VELİLERE MÜJDE! OKUL ÖNCESİNDE AİDAT ADI ALTINDA HİÇBİR ÜCRET ALINMAYACAK

2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren resmi okul öncesi eğitim kurumlarında velilerden aidat adı altında hiçbir ücret alınmayacak.

VELİLERE MÜJDE! OKUL ÖNCESİNDE AİDAT ADI ALTINDA HİÇBİR ÜCRET ALINMAYACAK

Muğla’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu imkânlar sayesinde okul öncesi eğitime erişimde tüm engeller aşılırken, öğrenciler eğitimde fırsat eşitliğinden tam istifade ediyor. Bu kapsamda 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren resmi okul öncesi eğitim kurumlarında velilerden aidat adı altında hiçbir ücret alınmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu açma hedefi doğrultusunda başlatılan okul öncesi eğitim seferberliği ile Muğla’da okul öncesi eğitime erişimdeki engeller istikrarlı bir şekilde aşıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde son iki yılda 85 yeni anasınıfı, 2 bağımsız anaokulu ve 2 özel eğitim anaokulu açıldı. Ayrıca ilkokul, ortaokul ve lise bünyesinde 100 ve üstü öğrencisi bulunan en az 3 derslikli39 anasınıfı da anaokuluna dönüştürüldü. Açılan ana sınıflarının donatım, materyal ve ödenekleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılandı.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇOCUKLARIN AYAĞINA GÖTÜRÜLÜYOR

5 yaş grubundaki 5’ten az öğrencinin bulunduğu köylerde ise farklı eğitim modelleri uygulandı. "Her Yerde Eğitim", "Eğitim Her Yerde" mottosuyla, Dalaman ilçesinde “gezici öğretmen sınıfı modeli” ve “taşıma merkezi ana sınıfı modeli” uygulanaraktüm öğrencilerin eğitime erişimi sağlandı.Gezici öğretmen sınıfı modelinde, öğretmenler aynı gün içinde sabah bir köye, öğleden sonra da başka bir köye giderek günlük 3'er saatlik eğitim verdi. Taşıma merkezi ana sınıfı modelinde ise okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan veya bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için eğitim kurumu açılamayan nüfusu az ve dağınık kırsal yerleşim yerlerindeki çocuklar, merkezi bir köye taşınarak eğitime dahil edildi.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ YEMEK VERİLİYOR

6 Şubat 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de başlatılanokul öncesinde ücretsiz beslenme desteği,Muğla’da 348 anaokulu ile bünyesinde ana sınıfı bulunan birleştirilmiş sınıflı ilkokullara devam eden öğrencilere sağlanmaya başlandı.Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm öğrencilere haftanın 5 günü bir öğün ücretsiz beslenme veriliyor.

17 BİN ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ YEMEK DESTEĞİ

İl genelindeokul öncesi eğitimden faydalanan 17 bin öğrenci ücretsiz yemek hizmetinden yararlanıyor. 3325 öğrenciyebeslenme hizmeti kendi okulunda sağlanırken7497 öğrenciye iseilçe milli eğitim müdürlükleri koordinesinde meslek liseleri ve öğretmenevleri tarafından sağlanıyor. Ayrıca 6090 öğrenciye de taşımalı eğitim kapsamında beslenme hizmeti veriliyor.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM, RESMÎ KURUMLARDA ÜCRETSİZ

Milli Eğitim Bakanlığınca 12.05.2023 Cuma günü yayımlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 67. maddesi 1. fıkrası “Okul öncesi eğitim hizmeti resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsizdir.” olarak güncellendi. Artık veliler, 2023-2024 eğitim öğretim yılında resmi okul öncesi eğitim kurumlarımızın tamamında aidat alınmayacak.

“ÇOCUKLARIMIZIN ERKEN YAŞTA EĞİTİME ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRIYORUZ”

Muğla’da okul öncesi okullaşma oranında 5 yaşta yüzde 100’e ulaşıldığını ifade eden İl Müdürü Emre Çay, “İlimiz genelinde yeni eğitim yatırımları ile anaokulu sayılarını ve okul öncesinde açılan derslik sayısını artırmaya devam ediyoruz. Bu sene 18 yeni anaokulunu yatırım programına aldık. Yeni anaokulları ile Muğla’nın dört bir yanında okul öncesi eğitimin kalitesini yükseltiyor, çocuklarımızın erken yaşta eğitime erişimini kolaylaştırıyoruz.” dedi.

“ÜCRETSİZ YEMEK UYGULAMASI ÖNÜMÜZDEKİ YIL DA DEVAM EDECEK”

Okul öncesi eğitimin çocukların sadece bilişsel becerilerini artırmadığını aynı zamanda kişiler arası birçok sosyal becerilerini de artırdığını kaydeden İl Müdürü Emre Çay, " Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayında tüm Türkiye’de başlatılan okul öncesinde ücretsiz beslenme desteği kapsamında il genelinde okul öncesi 17 bin öğrenciye haftanın 5 günü ücretsiz yemek hizmeti veriyoruz. Bu uygulamamız önümüzdeki eğitim öğretim yılında da devam edecek” dedi.

Bugüne kadar velilerden Millî Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine dayalı olarak okul öncesi eğitim kurumlarında belirli bir ücret talep edildiğini kaydeden İl Müdürü Çay, “2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren resmi okul öncesi eğitim kurumlarında komisyonlar marifetiyle belirlenen aidat ve ücretler kaldırılıyor. İster tam gün eğitim yapsın isterse yarım gün eğitim yapsın okul öncesi eğitimde artık ücret alınmayacak.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.