Muğla Haber Gazetesi

PEPTİK ÜLSER

PEPTİK ÜLSER
Pınar Çermik
Pınar Çermik( [email protected] )
05 Ekim 2012 - 10:59

Ülser ; bazen yemek borusu , jejunum , ileum veya kolonda gelişebilir. Peptik ülser , zollinger-ellison sendromu , radyasyon , kemoterapi ve vasküler yetersizlikle de ilişkilidir. Peptik ülserin olası nedenleri :

 

**genel nedenler ; helicobacter pylori , NSAID kullanımı , stres ilişkili mukozal hasarlar

 

**yaygın olmayan nedenler ; gastrik asidin aşırı miktarda salgılanması , viral enfeksiyonlar , vasküler yetmezlik , radyasyon , kemoterapi , nadir görülen genetik hastalıklar

 

**  idiyopatik ; (nedeni bilinmeyen hastalıklar) olarak sınıflandırılabilir.

 

HELİCOBACTER PYLORI ; enfeksiyonu enfekte olanlarda kronik gastrite neden olur. Peptik ülser hastalığı mide kanseri ve mukozayla ilişkili lenfoid doku lenfoması gibi hastalıkların oluşumuyla ilişkilidir. H. pylori sılığı sosyoekonomik koşullar , coğrafi bölge , etnik köken ve yaşa göre değişmektedir. H. pylori kişiden kişiye fekal-oral , oral-oral , gastro-oral olmak üzere 3 yolla bulaşabilir. Ev halkından biri enfekte olduğunda aynı evdeki diğer bireylerin de enfekte olma olasılığı yüksektir.

 

NSAID ; genelde yaşlı hastalarda en çok tercih edilen ağrı kesicilerdir. Oral yolla NSAID alınmasının ardından 15-30 dakika içinde mide kanamaları meydana gelebilir. İlaç alımının devamı gastrik erozyonlara sebep olabilir. Bu lezyonlar birkaç gün içinde iyileşip gastrointestinal komplikasyonlara yol açmaz. NSAID bağlı olarak oluşabilecek ülserde risk faktörleri ;

 • 60 yaş ve üseri olmak
 • önceden peptik ülserli olmak
 • kortikosteroidlerle beraber kullanım
 • yüksek dozda NSAID
 • birden fazla NSAID ve aspirin kullanımı
 • antikoagülanlarla birlikte kullanım
 • yanlış NSAID seçimi
 • klopidogrel gibi antitrombotiklerle kullanım
 • kronik hastalıklar
 • NSAID ilişkili dispepsi
 • HP enfeksiyonu
 • romatoid artrit derecesi
 • alkol tüketimi
 • sigara….gibi faktörlerle ilişkili olarak artabilir.

 

 STRES ; stres her hastalıkta olduğu gibi burada da olumsuz bir faktördür.

 

Bunların yanısıra beslenme şekillleri , çay kahve içim oranları , alkol tüketimi de hastalığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

 

Peptik ülser teşhisinde rutin labaratuvar testlerinden çok özel testler yapılır. Helicobacter Pylori testi , üst gastrointestinal radyografi veya üst endoskopi ile ülser karterinin görüntülenmesi ile teşhis edilir.

 

TEDAVİSİ

Tedavide amaç;

1- Ülser ağrısının azaltılması

2- Ülserin iyileştirilmesi

3- Nüks etmesinin önlenmesi şeklinde sınıflandırılabilir. Bu amaçla kombine ilaç tedavileri uygulanır. Helicobacter Pyloriyi yok etmek amaçlı antibiyotik ve mide koruyucu ilaç kombineleri uzun süreli hastalığın yenilemesine engel olmaktadır.

Bunların yanısıra hastanın yemek alışkanlıklarını yaşam şeklini de değiştirerek ileriye dönük hastalığın yenilemesi önlenebilir. Peptik ülserli hasta psikolojik stresten uzak durmalı , alkol sigara tüketmemeli , ilaç kullanımı sırasında mutlaka doktor ya da eczacıya başvurmalıdır.Ağrı kesiciler kullanırken doz ve ilaç seçimi konusunda titiz davranmalıdır.

SAĞLIKLI VE MUTLU BİR YAŞAM DİLEĞİYLE….

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha