MUĞLALI ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİ TÜRKİYE PAZARINDA

​​​​​​​Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifine verdiği eğitim ve makine destekleriyle üreticiler ürünlerini Türkiye pazarına sunuyor.

MUĞLALI ÜRETİCİLERİN ÜRÜNLERİ TÜRKİYE PAZARINDA

Muğla’da tarımın, üreticinin ve kooperatiflerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi’nin Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne verdiği makine ve eğitim desteği meyvelerini vermeye başladı.

Kooperatif üyeleri topladıkları coğrafi işaretli Kavaklıdere cevizlerini Büyükşehir Belediyesi’nin Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kullanımına sunduğu ceviz kalibre ve kırma makinesinde işleyerek pazara sunuyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ekipleri Kavaklıdere’de ceviz arazilerini gezerek üreticilere eğitim desteği veriyor. Yeni sezonda üreticilerin daha yüksek verim alması için sulama ve gübreleme teknikleri üreticilere sahada anlatılıyor.

ESKİDEN ELLE KIRDIĞIMIZ CEVİZLERİ BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE MAKİNELERLE İŞLİYORUZ

Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ceviz işleme tesisine yeni sezonda topladığı cevizleri getiren Mehmet Aktaş 14 dönüm tarlasında 270 ceviz ağacı olduğunu söyledi ve ceviz üreticilerinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Üretici Mehmet Aktaş; “Farklı türlerde cevizlerden oluşan 14 dönüm arazide cevizimiz var. Bu sezon her ağaçtan yaklaşık 5 kilo ürün aldık. Biz cevizlerimizi iç ceviz ve kabuklu olarak Kalkan’a gönderiyoruz. İlk defa bu sene cevizlerimiz makinelerde işleniyor, kalibreleniyor. Eskiden elle kırıyorduk. Kırma, kalibreleme, üfleme makineleri çok iyi oldu. Büyükşehir Belediye’mize bu hizmeti için teşekkür ediyorum.” dedi.

“COĞRAFİ İŞARETLİ KAVAKLIDERE CEVİZİMİZİ BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE MARKA YAPACAĞIZ”

Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yasin Gürler’de 2021 yılında kooperatifin yönetimine geldiklerini, orman ürünleri ile uğraşan kooperatifi tarımsal üretimle de ilgilenir hale getirdiklerini söyledi ve coğrafi işaretli cevizi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte marka haline getireceklerini söyledi.

Yasin Gürler; “Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma kooperatifimizin yaklaşık 550 üyesi var. 2021 yılında kooperatif yönetimine seçildik. Bölgede orman endüstrisi alanında adından söz ettiren kooperatifimizle daha önce yapılmayan işler için de çalışmaya başladık. Son 10 yılda Kavaklıdere’de ceviz anlamında çok büyük bahçeler kuruldu. İlk başlarda bu bahçelerden elde ettiğimiz cevizlerle ekonomik olarak tam randıman alamadık. Kooperatifimizle bu alanda ne yapabiliriz için çalışmaya başladık ve Büyükşehir Belediye’miz ile temas kurarak protokol yaptık. Kavaklıdere’de ceviz üreticilerimiz için ceviz kırma, kalibre makinelerini Büyükşehir Belediyemizle birlikte üreticilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire’mizden gelen Ziraat Mühendisleri ekiplerimizle Kavaklıdere genelinde ceviz bahçelerinin hepsini gezdik. Üreticilerimizle yüz yüze görüştük. Büyükşehir Belediye’miz, Ziraat Oda’mızla birlikte sahada ceviz üretiminde eksik görülen, bitki besleme, budama, gübreleme ile ilgili eğitimler verdik. Amacımız daha kaliteli, randımanlı ürün elde ederek ilçemiz, ülkemiz için katma değeri yüksek ürün elde etmek. Büyükşehir Belediye’mize verdiği destekler için teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu haber toplam 366 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.