek
Eylem planının öngördüğü çalışmaların uygulanabileceği Muğla, Antalya ve İzmir’deki alanların tespiti için 300 bin dekar alanda saha ve servet envanteri çıkartılacak. Sakız ağacına elverişli olduğu düşünülen Muğla ve Antalya’da güvenli klon elde edilebilmesi içinde bir klon parkı oluşturulacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, eylem planının hayata geçirilmesi ile Türkiye’de tabii olarak yetişen, sakız üretimine elverişli ağaçların tespit edileceğini belirterek, 5 bin sakız ağacının koruma altına alınacağını vurguladı.
Prof. Dr. Eroğlu, “Piyasanın ve teşkilatın ihtiyacının karşılanabilmesi maksadıyla bir adet havai daldırma metoduyla fidan üretimi yapılabilecek sakız bahçesi kurulacak. Muğla, İzmir ve Antalya’da 425 kişiye sakız ağacı yetiştiriciliği ve sakız işleme eğitimi verilecek. Böylece bu kıymetli ürün topraklarımızda yeniden yetiştirilerek sakız ihtiyacımız iç kaynaklardan sağlanacak” ifadesini kullandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sakız ormanlarından sürdürülebilir faydalanma sağlamak amacıyla da Sakız Üretici Birliği’nin kurulacağını kaydetti.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha