Muğla Haber Gazetesi

Nihai hedef tasarımı

Nihai hedef tasarımı
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
07 Eylül 2017 - 12:48

Emekli Büyükelçi Onur Öymen; “Peşmerge reisi Barzani’nin referandumla varmak istediği nihai hedefin Büyük Kürdistan kurmak istediğinin teyidi mahiyetinde olduğu gerçeğidir.
IŞİD sonrası döneme ilişkin planların içinden geçtiğimiz süreçten çok önce yapıldığını ifade ile Barzani, ilk aşamada Büyük Kürdistan demeyecek fakat kendi sınırları içinde bir yönetim demekle kamufle etmeye çalıştığı, bilahare zamanın elverdiği ölçüde Türkiye, İran Kürtleri ile birleşerek Büyük Kürdistan’ın kuvveden fiile geçmek olduğunu bir kez daha teyit etti.”
Sayın Öymen, bundan sonra Ortadoğu’da yaşanacak en önemli olayın yayımlanan haritaların doğrultusunda gelişmeler olduğuna dikkat çekti. Bu düşünce tarzının stratejik sebepleri olduğu, en önemlisinin İsrail’in güvenliği olduğuna vurgu yaptı.
Bu aşamada sıkıntı kaynaklarından birisi İran’ın İsrail’e karşı olan Hizbullah ve Hamas’ın durumu. Yani İran’ın bu örgütlere yardımı. Onun için İran’a müdahale zorluğu, tesislerin dağınık olarak tesisi hiçbir şey yapamıyor. Bu sebepten biz işin başlangıcından beri bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden sitayişle üzerinde duruyorduk.
ABD Başkanı Donald Trump’un belirsizliğinin sorun olduğunu ifade eden sayın Öymen, şimdiye değin ABD başkanlarının ne yapacağını kestirebiliyorduk. Fakat Trump, öngörülemeyecek başkan oldu. Yarın ne yapacağı belli değil.
Öymen şöyle tamamladı: İktidarın baskısı ile muhalefeti dar bir gündeme hapsettiler. Oysa muhalefet gündem oluşturabilmeli idi. Musul ve Kerkük’ten kimse bahsetmiyor. Orada Türklerin güvenceleri yok. Hülasa; dış politikada Türkiye son zamanlarda eksen kaydırdı.
Kanaatimiz: Bu karmaşa altında nefsaniyete düşen Türkiye, yüksek politika üretecek takatta değil. En büyük sıkıntı bu. 4-5 cephede mücadele etmek durumunda kalıyor. Tek yol İran-Rusya-Türkiye- Türk Cumhuriyetleri birliğinin tesisi. Ve bölge problemlerinin çözümü noktasında programlar sınırın karşı tarafının kafasını karıştıran tutum ve davranış yegane sebep.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha