Muğla Haber Gazetesi

MUHBİRLER, HABER ELEMANLARI

MUHBİRLER, HABER ELEMANLARI
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın( [email protected] )
24 Mart 2016 - 9:44

Her toplumda meraklı insanlar çoktur. Merak; insanın izdüşümüdür. Uygarlık, bilim merakla gelişmektedir. Meraksız insan duyarsız insandır. Duyarsız insanın ise yaratıcı zekasını kullanması söz konusu olamaz. Ancak merak; nerede, nasıl, ne şekilde, ne amaçla kullanılır ona bakmak gerekir. Ülkeyi yönetenler de meraklı insanlardan özel yararlanır. Muhaliflerietkisizleştirmek amacıyla kurulan muhbir ağı, devlet kurumlarıyla ilişkili veya bağımsızdır. Diktatörlüğe giden yol da muhbir ağı olur. Demokrasilerde olur mu? Olur, örnekleri çoktur. Peki; Muhbir nedir? Nasıl olunur? Emniyet ya da istihbarat teşkilatına bir çıkar karşılığıbilgi sağlayan, bunun sonucunda da o teşkilatın koruması altında olan kişiye muhbir ya dahaber elemanı deniyor.

Muhbirler, yasadışı terör örgütleri ya da organize suç şebekeleri içinden seçiliyor. Emniyet’te bu konu yerel birimlerin tavsiyesi ve güvenlik kleransı ile üst makamların onayı ile aktive olur. Bu adımlar da, İstihbarat Hizmetleri Yönetmeliği paralelinde yürütülür. Onayı, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ve Genel Müdür’ü verir. Muhbirler nasıl ayarlanır? Her oluşum içinde kaç muhbir olabilir? Sorgu uzmanı polisler, istihbarat elemanları ve sivil ekiplerin tavsiyeleri ile ilgili kişiye bu teklif yapılır. Karşılığında sadece para değil, iyi niyetli, yasa ihlal etmeden, yoruma açık durumlarda adli yardımda da bulunulabileceği hissettirilir.Yasal mıdır? Muhbir çalıştırma esasları Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nda mevcut. Bunun dışında Kaçakçılığın Men ve Takibi’ne Dair Yasa’da da ajanlık kurumudüzenleniyor. Ancak açıkça suç işlemiş bir kişiye polis eğer, ajan ol, seni affedeceğiz derse bu suçtur. Bilgi dağılımlarının kime nasıl gönderileceğine nasıl karar verilir? Muhbirlerin çalıştığı istihbaratçılar kime bağlıdır? Bazı ulusal güvenliği ilgilendiren, ayrıca da ideolojik temelde hassas konularda muhbirlerin nerede olursa olsun verdiği tüm bilgiler öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na gelir. İl ve diğer birim yapılanmalarında istihbarat bölümlerinin atamaları gibi bilgi ve personel hiyerarşisi de Ankara’ya bağlıdır. Muhbirlerden gelen bilgilere her zaman itibar edilir mi? Bilgi nasıl teyit edilir? Bilginin doğruluğu çeşitli kanallardan kontrol edilerek süzülür. Ankara’da istihbarat kıymetlendirme ve analiz biriminde son halini alır. Güvenilirliği diğer muhbirlerden gelen ve mevcut istihbarat bilgilerinin karşılaştırılması ise anlaşılır. Peki, muhbirin ihbarı ile hemen işlem yapılabilir mi? Emniyet’in kimi zaman sayıları bini geçen bu istihbarat havuzunda boğulma durumu vardır. Bunun yanında gelen bilgi de gözden kaçırılmış ya da dikkate alınmamış olabilir. Bir de bu ihbarlara teker teker bakılsa da, destekleyici diğer yan bilgiler olmadığı için sonu hüsranla biten olaylar yaşanabilir. Her kurumda muhbirlik ağı genişliyor. Eğitim camiasında da sivil polislerin yerine muhbir öğretmenler almış okullarda irtibat görevlisi adı altında sivil polisler görevlendirilmişti. Üniversitelerde, liselerde onbinlerce güvenlik kamerası kuruldu. Giriş-çıkışlar, okul koridorları 24 saat kayıt altına alınıyor. Kamera ve alarm sistemi olmayan okullarda ise çalışmalar sürüyor. Özel Güvenlik: Okulların giriş-çıkışlarının kontrol altında tutulması amacıyla okul girişlerine gerek özel güvenlik görevlileri, gerekirse okul görevlileri de yerleştirilebiliyor. Ayrıca her kurumun, her okulun bir müdür yardımcısı irtibat görevlisi olarak belirlenmiş ve yetkililerle, görevlilerle karşılıklı iletişim bilgileri paylaşımı sağlanmaktadır.

Muhbir/haber elemanı için üç beş kuruşa bunu yapacak gönüllüler çok.

Kanun gereği yabancı ajanlar, kamu görevlisi olarak alındı.

Telefonu dinlenen, çıkarı için bazılarının muhbir olabileceği bir ülke.

Ajanlarıyla, muhbirleriyle donatılan ülke; korku ve endişe ile iç içe.

Çevrenizde herkese çamur atan, eleştiren, yıpratmak için sağa sola mail atan, provokatör işbirlikçi muhbirin, profesör olması, iş adamı olması, gazeteci olması, milletvekili olması, memur olması, işçi olması değişmiyor.

Muhbirlik, ispiyonculuk bir kimlik kişilik sorunudur.

GünüN Sözü: saygınlığını makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha