Muğla Haber Gazetesi

 “Sağlık kurumlarında durum vahim”

 “Sağlık kurumlarında durum vahim”
02 Ekim 2014 - 10:51

Kamu-sen’e bağlı türk sağlık-sen muğla şubesi başkanı incilay gezgin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sağlık kurumlarındaki durumun endişe verici ve vahim olduğu ileri sürdü.

Sendikası tarafından gerçekleştirilen konu ile ilgili anket sonuçlarının çok düşündürücü olduğunu bildiren gezgin; anket sonuçlarına göre çalışanların yüzde 73’ü çalıştığı kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemlerin alınmadığını belirtmiştir. Gerekli önlemlerin alındığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 14’te kalmıştır. Çalışanların yüzde 13 ise bu konuda bilgi sahibi olmadıklarını ifade etmişlerdir.

Anket sonuçlarına göre çalışanların yüzde 50’si kurumlarında yaşanan iş kazaları ve mesleki hastalıkların bildirimlerinin yapılmadığını belirtmişlerdir. Çalışanların yüzde 57’si iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almadığını, bilgilendirme yapılmadığını, yüzde 81’i kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında çalışanların görüşlerinin alınmadığını ifade etmektedirler.

Ankette ayrıca kurumların sorumlu olduğu iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile ilgili de sorular yöneltilmiştir.sonuçlara göre kurumunun acil durum planı hazırlamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 46’dır. Çalışanların yüzde 54’ü kurumlarında risk değerlendirilmesi yapılmadığını belirtmiştir.ayrıca çalışanların yüzde 62’si sağlık muayenelerinin düzenli yapılmadığını ifade etmiştir. Ankette sağlık kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili istihdam ve düzenlemeler de sorulmuş; ankette çalışanların yüzde 56’sı kurumunda iş sağlığı ve güvenliği biriminin oluşturulmadığını, yüzde 59’u iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulmadığını belirtmiştir

Kurumda iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışan temsilcisinin görevlendirilmediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 60, kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmadığın ifade edenlerin oranı ise yüzde 70’dir. “ dedi.

Sağlık bakanlığı’nın anket sonuçlarını dikkate alması ve çözüme yönelik çalışmalar yapması gerektiğini ifade eden gezgin, şunları söyledi:

“anket sonuçları da gayet net bir biçimde göstermektedir ki, iş sağlığı ve güvenliği konusunda kurumlar gerekli hassasiyeti göstermemektedir.

Personelin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirilmediği, farkındalık oluşturulmadığı da gayet açıktır.

Oysa, güvenli ve risksiz bir ortamda çalışmak her sağlık çalışanının hakkıdır. Bu ortamı sağlamakta idarecilerin en temel görevidir.

Çalışanların kendilerini daha güvende hissettikleri bir ortamda çalışıyor olmaları, onların iş motivasyonlarını artıracak ve daha verimli bir şekilde hizmet sunmalarını sağlayacaktır.

Anketimizin sonuçları üzerinde başta sağlık bakanlığı olmak üzere sağlık teşkilatındaki tüm kurum ve kuruluşlar gereken mesajı almalıdırlar.

İş sağlığı ve güvenliği sadece kağıt üstünde bırakılmamalıdır. İdareciler sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Gerçek anlamda iş sağlığı ve güvenliği konusunda kurumlarında düzenlemeler yapmalıdırlar. Göstermelik faaliyetlerle geçiştirmeler olmamalıdır.

Bir kez daha  ifade etmek isteriz ki, umarız anketimizden herkes kendine düşen payı alır ve sağlık çalışanları için daha sağlıklı ve daha güvenli çalışma ortamları oluştururlar ve daha iyi çalışma hayatı için düzenlemeler yaparlar.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha