MİLLETVEKİLİ KESİN SONUÇLARI BUGÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANACAK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının bugün Resmi Gazete'ye gönderileceğini açıkladı.

MİLLETVEKİLİ KESİN SONUÇLARI BUGÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANACAK

Milletvekili genel seçimleri için son itirazlar 21-28 Mayıs arasında Yüksek Seçim Kurulu’na yapıldı.

Bu itirazların görüşülüp karara bağlanmasının ardından kesin sonuçlar Resmi Gazete ve YSK’nın internet sitesinden yayımlanacak.

Kesin sonuçlar bugün açıklanacak

YSK Başkanı Ahmet Yener, YSK Başkanlık binasına girişi sırasında bir gazetecinin sorusunu cevapladı.

Yener, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının bugün açıklanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderileceğini söyledi.

Seçmen sayısı 60 milyon 721 bin oldu

14 Mayıs'taki seçimlerde toplam 60 milyon 774 bin 565 seçmen oy kullandı.

Kayıtlı seçmenlerden 53 milyon 994 bin 11'i sandığa gitti, 52 milyon 627 bin 866'sı geçerli sayıldı.

İttifakların ve partilerin milletvekili sayıları

Cumhur İttifakı oyların yüzde 49,47'sini aldı ve 323 milletvekili çıkarttı. AK Parti 268, MHP 50 ve Yeniden Refah Partisi 5 milletvekiliyle Meclis'e girecek.

Millet İttifakı ise oyların yüzde 35,02'sini aldı ve 212 milletvekili çıkarttı. CHP'den 169, İyi Parti'den 43 milletvekili meclise girecek.

Emek ve Özgürlük İttifakı ise yüzde 10,55 oy alarak 65 milletvekiliyle meclise girecek. Yeşil Sol Parti 61 vekile sahipken, TİP 4 vekille parlamentoda yer alacak.

Cuma günü milletvekillerin mazbata almaları ve yemin etmeleri bekleniyor

TBMM İçtüzüğünün "İlk toplantı, andiçme ve göreve başlama" başlıklı üçüncü maddesine göre, ilk birleşimde, öncelikle milletvekillerinin ant içme töreni yapılacak.

Ant içme, her milletvekilinin Anayasadaki metni kürsüden yüksek sesle aynen okumasıyla gerçekleştirilecek. Milletvekilleri; seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecek.

Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içebilecek.

Milletvekilleri ant içerek göreve başlayacak. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

Başkanlık Divanı

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirecek.

En genç 6 milletvekili de geçici olarak katip üyelik yapacak.

Başkan seçimi ve süresi

İçtüzüğün 10. maddesine göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2, ikinci devre için seçilenin görev süresi 3 yıl oluyor.

İçtüzüğe göre siyasi parti grupları Başkanlık için aday gösteremiyor.

TBMM Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclisin toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek.

TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki ve üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçilmiş olacak.

Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak.

Parti gruplarının Başkanlık Divanı'nda temsili

TBMM Başkanı, siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarını ve bu oranlara göre her siyasi parti grubuna düşen Başkanlık Divanındaki görev yeri sayısını tespit edecek ve Danışma Kuruluna bildirecek.

Başkanlık Divanı'ndaki görev yerleri, başkanvekillikleri için oranı en yüksek olandan başlayarak sırayla dağıtılacak.

Katip üyeliklerle idare amirlikleri için görev yerleri dağıtımı, Danışma Kurulunun görüşü alındıktan sonra Genel Kurulca kararlaştırılacak.

Siyasi parti grupları kendilerine düşen yerler için adaylarını gösterecek.

Bu adayları gösteren listenin Genel Kurulca işaret oyuyla oylanması suretiyle seçim tamamlanmış olacak.

Bu haber toplam 373 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.