Muğla Haber Gazetesi

Otel yatırımları yükselişe geçti

Otel yatırımları yükselişe geçti
21 Ağustos 2017 - 11:39

Peş peşe yaşanan krizler ve rezervasyon iptallerinin ardından turizm yavaş yavaş normale dönerken, sektör temsilcileri de farklı pazarlara yönelmeye başladı.Bu doğrultuda ülke turizminin önemli merkezlerinin başında gelen Muğla’da da çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların yanı sıra otel yatırımları da artmaya başladı. Bu yıl otel yatırımlarına 1.7 milyar TL harcanırken, yılın ilk yarısında Muğla, İstanbul, Antalya ve İzmir illeri ile beraber öne çıkıyor.

Son iki yılda başta Rusya ile yaşanan krizler ve rezervasyon iptalleri sonrası ülke ve Muğla turizmi zor dönemler geçirirken, sektör temsilcileri farklı pazarlara yönelmeye başladı. Bu doğrultuda Muğla’da turizmciler girişimlerini sürdürüyor. Krizlerin aşılması turizm yatırımlarına da yansımaya başladı. Bu yılın ilk 6 ayında ülke genelinde turistik otel yatırımlarına 1.7 milyar TL harcandı ve yatırımları geçen yıla oranla yükselişe geçti.
İlk yarıda teşvik bazlı otel yatırımları yüzde 13.5 artarken, aylık bazda Haziran ayında yüzde 190 gibi önemli bir artış kaydedildi. 6 ayda teşvik belgesi alan projelerin yatırım tutarı 1.7 milyar TL’ye ulaşıyor. Son iki yıldır turizmde yaşanan sıkıntılara rağmen konaklama sektöründeki yatırım iştahı devam ediyor. Geçen yıl yatırımlarda yaşanan gerilemenin ardından, bu yılın ilk yarısında yeniden yükseliş başladı. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), Ekonomi Bakanlığı’nın ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin verilerinden hareketle yaptığı araştırmaya göre, yatak sayısında 2016’nın ilk 6 aylık dönemine göre düşüş yaşanırken, yatırım tutarında yüksek kapasiteli tesisler sebebiyle artış gözlendi. 2017 yılının ilk 6 ayında 38 ilde toplam 101 otel, 16 bin yatak kapasitesi ile 1 milyar 681 milyon TL’lik yatırım tutarı karşılığında teşvik belgesi aldı.
Haziran ayında büyük artış
Geçen yılın ilk 6 aylık döneminde 31 ilde toplam 19 bin 124 yataklı 94 otel projesi için 1 milyar 480 milyon TL’lik teşvik başvurusunda bulunmuştu. İlk yarıda parasal bazda yatırım tutarında yüzde 13.5 artış gerçekleşti. Ancak rekor yılı olan ve ilk yarısı itibariyle 2 milyar 751 milyon TL’lik yatırıma imza atılan 2014 yılı rakamlarına hâlâ ulaşılamadı.
Asıl yüksek oranlı yükselişin ise aylık bazda gerçekleşmesi dikkat çekti. Haziran 2016’da 7 ilde toplam 1.385 yataklı 8 otel projesi 92.3 milyon TL’lik teşvik başvurusunda bulunurken, Haziran 2017’de 7 ilde toplam 2 bin 379 yataklı 13 otel projesi için teşvik miktarı 268 milyon TL’ye yükseldi. Yapılması planlanan tesislerin kapasitelerine bağlı olarak yatırım miktarının da yüzde 190 artması dikkat çekti.
Muğla yine ön planda
Sektördeki olumlu gelişmeler ülke turizminin önemli merkezlerinin başında gelen Muğla’da hissediliyor. Yılın ilk yarısında yapılan yatırımlarda yine Muğla, Antalya, İstanbul ve İzmir öne çıkan iller oldu. Bu illerde 9’ar otel projesi teşvik aldı. Yatak kapasitesi bakımından 2 bin 390 yatak sayısı ile Antalya ilk yarıda en büyük payı aldı. Ortadoğu’dan gelen turist sayısındaki artışla birlikte başta Trabzon olmak üzere Karadeniz’deki yatırımlarda sıçrama dikkat çekiyor.
TÜROB: Yatırımlar planlı olmalı
TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Karadeniz’deki yatırım artışında Körfez bölgesinden gelen turistin sayısındaki artışın önemli bir rolü bulunduğunu hatırlatarak, bu bölgede yatırımların kontrollü bir şekilde yapılması gerektiği uyarısını yineledi. Bayındır, “Gelecek dönemde otel arzı talebin üzerinde olabilir. Bu durum da bölgede birçok yatırımın atıl kalmasına neden olabilir” diye konuştu.
2017 yılı İlk altı ayda teşvik belgesi alan oteller içinde proje sayısında 3 yıldızlı oteller toplam 45 otel ilk sırada yer alırken, kapasite bakımından 5.897 yatak ile 4 yıldızlı oteller ilk sırayı aldı. İlk yarıda 5.132 yataklı 13 adet beş yıldızlı, 5.897 yataklı 29 adet dört yıldızlı, 4.262 yataklı 45 adet üç yıldızlı, 95 yataklı 2 adet iki yıldızlı, 634 yataklı 12 butik-özel belgeli otel teşvik başvurusunda bulundu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha