YATAĞAN’DA 19 MAYIS GÖRKEMLİ KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere armağanı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Yatağan’da birçok etkinlik ve yapılan törenlerle büyük bir coşkuyla kutlandı.

YATAĞAN’DA 19 MAYIS GÖRKEMLİ KUTLANDI

Etkinlikler 19 Mayıs Cuma günü Madenci heykeli önünden kortej yürüyüşüyle başladı. Cumhuriyet Caddesi Atatürk Caddesi üzerinden Atatürk Anıtı önüne gelindi. Burada Yatağan İlçe Spor Müdürü Kamuran Adalı tarafından Anıta çelenk sunuldu saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşımız okundu. Etkinlik daha sonra Kaya Köstepen Şehir Stadyumunda devam etti.

Buradaki törene, Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç,Garnizon Komutan Vekili Hava İkmal Yüzbaşı Yasin Bozkurt, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Alper Çetin, Muğla Barosu İlçe Temsilcisi Nükhet Katırcı Balkaya, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kerim Bender, Daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilgililer görevliler, okullar vevatandaşlar katıldı.

Burada da, saygı duruşu yapıldı İstiklal Marşımız okundu. Günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Yatağan Kaymakamı Mustafa Emre Kılıç yaptı.

Kaymakam Kılıç, konuşmasında şunları söyledi:

“İstiklal mücadelesinin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihi kurtuluş meşalesinin yakıldığı, karanlık dönemin aydınlık günüdür. 19 Mayıs 1919'da Samsun' da, bağımsız Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için başlattığı şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri ve milletimizin yeniden varoluş mücadelesinin ilk kıvılcım hareketi, milletimizin azmi ve kararlılığı ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. Büyük sıkıntılar ve zorlu mücadele şartları altında, büyük bedeller ödenerek, fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimize emanet edilmiştir.19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından önemlidir. Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği ışığımız, umudumuz, geleceğimiz gençlerimize büyük görevler düşmektedir.”

“YÜKSELEN YENİ NESİL, İSTİKBAL SİZSİNİZ”

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Gençler, cesaretimizi takviye ve idare eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ diyerek, genç kuşaklara ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma mücadelesinde, büyük görevler düştüğünü belirtmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, aziz milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okundu. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi. Etkinlikler, Halk Oyunları-Güreş-Taekwando-Okçuluk Gösterisi Gençliğe Hitabe ve Gençlerin Ataya Cevabı Bando gösterisi Bayrak Dansı Gösterisi yapılmasıyla sona erdi.

Bu haber toplam 631 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.