Muğla Haber Gazetesi

MUĞLA, TURİZM GELİRİNDE 3. İL

MUĞLA, TURİZM GELİRİNDE 3. İL
08 Nisan 2021 - 12:15

2021 yılının ilk “Ekonomi Değerlendirme” toplantısı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıda Vali Tavlı, Muğla’nın turizm gelirleri bakımından da İstanbul ve Antalya’nın ardından 3. büyük il olduğunu söyledi.

Sinem Karakaya

Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında ilin ekonomik durumu ve potansiyeli ile ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarının, üretim ve istihdam konularının değerlendirildiği “Ekonomi Değerlendirme” toplantısı yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcıları M. Suphi Olcay ve Murat Kahraman, ilçe kaymakamları, ilin ekonomik aktörleri, esnaflar, iş insanları, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Orhan Tavlı, Muğla’nın turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılık, su ürünleri, madencilik özellikle de mermercilik sektöründe ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

İSTİHDAMIN YÜZDE 54 HİZMET SEKTÖRÜNDE

Muğla’daki istihdamın dağılımdan bahseden Vali Orhan Tavlı, “İlimizdeki istihdamın yüzde 26,5’i tarım, yüzde 54,1’i hizmet ve yüzde 19.4’si sanayi sektöründedir” dedi.

Vali Orhan Tavlı, Muğla’nın turizm gelirleri bakımından da İstanbul ve Antalya’nın ardından 3. büyük il olduğunu söyledi.

Coronavirüs salgını ile etkin mücadelenin devam ettiğini belirten Vali Orhan Tavlı, “Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen Coronavirüs salgını ile mücadelemiz, devletimizin sağlıktan üretime, güvenlikten ekonomiye kadar her alanda zamanında almış olduğu önlemlerle etkin bir şekilde devam etmektedir. Kamu ve özel sektör yatırımları artarak devam ediyor” dedi.

Vali Tavlı, son yıllarda ilimiz genelinde eğitimden sağlığa, spordan tarıma, orman ve su işlerinden ulaştırmaya, aile çalışma ve sosyal hizmetlerden, kültür ve turizme kadar her alanda önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini ifade etti.

“SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK”

Vali Orhan Tavlı konuşmasına şöyle devam etti:

“İlimizin ekonomik durumu ile potansiyelini değerlendirmek, deniz ticareti ile ticaret ve sanayi odası faaliyetleri, vergi düzenlemelerindeki yenilikler ve İŞKUR faaliyetleri hakkında bilgi ve istişarede bulunmak üzere düzenlediğimiz il ekonomi toplantısında, ilimizin kalkınmasını sağlayacak, kamu ve özel sektör tarafından yapılan ve yapılması beklenen çalışmalar konusunda bilgi edinmeyi, çeşitli kesimlerin sorun ve taleplerini dinleyerek çözüm önerilerini almayı amaçlıyoruz.  Bu doğrultuda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın sunumları alınacaktır. Toplantıda dile getirilen sorunlar, kurumlar arası diyalogla ve üst makamlara iletilerek çözülmeye çalışılacaktır. Ekonomimizi ilgilendiren talep, görüş ve önerileriniz ile İlimizin kalkınmasına yönelik her türlü katkınız bizim için önemlidir.”

Açılış konuşmasının ardından Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile Bodrum Deniz Ticaret Odası tarafından yürütülen çalışmalar ile ilgili katılımcılar bilgilendirildi.

Toplantıda tüm sektörlerde faaliyet gösteren, katkı sağlayan yatırımcılar, iş insanları için yatırımların devam etmesi, üretimin artırılması, istihdamın yaratılmasına yönelik uygulamaya yansıtılan teşvik, destek ve hibe politikaları hakkında Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı ve Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce detaylı bilgilendirme sunumu yapıldı.

Sunumların akabinde görüş ve öneriler dile getirildi.

 

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha