Son güncellenme :17.02.2020 16:23

Anasayfa > Muğla, Yazarlar >  Psikolojik Olarak Kendimizi Güçlü Hissetmenin 10 Yolu

17.02.2020 Pts, 16:23

 Psikolojik Olarak Kendimizi Güçlü Hissetmenin 10 Yolu - Uzman Psikolog Sevcan ŞAMİLOĞLU

                      

Hayat hızla akıp giderken, yaşamımız boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Günlük yaşamımızda ya da iş yaşamamızda karşılaştığımız sorunlar ruh sağlığımızı olumsuz etkileyerek, kendimizi mutsuz, yorgun, tahammül seviyesi azalmış ya da umutsuzluklarla dolu bir ruh halinin içinde bulmamıza sebep olabiliyor. Böyle bir ruh halinin içindeyken genelde kendimizi suçluyoruz ve çözüme yönelik değil probleme yönelik düşünürken buluyoruz. Yaşam boyunca karşımıza çıkan zor olaylar karşısında kendimizi güçlü hissetmemiz için yapmamız gereken bir takım kurallar var. Şimdi size psikolojik olarak kendinizi güçlü hissetmeniz için 10 kuraldan bahsedeceğim.
1. Kendinize Güvenin. Hayatınız boyunca karşınıza çıkacak birçok sorun olacak, bu sorunlarla baş etmek için bazen kendinizi cesaretsiz hissedebilirsiniz ve sorunun çözümüne yönelik adım atmaktansa sorunu göz ardı etmeye çalışabilirsiniz. İşte bu noktada daha önce başınıza gelen zorluklarla nasıl baş ettiğinizi hatırlayın ve kendinizi cesaretlendirip olayın çözümüne yönelik bir strateji belirleyin. Bir şeylerin üstesinden geldikçe kendinize olan güveninizin arttığını göreceksiniz.
2. Hayır demeyi öğrenin! Yaşadığımız toplumun koşullarına bakacak olursak bir insana hayır demek nezaketsizlik olarak görülebilir. Halbuki durum böyle değil. Hepimizin fikir ayrılıkları var ve hepimizin yaşam stilleri çok farklı. Dolayısıyla bir diğer insanla fikirlerimizin yüzde yüz uyuşması her zaman mümkün değil. O yüzden fikir olarak benimsemediğimiz ve yapmaktan hoşnut olmadığımız şeyleri yaptığımızda kendimizi mutsuz ve özgüvensiz hissediyoruz. Hayır demeyi öğrenin ve kendi fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyin. Tıpkı onların çekinmediği gibi.
3. Değişime açık olun. Güçlü olmanın birincil koşullarından biri de esnek olmaktır. Değişmeyen insan gelişmeyen insandır. Kendinizi keşfetmekten korkmayın, farklı yönlerinizi öğrendikçe kendinizi daha çok sevecek, daha çok şey öğrendikçe daha özgüvenli ve güçlü hissedeceksiniz.
4. Pozitif Olun. Yaşadığınız olaylar karşısında olaya sadece kötü yönünden bakmayın. Bu olayın size kazandırdıkları, size öğrettikleri, hayatınıza neler kattığını değerlendirin. Unutmayın sizi üzen şey olaylar değildir, olaylara yaptığınız yorumlardır.
5. Uyku düzeninize özen gösterin. İyi bir uyku sağlam bir psikoloji için olmazsa olmazdır. ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’ tam olarak bunun karşılığıdır. Eğer uykunuz düzenli değilse bu durum hem sosyal hayatınızı hem iş hayatınızı hem de özel hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Bu da psikolojinizi olumsuz etkileyecektir.
6. Affedin ve unutun. Sizi üzen, öfkelendirin insanları affedin. Aksi halde hayatınızın geri kalanında o insanı zihninizden atamayacak sürekli olarak onunla ilgili düşünüyor olacaksınız ve ona olan öfkeniz dinmeyecek. Geçmişi unutup geleceğe bakmak için hayatınıza negatif etkisi olan insanları affetmeyi tercih edin.
7. Fiziksel olarak güçlü olun. Güçlü bir beden aynı zaman güçlü bir zihinde demektir. O yüzden gün içerisinde mutlaka (yoga, yürüyüş, yüzme) tarzı egzersizler yapın. Su tüketiminize özen gösterin. Günde en az 2 litre su için. Su içmenin psikolojiye katkısı görmezden gelinemeyecek kadar büyüktür. Son olarak sağlıklı gıdalar tüketin.
8. Geri adım atmayın. Bazen fikirlerimiz başkaları tarafından desteklenmez ve yanlış olduğu düşünülür. İşte tam o anda kararınızdan ve fikrinizden vazgeçmeyin. Güçlü olmak size güçsüz hissettirmeye çalışanlara rağmen onların karşısında dimdik durabilmek demektir.
9. Kendinize karşı dürüst olun. Gerçeklerden kaçmayın. Onlardan kaçmak onların yok olmasına sebep olmaz. Aksine belli biraz zaman sonra ortaya çıkacak olması size kendinizi daha kötü hissettirir ve gelecekte daha çok acı çekmenize sebep olur. Gerçeklerle yüzleşin ve onlarla baş etmek için cesur davranın.
10. Hedefler Belirleyin. Kendinize hayatınızı anlamlı kılacak hedefler koyun. Bu hedefler doğrultusunda hiç vazgeçmeden ilerleyin. Başarılı oldukça motivasyonunuzun arttığını ve sizi daha güçlü hissettirdiğini farkına varacaksınız. Unutmayın, önemli olan hedefinizin büyük olması değil, onu yapabilecek olmanızdır. Başarısız mı oldunuz? Vazgeçmeyin! Neleri yanlış yaptığınıza bir bakın, yeni bir plan oluşturun ve asla yılmayın.

Sevgilerimle
Uzman Klinik Psikolog Sevcan Şamiloğlu

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.