Son güncellenme :03.06.2020 10:51

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > NEFES YAŞAMIN EN DOĞRU PARÇASIDIR….!!

03.06.2020 Çar, 10:51

 

Hepimizin gayet açık ve net olarak bildiği basit bir gerçek var ve hepimiz göğsümüzü gere gere diyebiliriz ki “Hala nefes alıyorsak yaşıyoruz.. “demektir. Sizce hayatınızda şikayetçi ve huzursuz olduğumuzdanlar kendimizi çocukluğumuzdaki gibi mutlu ve huzurlu hissettiğimiz anlardan daha fazla ise o zaman nefes aldığımızı iddia edebiliriz. Aslında önemli bir gerçek var.. O da “kaliteli yaşam kavramı”. Yani hayatın her nefes de yeniden başlıyor olmasıdır.. Eğer yasantimizidoğru şekillendiremezsek nefes alıp vermenin ne anlamı kalır. Nefes almak yaşamak.. Nefesi hissederek içine çekmek.. Hayatı doyumsuz yaşamak…Hatta tüm renklerin tadına varmak…Aklımın alabildiğince nefesi sürdürmek. Nefesi hızlıca alarak heyecanlanmak veya sakince alıp âdeta hayatı dinlemek…Aldığın nefesi karşına hissettirmek…Sevmek,sevilmek,doymak;dahasıhayatı dopdolu yaşamak…Ve çok daha önemlisi de doğduğun andan itibaren hayatin gözlerinin önünden geçirmek.. Tüm bu hissedilenler sonrasi aklıma şu soru geldi… Peki yaşamak nefes alıp, vermek midir? Sadece. Blumudur?

Deriz ki yaşantımızın temel dayanaklarından birisi tabii ki nefes alıp vermektir. Aslında bu sürecin tam karşısındaolmadığımi sizlerde tahmin edebilirsiniz. Evet, hayata gözlerimizi açtığımız günden bugünenefes alip vererek yaşantımızı idame ettiriyoruz. Ettiriyoruz ancak sağlıklı olunan anların haricinde…Kulağa çok hoş gelen nefes almak ve vermekle orantılı yaşamın ana temalarından sayılan bu eylem her daim sürüyor.. Sürmesi de yaşantımızın ayakta olduğu anlamına gelir ki. Yaradanım aldığımız her nefes kadar yaşantımızı daim etsin. Durdun durdun da nefesimiz nereden aklına geldi? Diyebir soru sorma teveccühünde bulunabilirsiniz. Haksız sayılmazsınız.. Ancak!!İkibuçukluk aydır bizi esir alan bu pandemi sürecinde iş ciddi boyutlara ulaştığında maske kullanmanın zorunluluk haline geldiği süreçten bugüne ağzımızda bir maske; gerek kalabalık alanlarda, gerek isyerlerinde,gerekse cadde ve sokaklarda kullanmanın en zirve yaptığı günlerdeyiz. Peki maskeli baloyu andıran günleri hep birlikte yaşarken doğru ve düzgün nefes alıverdiğimiz günleri özlemedik mi? Her şerde bir hayır vardır.. Sonuçta bu bir önlemdir.. Diye düşünsek de artık Oksijeni alıpta, Karbondioksit verdiğimiz, ancak ağzımızın hemen önündeki maskenin bir şekilde Karbondioksiti perdeleyip tekrar karbondioksit teneffüs etmemizi sağlaması kaçınılmaz bir gerçek. En azından farkındasınızdır ama bilin istedim. Demek ki ne imiş? Nefes yaşamın en doğru parçasıymış…Umarım bu acılı günleri çok gerilerde bırakıp maskesiz günlerde.. Ama sağlıklı o günleri yine hep birlikte yaşarız..

Bu yılın yarısını nerede ise kompanse ettik. Ortalama 25 gün sonra bu ay yani Haziran ayı bitecek. Aslında takvim üzerinde Yaz mevsimi başladı.. Ancak iklim değişikliklerinin hissedildiği son yıllarda hava henüz ısınmadı.. Yine de bu olumsuz virüs günlerinde önleminizi eksiksiz yerine getirin..Öyle ya önce can,sonra canan…!!Çünkü yaşamak sadece nefes alıp vermek değildir.. Yaşamak sevilmeyi hak eden birine yaşamınızı harcamaktır. Birbiriniz üzerindeki sevginiz hiç eksik olmasın…!!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.