Muğla Haber Gazetesi

Ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır ceza

Ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır ceza
05 Ekim 2013 - 10:15

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır cezalar uygulamaya hazırlanıyor.

Bakanlık, İmar Kanunu’nda yapacağı düzenlemeyle, kaçak veya ruhsata aykırı yapıları yıktırmayanlara Emlak Vergisi’ne esas bina değeri ile belirlenen rayiç değer ortalamasının yüzde 5’i ile 10’u arasında cezai işlem uygulayacak. Kullanma izni alınmamış yapılarda ise bu oran, Emlak Vergisi’ne esas bina veya arsa değeri ile Bakanlıkça her yıl için belirlenen yapı maliyetine esas birim fiyat üzerinden tespit edilen yapı değerinin toplanmasıyla bulunacak. Ruhsatsız veya ruhsata aykırı inşa edilen yapıların sahibine, mevzuata aykırılığının tespitinden itibaren 30 gün süre verilecek. Bu sürede yapı sahibi ya ruhsat alacak ya da yapı ve bölümleri ruhsata uygun hale getirecek.

Kaçak yapılar ise ya yıkılacak ya da yapının bölümlerinin ruhsat eklerine uygun kullanımı sağlanacak. 30 gün içinde bunları yapmayan yapı sahiplerine sürenin dolduğu tarihten başlamak üzere mevzuata aykırılığı sürdürdüğü her yıl için valilikçe idari para cezası verilecek. Ceza, binanın mevzuata aykırı yapılan veya kullanılan kısımlarının alanı üzerinden hesaplanacak ve peşin tahsil edilecek. Mevzuata aykırılığın giderilmemesi halinde bu cezalar her yıl için yeniden değerleme oranına göre artırılacak. Cezalarda, rayiç değer dikkate alınacak.

Bakanlıkça tahsil edilen cezaların tamamıyla ilgili idarelerce tahsil edilen cezaların yüzde 50’si imar ve kentsel dönüşüm hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlığın ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’na yatırılacak. Bu hesaplardan, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar doğrultusundaki imkânlar dahilinde, sertifikalı yeşil bina ve yöresel mimariye uygun yapı inşa edenler, binalarını enerji verimli hale getirmek üzere tadilat yapanlar, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerjisini üreten bina yapanlar ile inşa edilecek ekolojik bina ve yerleşmeler için mali destek sağlanabilecek.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha