Muğla Haber Gazetesi

PANDEMİ GÖLGESİNDE MASKE

PANDEMİ GÖLGESİNDE MASKE
Zübeyde Fellahoğlu
Zübeyde Fellahoğlu( Zubeydefellahoglu@gmail.com )
10 Kasım 2020 - 16:04

WHO Covid-19’a karşı koruma önlemi olarak maskelerin kullanımı konusunda sıklıkla uyarılarda bulunuyor.

aynı uyarıyı sağlık bakanlığı, bizzat sağlık bakanı Sn. Fahrettin Koca hemen her gün tablo açıklandıktan sonra Maske-Mesafe-Hijyen kurallarına uyma ve uygulama konusunda uyarılarda bulunuyor. Maskelerin kullanımı bir seferlik kullanıma uygun.

Öyle tahmin ediyorum ki bunların atık durumunda herhangi bir önlem çok fazla dikkate alınmıyor. Muğla Menteşe Belediyesi maske ve siperliklerin atılabileceği çöp kutuları koymuş durumda.

Ancak Muğla’da ki risk durumunda ki artış ve maske kullananların sayısı dikkate alınırsa bu atık kutularının sayı olarak ne kadar yetersiz kaldığı görülecektir.

Maske atık kutuları bankaların ve bankamatiklerin bulunduğu yerler, Pazar yerleri, parklar, çay bahçeleri, restaurant önleri, kamu kuruluşları, özellikle hastane, belediye, vergi daireleri gibi kurumların giriş yerlerine yakın görülebilir yerlerde yalnızca maskelerin ve siperliklerin atılacağı kutuların bulunmasında yarar var.

Hatta bu atık kutularının kullanılacağı yerler arttırılabilir.

İmhasında kesinlikle tıbbi atık kabul edilip yakılarak yok edilmelidir.

yoksa temizlik işçilerinin çöp kamyonları ile şehir çöplüğüne atması bulaşmayı arttıracaktır. Almanya’nın iki gün önce aldığı karar var. İlimizi de önemli ölçüde ilgilendiriyor. Muğla, Aydın, Antalya illerini riskli bölgeler kategorisine aldılar.

Ekonomik gelir içinde ciddi oranda pay olan turizm sektörüne darbe vuracak bir karardır bu karar.

Bu konuda sektör nasıl bir strateji belirleyecek ilgili kurum yetkilileri ve paydaşları ile ticaret odaları, yerel yönetimler (belediyeler) ortak bir çalışma yapmak durumundalar.

Tanıtım, reklam, sağlık hizmetlerinin verimliliği, üniversitenin ilgili birimleri çalışmalarını yapıp toplumu bilgilendirmek durumundalar.

Bu çalışmalar ve pandeminin bulaş hızının düşürülmesi güven tazeleyecek.

Tarımdan eğitim sektörüne kadar bir çok alanın önünü görmelerine katkı sağlayacaktır.

Ancak Muğla’da Covid-19 konusunda riskli bölgelerin sayısında ki artış hızı ve bunu sadece bir iki gazeteci arkadaşımızın sayfasında belirtmesi toplumun eksik bilgi almasına neden olmakta.

Oysa;

-Tüm kamu kurumlarına “maskesiz girilmez” yazısı konup ısı ölçümü yapıldığı gibi kamuda çalışanlarında maske kullanmayı, vatandaşa saygı kabul etseler, onar günlük aralarla resmi kurumlardan bilgilendirme yapılsa,

-Özel iş yerlerinde maske kullanım konusunda sıkı denetimler yapılsa (ki sigara denetimi daha sıkı yapılmıştı)

-Pandeminin Muğla genelinde seyri ne yönde oluyor, herkes tarafından bilinir

-Özetle bilim, bilgilendirme, enformasyon, denetim=sağlıklı bir gelecek olacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha