Son güncellenme :06.12.2019 10:45

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > MUĞLA’DA TURiZMi 12 AY’A YAYMAK.. (2)      

06.12.2019 Cum, 10:45

 

Muğla, tarihi ve doğal güzelliklerinin yani sıra kent genelinde hayata geçirilen çalışmalarla da sıklıkla adından söz ettirir. Tarih ve doğanın bütünleştiği eşsiz coğrafyada her zaman kendine akın akın gelen yerli ve yabancı misafirlerini en iyi şekilde ağırlamanın telaşı içindedir.. Muğla, ülkemizin âdeta turizm başkentidir.. Mavi ve yeşilin bu kadar ahenkle kucaklaştığı başka bir kent göremezsiniz…Hem dinginlik isteyenlerin hem de eğlence sevenlerin tek adresi MUĞLA’DIR.. Yamaç paraşütünden her tür safarilere kadar birçok etkinliğin yaşanabileceği Muğla; mavi yolculuğunda başlangıç noktasıdır..

Yıllardır sürdürülen Yeryüzünün her ülkesinden gelen konukların hem ülke, hem de rakamsal boyutlarla arttırılması anlamında turizm bakanlığının yapmış olduğu çalışmaların paralelinde il turizm müdürlükleri bu konuda hummalı çalışmalar yapmaktadırlar.. Özellikle yeni bir pazar olarak gördüğümüz Uzakdoğu ülkelerinde yeni arayışlar içindeyiz.. Umarım bu çalışmalarımızın karşılığını alırız.. Yakın gelecekte Muğla’ya dünyanın her yerinden farklı profilde turist gelmesi içilenimizden gelenin en iyisini  yapacağız.. Ayrıca eko turizm gibi alternatif turizm çeşitlerine ağırlık vererek köy yaşantısını içine alan; sebze, nâr ve portakal bahçeleriyle ve ormanla bütünleşmiş turizm birimlerinin oluşturulması gerekmektedir..

Birazda popüler olan ve de çok rağbet gören yamaç paraşütünden bahisle dünyada yamaç paraşütü denince akla gelen ilk yer hiç kuşkusuz Babadağ’dır.. Bu pistlerde12 ay yamaç paraşütü yapmak mümkündür.. Kentimiz harika her tür güzelliğini geniş kitlelere ulaştıracak doğal bir film platosudur. Bu kapsamda ülkemizin film yapımcılarının gözbebeği olan kentimiz ve hinterlandı; en kısa sürede Bollywood’un ilimize olan ilgisini arttırmıştır. Böylece Muğla ile Hindistan arasında ciddi bir pazar oluşmuştur..                              Tüm turizm oluşumlarının yani sıra sağlık ve organik tarım konularında dayatırım ve yetiştiricilik alanında ne yapmamız gerektiğini araştırıp, olması gerekenleri hayata geçirmeliyiz.. Kamu ve özel hastaneleriyle tedavi süreçlerinde başarılı işler yapanlarla; termal ve kaplıca turizmiyle de gelen kişi sayısı azımsanmayacak boyutlardadır.. Keza organik tarımda da çevreyi koruyan, sürdürülebilir ve ekolojik faaliyetlerin uygulanabilmesidir. Son günlerin trendi olan “Hobi bahçeciliğinin” deher anlamda özendirilmesi gerekecektir..

Turizmin 12 ay ile şekillenmesin Uygulansın.. Yani her şey lafta kalmasın. Önemli olan tüm düşünceleri hayata geçirmek.. Kentimiz için…

Kısacası MUGLA için..!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.