Muğla’ya Bal Borsası kuruluyor

Ülke genelindeki çam balı üretiminin tamamına yakını gerçekleştiren Muğla’da, Bal Borsası kuruluyor. Muğla Ticaret Borsası tarafından kurulacak bal borsasının balın fiyatını dengeleyerek, hem üreticiyi, hem de satıcıyı...

Muğla’ya Bal Borsası kuruluyor

Ülke genelindeki çam balı üretiminin tamamına yakını gerçekleştiren Muğla’da, Bal Borsası kuruluyor. Muğla Ticaret Borsası tarafından kurulacak bal borsasının balın fiyatını dengeleyerek, hem üreticiyi, hem de satıcıyı koruyacağı belirtildi.

Merkeze bağlı Bayır beldesinde kurulacak borsa için çalışmalar başladı. Brokerlerin de aynı anda işlem yapacağı müzayede salonu ve video-wall görüntü sistemi kuruldu. 60 bin liraya mal olan müzayede salonunda üreticiler ve satıcılar bir araya gelme fırsatı da bulacak. ‘Dünya Bal Kenti Muğla’ sloganıyla oluşturulan projenin Ekim ayı sonunda hayata geçmesi planlanıyor. İnternet ortamında anlık açıklanacak fiyatlarla balın satış değeri belirlenecek.

Kurulacak bal borsasıyla fiyatların dengeleneceğini belirten Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Ekim ayı sonunda spot işlemlerin başlayacağı müjdesini verdi. Başkan Öztürk yaptığı açıklamada, “Göreve gelince ilk hedefimiz bal kenti olan Muğla’ya bir bal borsası kazandırmak oldu. Meclis Başkanımız Hasan Gökmen ve yönetim kurulu üyelerimizle Türkiye genelinde çeşitli borsaları gezerek bilgi alışverişinde bulunduk. Bayır Organize sanayi sitesinde yeni hizmet binamızda müzayede salonu oluşturduk. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, kurulum işlemleri son aşamaya geldi. İşlemler açık artırma şeklinde gerçekleşecek. Satılacak ürünlerin gıda kodeksine uygunluğu analiz raporlarıyla desteklenecek. Analizli bal daha fazla fiyata satılarak üretici kaliteye yönlendirilecek. Asıl hedefimiz kaliteli bal üretiminin artırılarak bal alım-satımı ile uğraşan üyelerinizin gelirini yükseltmek, kaliteli bala güvenilir bir şekilde ulaşılmasını sağlamak ve ihracatın önünü açmak” dedi.

Kurulan Bal Borsasıyla kalitenin de denetim altına alınacağını belirten Muğla Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Gökmen “Bal Borsasını faaliyete geçirdikten sonra önümüzdeki yıllarda zeytinyağı ve badem borsalarını da kurmayı hedefliyoruz. İlimizdeki tarımsal potansiyeli destekleyerek modern üretim metotlarıyla ticaret hacmini üst düzeye çıkartma gayreti içindeyiz. Ekip ruhuyla çalışıp borsamıza, üyelerimize hizmet edebilmek için projeler üretiyoruz. İlimize yeni bir şeyler kazandırmanın heyecanı içindeyiz. Gece gündüz mesai verdik elimizden geldiğince tarımsal ticareti canlandıracağız. Kurduğumuz bal borsasıyla Türkiye’nin bal piyasasının kalbi Muğla’da atacak” dedi.

Bu haber toplam 177 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.