Muğla Haber Gazetesi

Müsekkin ilaç

Müsekkin ilaç
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
27 Şubat 2016 - 9:45

Dünkü yazımızda ABD’nin sistem arayışında eskiye dönerek yanlış yaptığı temasını işlemiştik. Bugün ekonomi modelinde dana geniş manada doktriner tarihinde gelinen son noktadan bihaber olduğunu, literatür araştırmasında akim kalan bu millete kulaklarına küpe olması cihetiyle eskiyi araştırıp boş emek sarfetme yerine yeniyi tektik ederek zaman kayıplarının önlenmesi için.

Maalesef bizi üçüncü dünya ülkesi olarak görüp kaale almadıklarından bulamayacakları yolu kısaltmaları için öneride bulunmak, şimdilik kısa pasajlar aktarıp hayretlerini gizlemeyecek noktaya ulaştırmak istedik. Denesinler bakalım.

“Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) , insanın sınırlı ihtiyaçlarının sınırsız kaynaklardan karşılanması ilmi, ülkelerin her türlü mal ve hizmet üretebilme gücüne sahip olması, iç ve dış harcamaların borçlanmadan temin edebilmesinin adı ve formülüdür.”

Bunu manada MEM, ülkelerin kalkınmasında, ekonomik bağımsızlığının tek yoludur. MEM ekonominin sadece bir meselesine odaklanmak yerine, bütününün kucaklayan bir modeldir. MEM hayallerden değil var olan gerçeklerden yola çıkarak buna uygun bir modeli hayata geçirmeyi amaçlamıştır. İnsanı tam manası ile tarif etmeden onunla ilgili hiçbir meseleyi çözüme kavuşturamayız. Oysa kapitalist anlayış insanı anlama yerine kendi sistemine uygun bir insan tarifi yapmıştır. İnsanı fıtratından yola çıkarak ona uygun bin modeli hayata geçirmeden ona faydalı olmak mümkün değildir.

Kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı ama ihtirasların sınırsız tespiti edildiğinde kapitalist modelin daha temelden bozuk olduğu anlaşılır. Bu bağlamda artan nüfusun ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklarla karşılanamayacağı yanılgısı, kapitalist anlayışı toplumun çok az bir kesiminin çıkarlarına odaklanmaya yöneltmiştir. Bu sebeple kapitalizm azınlıkların mutlu, fakat çoğunluğun fakirlik ve açlık çektiği bir modeldir.

Kapitalist anlayışın kendi yapısından kaynaklanan yanlışlardan dolayı şu üç meseleyi çözmesi mümkün değildir. Kapitalizmin hakim olduğu 165 yıllık dönem bunun ispatıdır.

1-Gelir dağılımındaki denge.

2-Sürekli büyümenin yakalanması.

3-Tam istihdamın sağlanması.

Kapitalist anlayış kaynakların sınırlı olduğundan yola çıktığı için üretime odaklanmış ve fakat adilane dağıtım yerine mutlu azınlığın faydasına sunulması bu mantığın sonucudur. Oysa MEM; tüketim yanlısı bir modeldir. Onun için toplum bireylerinin muayyen bir düzeye çıkartılması esastır. Serbest piyasa ekonomisi kaynakların ve gelirlerin belli ellerde toplanmasından başka bir şey değildir.

Faiz MEM’de bir hastalıktır. Faiz gelir dağılımında dengeyi bozduğu gibi üretim ve tüketimi de engeller. Paranın maliyetsiz ve herkesin sahip olacağı bir hale getirilmesi MEM’in en önemli unsurudur. Her ekonomi modeli onu artaya koyan kültürün ve bakış açısının yansımasındır. Kapitalizm batı insanının MEM ise Türk insanının sahip olduğu kültürel ölçüyle çözüm getirmekte ve fakat tüm insanlığın inşirah (ferahlama) bulmasını temin edecektir. Bir Rus bilim adamı şöyle diyor: Sosyalizmden biz çektik. Kapitalizmden dünya çekiyor. “

ABD üniversite çevrelerine duyurulur.

(Kaynak: MEM-Prof. Dr. Haydar Baş)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha