Muğla Haber Gazetesi

OĞUZ: “YATAĞAN’DAKİ KUTSAL YOLLAR TESCİLLENMELİ”

OĞUZ: “YATAĞAN’DAKİ KUTSAL YOLLAR TESCİLLENMELİ”
17 Mayıs 2021 - 16:31

MUSTAFA AKTAŞ

Dünyada tarihi doku, kültürel ve doğal zenginlikler içeren başka yerleşim yeri olmadığını belitten araştırmacı yazar Tarcan Oğuz, Yatağan’daki tarihi, kültürel dokuların tescillenmesi gerektiğinin altını çizdi. Oğuz,  bu alanlar kısa sürede tescillenmediği takdirde içenin maden havzası olduğu için yok olabileceğini vurgulayarak ilgililerin dikkatini çekti.

“Bu güzellikleri gelecek nesillere aktarmalıyız” diyen Tarcan Oğuz,  tescillenmesini istediği yerleri şu şekilde sıraladı:  “Antik döneme ait 2500 yıllık mermer ocağı, Stratonıkei-Lagina arası 2500 yıllık Kutsal Yol, Stratonikeia-Panamara arası 2500 yıllık Kutsal Yol, 1840 yıllık Türkiye’nin İlk Teleferikle maden taşımacılığı, İngilizler Tarafından İşletilen 1840 yılık zımpara kapalı maden galerisi, 246 metre uzunluğunda dikey Mağara, 400 Yıllık Zeytinyağı ayak işliği, Osmanlı son döneme ait 250 yıllık Katrancı Evleri ve Türkiyenin ilk Jeopark projesi (Türkiyenin en yaşlı kayaçları bir milyar yaşında en genç kayaçları onbeş milyon yaşında)”

“YATAĞAN, KÜLTÜREL VE DOĞAL ZENGİNLİKLER YÖNÜNDEN DÜNYADA TEK ÖRNEK”

Tarcan Oğuz, gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada, kültürel ve doğal zenginlikler içeren başka yerleşim yeri yok.  Yatağan’da Panamara  antik şehri ile Lagina arasındaki kutsal yol bunlara bağlanan kültür yolu, jeopark yolu, karia ve doğa yürüş yolları dünyada tek örnek. Lagina-stratonikeia kutsal yolu üzerinde dünyanın en eski zeytinyağı işliği, seramik ve dokuma atölyeleri bulunmaktadır. Aynı alanda dünyada tek örnek olan 50 santimlik uzunluğunda, 35 santim eninde anıt mezar bulunmaktadır.  Stratonikeia-Lagina arasında 4 kilometrelik alan kurtarma kazıları sonrası ayakta görülmekte. Diğer kısımlar kara yolları takip edilerek 18 kilometreye çıkmıştır. Stratonikeia panamara arasındaki yol halk arasındaki 18 kilometrelik yol  ‘cavur yolu’ olarak biliniyor.  Kanuni Sultan Süleyman ise Yatağan’a, 1522 yılında, İstanbul’dan Rodos’a geçerken, Gökbel’den-Nebiköyden giriş yapıp Paşapınarından çıkış yapmıştır.  Bu süre içinde Yatağan’da Bozüyük’te han yeri mevkiinde Otağ çadırı kurmuş, Nebiköyde hamam, Bozüyük’te han mescit, yaptırmıştır. Jeopark projesi de Türkiye’de ilktir. Muğla İl Genel Meclisi tarafından 2010 yılında, onaylanıp bütçeden para ayrılmıştır. Bu kapsamda Muğla Aydın karayolu üzerinde, Yava köyü sınırları içindeki Hristiyanların ilk gizli tapınağı olan Hz. İsa ve Meryem fresklerine giden yol kamulaştırılmıştır. Belen kahvesinden başlayıp  Stratonikeia’da biten kültür yolu açık olup turizme hizmet vermektedir. Jeopark projesi ise, Hz. İsa ve Meryem fresklerinden başlayıp Lagina dini merkezinde bitmektedir. Ayrıca AB bisiklet rotalarına 8 AB ülkesi iştirak etmekte, bisikletçiler Yunanistan adalarında giriş yapıp Bodrum, Milas yolunu takiben, Geyik barajı, Katrancı köyünden geçip Yatağan üzerinden Fethiye ve Marmaris’ten çıkış yapmaktadır. Yatağan sınırları içinde bulunan, Yatağan Milas karayolu üzeri Kozağaç köyü sınırlarındaki 2500 yıl önce işletilen antik mermer ocağı,  ayrı bir önem arz etmektedir. Buradan çıkan mermerler Lagina-stratonikeia  antik şehirlerin inşasında kullanıldı. Yine Yatağan Milas arasında 1840 yıllarında İngilizler tarafından Aksivri dağından çıkarılan zımpara madeni o zamanki şartlarda tele firikle Milas Konacık’a taşınmış oradan Güllük limanına develerle götürülmüştür. Yine Yatağan eski Nebiköy  yolu üzerinde 130 metre uzunlukta 170 metre derinlikte  zımpara maden ocağı 1840 yıllarında işletildiği sanılıyor. Burası eğitim ve gıda maddelerine soğutucu olarak kullanılabilir. Kartancı köyünde bulunan Osmanlı dönemine ait el işlemeli mimari özelliği bulunan taş evler bir an evvel tescillenmelidir. Bu evlerde şöyle bir özellik daha var kapıda tabanca ve biçak işlemesi varsa bu evde erkek çocuk, vazo içerisinde çiçek işlemesi varsa kız çocuk var anlamına gelmektedir. Yatağan Erentepe’deki Sarı Otluk mevkiindeki mağara Marmara Üniversitesi tarafından incelendi. 246 metre dikey derinliğe sahiptir. Ayrıca ve Panamara Stratonikeia arası, stratonikeia lagina arasındaki kutsal yollarda tescillenmelidir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha