MSKÜ’DE 2. KLASİK DİLLER YAZ KURSU AÇILACAK

​​​​​​​MSKÜ’de 2. kez Klasik Diller Yaz Kursu (Eski Yunanca, Latince ve Klasik Süryanice) lisans seviyesinde kredili sayılacak şekilde 16 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında Sanat Evinde açılacak. Kursa lisansüstü öğrenciler, her yaştan ve her meslek grubundan bu dilleri öğrenmek isteyenler katılabilecek.

MSKÜ’DE 2. KLASİK DİLLER YAZ KURSU AÇILACAK

Geçen yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) ilki gerçekleştirilen Klasik Diller Yaz Kursu (Eski Yunanca, Latince ve Klasik Süryanice) bu yıl da devam edecek.

Yaz kursu, lisans seviyesinde kredili sayılacak şekilde 16 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan MSKÜ Sanat Evi’nde gerçekleştirilecek.

Bu diller yoğun bir program dahilinde, başlangıç seviyesinde, haftanın beş günü üçer saatlik dersler ve ödevlerle öğretilecek.

Klasik Diller Yaz Kursu, sadece dil öğretimini değil aynı zamanda antik kent ziyaretlerini de kapsayacak.

Bu yıl Stratonikeia (Yatağan / Muğla) Akyaka Idyma Kalesi (Akyaka / Muğla) Kaunos (Köyceğiz / Muğla) Antik Kentleri ve Muğla Müzesi ziyaret edilecek ve buralardaki yazıtlar öğrencilerle birlikte okunarak öğrenilen diller uygulamaya geçirilecek.

Yabancı Diller Yüksekokulu ile Yaşam Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin birlikte düzenleyeceği bu kursun, Türkiye’de örnek bir Yaz Kursu olabilmesi hedefleniyor.

Geçen yıldan edindikleri tecrübe ile bu yıl çok daha verimli ve yoğun bir program hazırladıklarını belirten MSKÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Keçiş, “Artık bir gelenek hâline getirdiğimiz bu kursu gelecek yıllarda uluslararası bir yaz kampı hâline getirmeyi düşünmekteyiz. Klasik Diller Yaz Kursu’nun Üniversitemizin tanıtımına ve uluslararasılaşmasına büyük katkı sağlamasını planladığımız gibi Eski ve Ortaçağ klasik dillerinin eğitimi konusunda da önemli merkez olma yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz. Kursumuza gelecek öğrencilerimizin öncelikli olarak MUYOM’un internet sitesinde yer alan ders kitaplarını temin etmesini bekliyoruz. Şehir dışından gelecek öğrencilerimiz için birkaç konaklama seçeneği sunmaktayız. Bütün detayları internet sitemizde bulabilirsiniz. Öğrencilerimiz lisans seviyesinde bu dersleri kredili olarak alabileceklerdir. Katılımcılarımıza Üniversitemiz tarafından katılım sertifikası verilecektir” dedi.

“GEÇEN SENEDEN DAHA İYİ BİR KURS DÖNEMİ GEÇİRECEĞİMİZE İNANCIMIZ TAM”

Yaz okulunda Latince kursunu verecek olan Öğr. Gör. Alp Ejder Kantoğlu ise, “Ege ve Akdeniz’in buluşma yeri Muğla’da, şehrin üniversitesinin Eski Çağ dilleri ve kültürlerine daha çok önem verilmesi gerektiğinden hareketle görev aldık. Fikir aslen Rektörümüz Prof. Dr. Turhan Kaçar hocamıza aittir. Prof. Dr. Murat Keçiş ve Dr. Öğretim Üyesi Kutlu Akalın hocalarımızla birlikte heyecanla bu öneriye iştirak ettik. Geçen sene ilkini gerçekleştirmiştik. Bu yıl 2.sini gerçekleştireceğiz. Geçen seneden daha iyi bir kurs dönemi geçireceğimize inancımız tam” diye konuştu.

Bu haber toplam 284 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.