Muğla Haber Gazetesi

MUĞLA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ

MUĞLA’DA NORMALLEŞME SÜRECİ
02 Mart 2021 - 11:31

***Günlerdir beklenen Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “kontrollü normalleşme” sürecini açıkladı. Buna göre iller; düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu)  ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak renklerle sınıflandırıldı. Muğla ise yüksek riskli (turuncu)  kategoride yer aldı.

***Muğla’da uygulanan Coronavirüs tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarda yarı zamanlı çalışma sistemi 2 Mart Salı gününden itibaren sabah:  09.00-12.30 öğleden sonra: 13.30-18.00 olarak belirlendi.

Sinem Karakaya

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde Muğla Valiliği İl Hıfzıssıhha Meclisi Kurulu tarafından şu kararlar açıklandı:

-Muğla’da sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde yer alan istisna ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

– Hafta içi günlerde 21.00­05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması devam edecek.

– Hafta sonlarında ise; sokağa çıkma kısıtlaması Cuma 21.00­Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak. Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak olup, Cumartesi günleri 05.00­ 21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Hafta içi ve hafta sonu (Cumartesi), 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10.00­14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençlerin ise 14.00­18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

– Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma/ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

– Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. yeme-içme yerleri yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilmesi ve yeme­içme yerlerinin 19:00­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

– HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekânda kesinlikle fazladan masa­koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

– Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

– Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısının 50’yi geçmemesi ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

– Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere yapılabilecek.

– Okul öncesi eğitim kurumları ve özel eğitim okullarının tam zamanlı, yüz yüze eğitim verecek.

– İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenen birleştirilmiş sınıflı okullar ve seyrek nüfuslu kırsal yerleşim yerlerindeki okulların yüz yüze eğitime tam zamanlı devam edecek.

-İlkokulların, haftada iki gün okullarda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze, üç gün uzaktan eğitim alacak.

-Ortaokul 8. sınıfların haftada 12 ila 22 saat olacak şekilde seyreltilmiş yüz yüze eğitim alması devam edecek.

-Hazırlık, 9. 10 ve 11. Sınıfların tam zamanlı uzaktan eğitime devam edecek. 12. Sınıfların haftada 16-24 saat olacak şekilde planlanan seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim alacak.

-Destekleme ve yetiştirme kursları yüz yüze eğitime devam edecek.

-Lisedeki sınavların 8 Mart 2021 pazartesi gününden itibaren salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze olarak yapılacak.

-Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecek. Yüz yüze eğitime katılımının veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilebilecek.

-Denetim faaliyetleri ise kesintisiz devam edecek.

 

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha