Son güncellenme :07.02.2020 14:11

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)- Takıntı Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

07.02.2020 Cum, 14:11

 

Hepimiz, zaman zaman kapıyı, ütüyü, ocağı vb. kapatıp kapatmadığımızı denetler, bankada verilen parayı bir kez daha sayar ya da birkaç gün önce yaşadığımız stresli bir hadiseyi düşünmeden edemeyiz. Obsesif düşünceler ve kompulsif davranışlar, günlük hayatın bir parçasıdır.  Ancak bu düşünce ve davranışların hastalık olarak tanımlanması için kişinin günlük işlevlerini, iş yaşamını ve toplumsal görevlerini olumsuz etkileyecek ve kısıtlayacak kadar sık ve şiddetli olmalıdır. Peki nedir bu Obsesif kompulsif bozukluk yada bir diğer deyimle takıntı hastalığı?

Yineleyen obsesyonlar ve kompulsiyonlarla, kişinin yaşamında belirgin sıkıntıya yol açan, süreğen bir psikiyatrik bozukluktur. Obsesyonlar rahatsız edici, zorlayıcı, uygunsuz ve kontrol edilemez bir şekilde var olan düşünce, dürtü ve imgelerdir. Kişi, tüm çabalarına rağmen obsesyonların varlığını engelleyemez. Kompulsiyon ise, obsesyonların ortaya çıkardığı sıkıntılarla mücadele etmek için kişinin kendisini bu davranışı yapmaktan alıkoyamadığı, yinelenen davranışlardır. Kompülsiyonlar obsesyonlara yanıt olarak gelişmiş, obsesyonların oluşturduğu kaygı seviyesini azaltmak, korkulan nesne ya da olaylarla karşılaşmamak için yapılan törensel davranışlar ve zihinsel eylemlerdir. Kişi obsesyonların aklına gelmemesi ve kompulsiyonları yapmamak için büyük çabalar sarf eder, fakat yine de istemsiz düşünceler kontrol edilemez, zihne gelir ve istenmeyen hareketler yinelenir. Obsesyon ve kompulsiyonlara sahip bireyler, bunların mantıksız olduğunun farkında olmasına rağmen kendini bunları yapmaktan alıkoyamaz(örn; günde 1 saatten fazla zaman alması). Zamanla bu durum kişinin işlevselliğini ve ilişkilerini olumsuz derecede etkiler.

 Genel olarak yaygın obsesyon ve kompulsiyon türleri şunlardır:

-Kirlenme yada bulaşma obsesyonları; bireyler idrar veya dışkı, mikrop kapma veya hastalık bulaşmasından korkmaktadır. Bu takıntılara bağlı olarak saatlerce süren kişisel ve\ veya çevre temizliği yapmakta, ortak kullanım alanlarından (toplu taşıma araçları, kendi evinin haricindeki tuvaletleri kullanmama, ortak alan eşyalarını kullanmamak) kaçınmak, insanlarla tokalaşmamak ya da sık sık kıyafet değiştirmek gibi davranışlar sergilemektedir.

-Saldırganlık obsesyonları; kişinin kendisine, yakınlarına veya diğer insanlara zarar verme düşünceleri şeklinde görülmektedir. Bireyler zarar vermeyeceklerini bilseler dahi zarar verme korkularını yenemez ve kontrol edemezler. Kişiler bu düşüncelerini gerçekleştireceklerinden korkarak evdeki bıçak, makas gibi kesici aletleri ortadan kaldırırlar ve ya insanlarla beraberken bu nesnelerle yalnız kalmazlar böylece insanları tehlikeden koruduklarını düşünürler.

– Simetri & Düzen Obsesyonları; Bu obsesyona sahip kişiler, yaptıkları herşeyi örn;nesne, olay ve eşyaların bir düzen ve simetri içinde belirli bir yapılanmayla düzenlerler, bunu yaparken oldukça fazla zaman kaybederler.

-Dini Obsesyonlar; Kişinin rahatsızlık olduğu halde kendini düşünmekten alıkoyamadığı dinen günah sayılacak düşünce, dürtü ve imgelerdir (görüntüler). Bu obsesyonun çok yaygın bir türü ‘Tanrı’ya küfür etme’ şeklinde görülmektedir. Kişi bu eylemi gerçekleştirmez fakat aklından kötü sözlerin geçmesine engel olamaz. Özellikle ibadet sırasında zihnine bu tip düşünceler takılır dolayısıyla sık sık tövbe ederek saatlerce ibadet etmeye çalışırlar.

-Şüphe Obsesyonları; Şüphe ya da diğer anlamı ile kuşku obsesyonuna sahip kişiler yaptıkları şeylerden hiçbir zaman emin olamaz, şüphe duyarlar bu nedenle yaptıkları şeyleri sürekli kontrol ederler. Bu kişiler şüphe duydukları zaman kontrol etmezler ise mutlaka kötü bir şey olacağı inancı geliştirmiş ve korkulan sonucu engellemek için kontrol etme davranışları sergilemektedirler.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Tedavisi

Rahatsızlığın tedavisinde bilimsel yöntemlerle etkisi saptanmış iki temel tedavi vardır, bunlar, bilişsel davranışçı  psikoterapi (konuşma yoluyla) ve ilaç tedavisidir. Bu iki yöntemle tedaviden başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Uzm.Psikolog.Sevcan Şamiloğlu

Gynomed Psikolojik Danışmanlık Merkezi

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.