Sağlıkçıların sorunları TBMM’de

Sağlık çalışanlarının başta Döner Sermaye Ek Ödemeleri ve Kamu Hastane Birliklerine geçişte yaşadıkları mağduriyetler Türk Sağlık-Sen Genel Merkezince meclise taşınarak çözüm önerileri sunuldu. Bu doğrultuda hazırlanan...

Sağlıkçıların sorunları TBMM’de

Sağlık çalışanlarının başta Döner Sermaye Ek Ödemeleri ve Kamu Hastane Birliklerine geçişte yaşadıkları mağduriyetler Türk Sağlık-Sen Genel Merkezince meclise taşınarak çözüm önerileri sunuldu. Bu doğrultuda hazırlanan rapor AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkanvekillerine sunularak destek ve çözüm istendi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getiren Türk Sağlık-Sen Muğla Şubesi Başkanı İncilay Gezgin, “Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri, döner sermayeleri gündeme taşıyoruz. Haksızlıkları ve adaletsizlikleri ile sağlık çalışanlarının kâbusu olan performansa dayalı döner sermaye sisteminde artık bir düzenleme yapılması şart olmuştur.

Hekimler ile diğer sağlık çalışanları arasında bir uçurum açan, aynı işi yapan, aynı kadroda bulunan çalışanlar arasında bile ayrımcılık yaparak çalışma barışını bozan, işyerinde huzur bırakmayan ve herkesin birbirinin aldığı döner sermaye miktarını konuşmasına neden olan bu sistem mutlaka yeniden elden geçirilmelidir.

Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde uğradıkları bir diğer haksızlıkta gelir vergisi alınmasıdır. Kamuda hiç kimsenin ek ödemesinden gelir vergisi alınmazken sağlık çalışanlarının ek ödemelerinden gelir vergisi alınmaktadır. Bu haksızlığın mutlaka ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Ayrıca 4/C’lilere döner sermaye verilmemesi gibi bir durumda kabul edilemezdir. Zaten düşük ücretle çalışan bu kamu çalışanlarının da döner sermaye hakkıdır; mutlaka ödenmelidir.”dedi.

Sorunları çözümü için Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından meclis nezdinde girişimde bulunulduğunu bildiren Gezgin, “Sağlık çalışanları, çalışma hayatları boyunca gelirlerinde belli bir artışa neden olan döner sermayelerin, emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle emeklilikte mağdur edilmektedirler.

Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla emekli olamamakta ya da emekli olup rahat bir yaşam sürmek yerine ne yazık ki evine ekmek götürmek için yeni bir işte çalışmaya mecbur kalmaktadırlar. Emeklilikte bizleri sefalete götüren bu durum mutlaka düzeltilmelidir. Bu konudaki teklifimizde sabit ek ödeme miktarlarının tamamı emekliliğe yansıtılmasıdır.

Döner sermaye ek ödemeleri konusundaki taleplerimizin gerçekleşmesi için Türk Sağlık-Sen Genel Merkezimizce, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekilleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu konuda sendikamızın hazırladığı rapor kendilerine sunulmuştur. Ayrıca görüşmelerde kamu hastane birliklerine geçişle çalışanların yaşadıkları mağduriyetlerde ve uğradığı haksızlıklarda dile getirilmiştir.

Siyasiler bu konudaki taleplerimizin haklı olduğu konusunda fikir beyan etmişler ve çalışma yapacaklarını kaydetmişlerdir. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’da 10 yıllık bakanlık süresince emeklilik ile ilgili düzenlemeyi yapamadığını belirtmiştir. Yani döner sermaye ek ödemeleri konusunda yaşanılan mağduriyetler konusunda böylesine bir fikir birliği varken yapılması gereken iş, bu sorunları çözmektir.

TBMM’ne bu hafta içerisinde Sağlık Bakanlığı ile ilgili yeni bir yasa gönderilmiştir. Söz konusu yasaya 400 bin sağlık çalışanının bu taleplerine çözüm getirecek yasal düzenlemelerde eklenebilir. Siyasi iradeden bu yönde bir adım bekliyoruz. Bu konuda sendika olarak girişimlerimizi sürdüreceğiz. Türk Sağlık-Sen olarak mücadeleye devam edeceğiz. Döner sermaye ek ödemelerindeki sorunları mutlaka çözeceğiz. “diye konuştu.

Bu haber toplam 125 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.