Muğla Haber Gazetesi

Muğla – Mutso – Üniversite

Muğla – Mutso – Üniversite
Emin Taşdelen
Emin Taşdelen( [email protected] )
22 Şubat 2013 - 10:38

Kamu kurum ve özel sektör işletmelerinde “İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI” istihdam edilmesi ve zorunluluğu hakkında, 30.6.2012 tarihinde 6331 Sayılı Kanun yayımlanarak yürürlüğe germiştir. Fakat, bu konu ile ilgili olarak, birçok konuda kafa karışıklığı, bilgi eksikliği ve bahsedilen alanda istihdam edilecek A.B.C sınıfı UZMANLIK belgesi sahibi kişi sayısı eksikliği mevcuttur.

Kanunda denmiştir ki; işyeri sınıflamasında çok TEHLİKELİ sınıfta yer alan işyerlerinde A Sınıfı Belgeli, TEHLİKELİ sınıfta yer alan işyerlerinde “en az” B Sınıfı Belgeli, A2 TEHLİKELİ sınıfta yer alan işyerlerinde de “en az” C Sınıfı Belgeli iş güvenliği uzmanı çalıştırılacaktır. Gerçekleştirme süresi olarak , işyeri tehlike sınıfına ve 50 kişiden az-çok çalışan sayısına göre, kanunun yayım tarihinden itibaren 6 ay ile 2 yıl arasında takvimlendirmiştir.

Peki, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanları eğitilmiş ve belgelendirilmiş olarak yeteri kadar mevcut mudur? Değilse, nasıl ve nerede eğitim görüp, kendilerini UZMAN addettirecek bir belge sahibi olacaklardır?

İlimizde konu ile ilgili olarak, işverenlerin temsilcisi olması nedeniyle ne MUTSO’dan (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) ne de UZMANLIK eğitimini verebilecek, yüksek öğretimin temsilcisi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yönetiminden herhangi bir çalışma içinde olduklarına dair bir bilgi edindik.

Bakınız; gerek İŞ GÜVENLİĞİ, gerekse daha başka konularda, eğitim hizmeti vererek, hizmeti alanlara belge kazandırma işini Pamukkale Üniversitesi nasıl yapmış?

Önce, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 7. Maddesine göre, Rektör’ün yürütümüne bağlı olarak, bir sürekli Eğitim Merkezi kurmuş. Amacı; üniversitenin örgün ve akademik öğretim programları dışında, sürekli olarak verilecek eğitim programları geliştirmek, bu programları uygulamak üzere kurs ve seminerler düzenlemek. Bu programlar ve uygulamalar aracılığıyla üniversitenin kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve uluslar arası kuruluşlarla, işbirliğinin gelişimine katkıda bulunmak. Bunların ihtiyaç duyacağı alanlarda eğitim programları hazırlayıp uygulamak.

Amaçlarında beyan ettikleri eğitimsel faaliyetlerin neler olduğunu PAÜSEM kısaltmasıyla internet ortamından görebilirsiniz.

PAÜSEM de, örneğin yukarıda bahsedilen İŞ GÜVENLİĞİ uzmanlığı C Sınıfı belge için 180 saatlik teorik, 40 saatlik uygulamalı olarak verilen eğitimin bedeli olarak peşin 1.500 TL ücret açıklanmıştır. Farklı ödeme seçenekleri  mevcut olmakla birlikte, hafta içi ve hafta sonu eğitim programı takvimleri hemen hemen doludur. Talep bu düzeydedir.

Son günlerde yerel basınımızda konunun önemi Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Müdürü Ö. Cahit SARIBEY tarafından da dile getirilmiştir. İş Güvenliği uzmanı sayısının eksikliğinden tutun da, belge sahibi kişilerin bile yapacağı işi henüz çözemediğine dair bilgiler vermektedir. Ayrıca, işin ehli olmayan yetkisiz kişilerin de ortalıkta olduğunu söylemektedir.

Kamu kurum ve özel işyerleri açısından konunun böylesine önem arzetmesi neticesinde:

Üniversite kenti Muğla’da PAÜSEM gibi bir çalışma, Muğla-MUTSO-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşebilir mi? Yoksa kişiler, kendilerine iş, nitelik ve gelecek kazandıracak bu tür eğilimleri şehir aşırı yerde aramak ve almak durumunda mı olacaklar?

Düşüncemiz, beklentimiz şudur ki; yürürlükteki 6331 sayılı kanunun taleplerini karşılamak BAHANE olsun, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin bünyesinde oluşturacağı PAÜSEM benzeri merkezler ile vereceği eğitimsel faaliyetler ŞAHANE olsun beklentisi içinde olduğumuz belirterek…

Sağlıkla kalın.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha