BİRLEŞİK KAMU İŞ: “YÜZDE 45 ORANINDAKİ ZAM SADECE BİR ULUFEDİR”

​​​​​​​Birleşik Kamu İş Muğla İl Başkanı Özkan Kaya, kamu işçilerine verilen yüzde 45 zam oranına ilişkin açıklama yaptı. Kaya, bu zam oranının işçiler için ulufe olduğunu ifade etti.

BİRLEŞİK KAMU İŞ:  “YÜZDE 45 ORANINDAKİ ZAM SADECE BİR ULUFEDİR”

SİNEM KARAKAYA

Birleşik Kamu İş Muğla İl Başkanlığı tarafından kamu işçilerine verilen yüzde 45 oranında zamma ilişkin açıklama yapıldı.

İl Başkanı Özkan Kaya tarafından yapılan açıklamada, kamu işçilerinin açlığa mahkum edildiği ve geçim sıkıntısı çektikleri ifade edildi.

Yüzde 45 zam oranının işçiler için ulufe olduğunu söyleyen Kaya, “Artık akıl ve ruh sağlığımızla da oynuyorlar” dedi.

“KAMU ÇALIŞANLARINI İNSANCA YAŞATACAK DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR”

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Seçime ramak kala hükümetin kamu işçisine verdiği yüzde 45 oranındaki zam sadece bir ulufedir. Ne kamu işçisi adına ne de kamu memuru adına kabul edilebilir bir rakam değildir. Kamunun çalışanları için temel ücret açlık sınırında asgari ücret olmuştur. Kamunun birçok kurumunun memurları 11-12 bin lira aralığında maaşlar almaktadırlar. Acilen kamu çalışanlarını mahkum oldukları açlık sınırından kurtaracak insanca yaşatacak bir düzenleme ihtiyaç vardır.”

“GERÇEK Mİ KARİKATÜR MÜ OLDUĞU AYIRT EDİLEMEYEN BİR DÖNEM OLDU”

“Hazineden ve maliyeden sorumlu bakanımızın, ekonomimizi gözündeki ışıltıyla, ya da neo klasik ekonomi politikalarından epistemolojik kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşımla yönettiği, en doğru ifadesiyle aslında akıldan ve bilimden kopuşun yaşandığı bir dönemin içindeyiz. Bu dönem biz kamu çalışanlarının sadece açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiği bir dönem olmadı, yetmezmiş gibi liyakatsiz gerçek mi karikatür mü olduğu ayırt edilemeyen bir dönem oldu. Artık akıl ve ruh sağlığımızla da oynuyorlar.”

“BEYAZ EŞYA YA DA MOBİLYA ALMAK TAMAMEN HAYAL OLDU”

“Kamu Ar’ın Nisan ayı verilerine göre açlık sınırının 11 bin 632 lira olduğu, yoksulluk sınırının ise 30 630 lira olduğu bir dönemde, maaşlarımızın yüzdelik dilimlerle 45 ya da 50 artıyor olmasının bir anlamının kalmadığı günlerden geçiyoruz. Şimdi verdikleri yüzdelik zamlarla bir kamu çalışanın yoksulluk sınırını dahi geçemediği, sadece açlıkla sınandığı bir dönemde, bizler için ev almak ya da araba almak, beyaz eşya ya da mobilya almak tamamen hayal oldu. Tam da bu nedenle çok sıkıştıkları seçim arifesinde, aklımızla alay edercesine işçiye yüzde 45 zam yapıyorlar. En düşük kamu işçisinin aylığını 15 bin liraya çıkarıyorlar.”

“KAMU ÇALIŞANLARININ EN BÜYÜK DERDİ ARTIK GEÇİM DERDİDİR

“Biz kamu çalışanlarının en büyük derdi artık geçim derdidir. Yüksek kiralar, altından kalkılamaz faturalar ve gıda fiyatlarının gün aşırı arttığı bu yüksek enflasyon ortamında ayın başında maaş gününde ay sonunu düşünür hale geldik. Bu nedenle yüzdelik artışlar ne olursa olsun bir ay sonra, geçen ayı arar hale geliyoruz. Sorun ülkemizi bu enflasyondan kurtaracak ekonomi politikalarını üretmekten geçmektedir. Sorunu yaratanların çözemediğini yıllardır görüp yaşıyoruz. Dolayısıyla seçime beş gün kala yapılan zamlarında biz kamu çalışanlarını kandırmaya yetmeyeceğini söylemek bizler adına bir zorunluluktur. Buradan kamu işverenine seslenirken; bizi mahkum ettikleri açlığa ve yoksulluğa razı olmayacağımızı bir kere daha haykırıyoruz. Faiz mi sebep enflasyon mu sonuç bizi ilgilendirmiyor, biz yaşadığımız sıkıntıyı biliyoruz buna da razı değiliz.”

Bu haber toplam 364 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.