Saatcı: Köy Kültürü yok ediliyor

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasını değerlendiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu uygulamanın başarılı olmayacağını iddia etti.Behçet Saatcı, “Köy bizde bir kültürdür. Buradaki insanlar mahalle...

Saatcı: Köy Kültürü yok ediliyor

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasını değerlendiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, bu uygulamanın başarılı olmayacağını iddia etti.

Behçet Saatcı, “Köy bizde bir kültürdür. Buradaki insanlar mahalle olmak istemiyor. Bütün köyler mahalle statüsünde. Her şeyden önce bu kültür yok oluyor. Bunu anlamış değilim. Büyükşehir yasası ile birlikte su, kanalizasyon, arıtma, ulaşım, çöp depozite, garaj, mezbaha teşkilatları hep Büyükşehir belediyesinde olacak. Buradaki belediye ne yapacak? İlçelere Büyükşehir belediye başkanının belirlediği müdürler atansaydı, en azından parti farkı ortadan kalkardı. Vatandaşlarımızın belediye ile ilgili bütün işleri Büyükşehir belediyesine bağlandı. Bir anlamda yerelleşme merkeze taşındı. Yerel anlamda çözülmesi gereken sorunlar Muğla’dan çözülecek” dedi.

“Muğla’nın bir uçtan bir uca uzunluğu 450 kilometre” diyen Başkan Saatcı, “Hiç kimse bana Muğla merkezdeki bir yönetimin Karadere’nin problemini çözeceğini anlatmasın. Gelirler artacak deniyor ama sadece Muğla’da artacak. Bu eyalet sisteminin altyapısını mı oluşturuyor diye kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Bu konuda birileri bize açıklama yapsın. Bu kadar hassas konu varken biz Sultan Süleyman ile uğraşıyoruz. Türkiye’nin tek problemi bu mu oldu? Ülkemizin sorunları meydanda… Muğla gibi bir yerde Büyükşehir uygulamasının başarılı olacağına inanmıyorum. 2014 yılındaki yerel seçimlerden sonraki 5 yılda hiç kimse belediyelerden hizmet beklemesin. Bu bence ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmadı” şeklinde konuştu.

Belde belediyelerinin 2014 yılına kadar faaliyetlerini sürdüreceklerini belirten Saatcı, “Ölüdeniz, Göcek, Gökova, Dalyan ülkemizin marka değerleri. Bunları mahalle yaparak problemleri çözemezsin. Bunlar bizim Kaşıkçı Elmaslarımız. Buraları aslında özerk hale getireceksin. İlçe belediyelerinden başarı belde belediyeleri var” dedi.

Bu haber toplam 89 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.