KAMU SEN: “KAMU ÇALIŞANLARI, HÜKÜMETTEN YÜZLERİNİ GÜLDÜRECEK BİR ARTIŞ BEKLİYOR”

Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği tarafından Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda memur maaş artışları ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

KAMU SEN:  “KAMU ÇALIŞANLARI, HÜKÜMETTEN YÜZLERİNİ GÜLDÜRECEK BİR ARTIŞ BEKLİYOR”

Memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltilince en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşının eşitlenmediğini söyleyen İl Temsilcisi Mürsel Özata, “Kamu çalışanları, hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir artış beklemektedir” dedi.

SİNEM KARAKAYA

Kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasının ardından Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği tarafından Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

İl Temsilcisi Mürsel Özata tarafından yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunulmuştur. Buna göre 2023’ün ilk 6 ayında ortaya çıkan %11,77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan %6’lık artışın (kümülatif %17,55) üzerine 8 bin 77 TL’lik seyyanen zam yapılmasını içeren bir kanun teklifi hazırlanmıştır. Bu teklifle en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltildiği ifade edilmektedir. Hâlbuki gerçek açıklanandan farklıdır. En düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşitlenmemiş, var olan adaletsizlik devam ettirilmiştir” denildi.

“EK ÖDEME TABAN AYLIĞA YAPILMALI VE EMEKLİLİĞE DE SAYILMALIDIR”

Bu tekliften derhal dönülmesi gerektiğini ifade eden Özata, açıklamasında şunları söyledi:

“22 bin TL’lik en düşük dereceli memur maaşı içinde, 11 bin 128 TL’lik kısım emekli maaşı hesabına dâhil edilmeyecektir. Memurlara 8 bin 77 TL ilave ek ödemenin emekliliğe sayılmayacağından bir memur, emekli olduğunda çalışırken aldığı maaşın üçte biri dolayında emekli maaşına hak kazanacaktır. Bu nedenle yapılan bu yanlıştan derhal dönülmeli, ilave ek ödemenin de emekliliğe sayılması için kanun teklifinde mutlaka gerekli değişiklik yapılmalıdır. Eğer bu teklif yasalaşırsa emeklilik sisteminde var olan adaletsizlik daha da büyüyecek, emeklilik, memurlar açısından tam anlamıyla bir kâbusa dönüşecektir. Bu karar emeklilerimizi yaşadıkları dar boğaza mahkûm edecek bir uygulama olmuştur.”

buyuksehir-okcularinin-bulundugu-milli-takim-dunya-ucuncusu-oldu-83.jpg

“SEÇİM ÖNCESİ VAAT EDİLEN ARTIŞ DAHA YAPILMADAN ERİMİŞTİR”

“Sayın Cumhurbaşkanının 11 Mayıs 2023 günü en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceği yönündeki açıklamaları, asgari ücret düzeyinde maaş alan kamu çalışanlarını umutlandırsa da o günden bugüne ekonomide yaşanan gelişmeler, yapılacak bu artışın da kamu çalışanlarının zararını telafi etmeye yetmeyeceğini göstermektedir. Dolayısıyla memurlarımıza vaat edilen artış daha yapılmadan erimiş, 22 bin TL; alım gücü bakımından 11 Mayıs’tan bugüne 281 dolar, 253 euro ve 3,7 gram altın kaybetmiştir. Hal böyle olunca henüz ödenmemiş maaşlar dahi erimeye devam etmektedir.”

“YÜZDE 6 ARTIŞ YAPILMALI”

“Bu gerçekler dikkate alındığında Türkiye Kamu-Sen olarak talebimiz, en düşük dereceli memurun çıplak maaşının 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra, 2023 ikinci dönem zammı olan %6 artış yapılıp üzerine enflasyon farkının uygulanması, buna ek olarak da refah payı verilmesi ve bu artışların bütün memur ve emeklilere aynı şekilde yansıtılması yönündedir.”

buyuksehir-okcularinin-bulundugu-milli-takim-dunya-ucuncusu-oldu-85.jpg

“SEYYANEN YAPILAN ZAM KABUL EDİLEMEZ”

“Son 1 yıl içinde hatta son iki ay içinde kamu çalışanlarının alım gücü son derece düşmüştür. Hükümet ne kadar denetimlerini artırırsa arttırsın başta 3 harfli avm zincirleri olmak üzere kimse fahiş fiyat uygulamasından vazgeçmemektedir. Raflardaki ürün fiyatları sürekli artmaktadır. İğneden ipliğe her şeye zamlar yağmur gibi yağarken, daha dün ekmeğin fiyatı 5 TL den 7,5 TL’ye çıkmışken memura verilen hele bir de taban aylığa değil de seyyanen yapılan zam kabul edilemez. Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan artışlar yetersiz ve eksiktir. Enflasyon farkı zam değildir. Enflasyon sepeti güncel değildir. TÜİK rakamları gerçekçi değildir.”

“TÜRKİYE YÜZYILINDA MEMUR YERDE SÜRÜNMEMELİDİR”

“Yüzüncü kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyetimizin, kadim devlet geleneğimizden miras aldığı köklü bir kamu yönetimi ve memur anlayışı vardır. Güçlü devletler, temsilcisi olan memurlarını da güçlü kılar. Biliyoruz ki Devletimiz güçlüdür; memurlarını ve emeklilerini mağdur etmemiştir, bundan sonra da etmeyeceği kanaatindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız isterse bu adaletsizliği de giderir. Maaş artışlarıyla ilgili ifade ettiğimiz aksaklıklar, TBMM’de mutlaka değerlendirilmeli, bu teklif revize edilerek aileleriyle birlikte 20 milyonu bulan memur ve emeklilerimiz için Devletimizin toplu sözleşme hükümlerine ilave olarak yaptığı bu iyileştirme, tam anlamıyla amacına ulaşmalıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak sıraladığımız aksaklıkların düzeltilmesi için her türlü girişimde bulunacak, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamu çalışanları, hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir artış beklemektedir.”

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.