BAŞKAN UÇAK: “BU HUKUK SKANDALININ ADLİ VE İDARİ OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Eğitim Bir Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, Beden Eğitimi Öğretmeni Yasemin G.E'nin hakaret ve sözlü şiddete maruz kalmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

BAŞKAN UÇAK: “BU HUKUK SKANDALININ ADLİ VE İDARİ OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Eğitim Bir Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, Yerkesik Ortaokulu’nda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmeni Yasemin G.E ‘nin iddialara göre okul müdürü tarafından hakaret ve sözlü şiddete maruz kalmasına ilişkin yaptığı basın açıklamasında yaşanan olayı kınayarak, olayın adli ve idari olarak takipçisi olacaklarını belirtti.

Yerkesik Ortaokulu’nda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmeni aynı zamanda Muğla Eğitim Bir Sen üyesi Yasemin G.E’nin iddialara göre okul müdürü ile yaşadığı tartışmaya ilişkin Şube Başkanı Önder Uçak, bir basın açıklaması yayımlayarak, açıklamalarda bulundu.

Başkan Uçak yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Yerkesik Ortaokulu’nda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenimiz Yasemin Hanım, ders programında bir değişiklik talebi için yanına gittiği Okul Müdürü’nün hakaretine, tehditlerine ve sözlü şiddetine maruz kalmış; okul müdürü tarafından kendisine “Öldürürüm kadın seni”, “Çıkarın şu karıyı dışarı yoksa elimden bir kaza çıkacak” gibi zorbaca ve kaba ifadeler kullanılmıştır. Bu hakaret ve sözlü şiddet karşısında baygınlık geçiren öğretmenimiz, okula çağrılan sağlık ekiplerinin müdahalesiyle kendine gelmiştir. Öğretmenimiz bu durumu aynı gün ilçe milli eğitim müdürlüğüne sözlü ve yazılı olarak bildirmiş olup, olayın bir an evvel sonuçlandırılması, hakaret eden okul müdürünün derhal okuldan uzaklaştırılması gerekirken hakarete uğrayan öğretmenimiz cezalı duruma düşürülmüştür.Cezalı duruma düşürülmüştür derken, öncelikle yaşadığı elim olay nedeniyle travma yaşayan öğretmenimiz, senin iyiliğin için denilerek okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu süreçte hiç zaman kaybetmeyen Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı Yasemin Öğretmenimiz hakkında öğrencilerden ve velilerden şikâyet dilekçeleri alma çalışmalarına, öğretmenlerin kendi istedikleri gibi ifade vermeleri için baskı yapmaya başlamıştır. Bunun üzerine Menteşe Kaymakamlığı’na dilekçe verilerek durum izah edilmesine rağmen hiçbir tedbir alınmamıştır. Daha basit konularda anında okul müdürünün okuldan uzaklaştırıldığı birçok soruşturma halen devam ederken, burada öğretmene hakaret ve tehditler savuran Okul Müdürü ve aynı şikâyette konu çocuk dövülmesi olayı ile ilgili Müdür Yardımcısının okuldan uzaklaştırılması düşünülmediği gibi soruşturma istenilen sonuç alınıncaya kadar uzatılmıştır.”

HUKUK SKANDALI

Adaletsiz soruşturmaların, orantısız cezaların vicdanları yaraladığını ifade eden Başkan Uçak, “Sendikamız üyelerine yönelik birçok soruşturmanın adeta husumetle, adaletsiz ve hukuksuz bir şekilde sonuçlandığını görüyoruz. Şimdiye kadar üyelerimize yönelik soruşturmalarda acaba bizim göremediğimiz bir şey mi var diyerek baktık. Ancak bu soruşturmayla açık ve net bir şekilde yanlı, taraflı ve adaletsiz bir şekilde yürütüldüğüne şahit olduk. Acaba dediklerimizde de iyi niyetin olmadığını buradan anladık. Okul Müdürünün hakaretine uğrayan Yasemin Öğretmenimiz önce başka bir okula gönderildi, ardından 1/30 Oranında Aylıktan Kesme Cezası ile tecziye edildi. Böyle bir soruşturma, böyle bir hukuk skandalı görülmedi. Vicdanları yaralayan ve adeta hukuk skandalı dosya13 ay sonra tamamlanmıştır. Geç gelen adaleti bekleyen öğretmenimiz, soruşturma başladıktan sonra velilerden ve öğrencilerden alınan şikâyet dilekçelerinde geçen“çocuklara salak dedi, manyak dedi, şişman dedi” iftiraları ile Aylıktan Kesme cezası ve aylardır uzak kaldığı okulundan ilişiğinin kesilerek başka bir okula gönderilmesi teklifine maruz kalmıştır.Adeta Okul Müdürünün hakaret ederken “çıkar şu karıyı dışarı” diyerek söylediklerini önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gerçekleştirmiş, daha sonra soruşturma ile ilgili müfettişler yerine getirmiştir. Vicdanları yaralayan bu skandal soruşturmada Okul Müdürünün öğretmene yaptığı hakaretler görmezden gelinmiş, tokat seslerine okulun tüm öğrenci ve öğretmenlerinin şahit olduğu iki öğrencinin müdür yardımcısı tarafından tekme tokat dövülmesi olayı isedikkate dahi alınmamıştır” dedi.

Bu hukuk skandalının adli ve idari olarak takipçisi olacaklarını belirten Başkan Uçak, “Konunun Valiliğimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından incelenerek adaletin yerine getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum