Son güncellenme :15.08.2018 13:00

Anasayfa > Yazarlar > MUĞLA FLÜT KONÇERTOSU

15.08.2018 Çar, 13:00

MUĞLA FLÜT KONÇERTOSU - İlker Cömert

MUĞLA FLÜT KONÇERTOSU

Müthiş iki konser dinledik.
Stratonikeia Antik Kentinde İdil Biret Konseri ve ardından çok geçmeden Datça Knidos Antik Kenti’nde Muğla Flüt Konçertosu.
İdil Biret ve Stratonikeia.. Anlatılmaz. Yaşanır. Başlı başına bir konu.Fakat Knidos’da ki Konçertonun ayrı bir önemi vardı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ünlü besteci, flütist Halit Turgay’a bir Muğla Flüt Konçertosu besteletmiş. Onu dinledik geçen akşam. Hemde 2300 yıl sonra Knidos Amfi Tiyatrosunda. Muğla Büyükşehir Belediyesinin yaptığı en iyi işlerden birisi olduğunu düşündüğüm Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası eşliğinde muhteşem bir konser. Müzikalite anlamında bunu yazacak kadar iyi bir dinleyici olmayabilirim. Ama ortam, düşünce, katılım ve hepsinden önemlisi ambiyans dinleyicileri fazlası ile etkiledi. Yönettiği bir çok konseri dinlemenin yanı sıra o nuda seyretmeye gittiğim Orkestra Şefi Münif Akalın’dan bu yazıda bahsetmek haksızlık olur. Münif Akalın’ı ayrı bir yazı da ele almak gerekir. Ama şu kadarını bir çırpıda söylemek gerek Muğla’da olması bile başlı başına büyük bir şans bizim için. Zaten Stratonikeia, Knidos ve Kerimoğlu isimleri ile 3 bölümden oluşan, Muğla Flüt Konçertosu’nun mimarlarından birisi de o.
Hep eleştirecek değiliz ya. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün bu projeye destek vermiş onay vermiş. Kutlamak gerek. Keza bir ülkenin önderi, lideri “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Demişse, ve söylediği her şeyin büyük bir derinliği ve gerçekliği varsa ve bu her geçen gün daha da gün yüzüne çıkıyorsa.Bu sözünden de yola çıkarak. Sanata büyük önem vermek gerektiği de çok açık. Zaten bundan 2000-3000 yıl önce sanat için yapılanları görüpte bu gün sana için kaygılanmamak en hafif tabiri ile aptallık olur.
Gelişmiş toplumlarda, çocukların sanat ve spor ile eğitilmesine büyük önem veriliyor ve destekleniyorsa bunu iyi düşünmek gerek. Eğer bir toplumu yok etmek istiyorsanız önce, müziğini, resimini, heykelini, halkoyununu kısacası kültürünü, foklörünü yok etmeniz yeterli olacaktır. Avrupada yapılan araştırmalar gösteriyor ki sanatla yetişen toplumlarda suç oranı yok denilecek kadar az. Müzikle, resimle sanatla uğraşan katil herhalde yoktur, yada yok denecek kadar azdır. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesinin Belediyenin en başarılı birimlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır diye düşünüyorum. Tabi Datça’da ki etkinliğin planlayıcısı ve uygulayıcısı Datça Belediyesi’ni de unutmamak lazım. Özellikle Datça Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Biriminde ki arkadaşlarımızı kutluyorum.
Gelelim Knidos’ta ki Konçertonun detaylarına. Benim için; O kadar dar ve virajlı yolu aşıp, Knidos kazıları hakkında bilgi almak, Knidos’ta Akşam güneşsin batışını izlemek ve Meteor Yağmuru altında Flüt Konçertosu dinemeye gelen binlerce çoluk çocuk, genç yaşlı ihtiyar insanın olduğunu görmek her şeyden keyifliydi. Hala sanata düşkün bu kalabalıkları görmek harika bir detay.
Halit Turgay’ın Muğla için bestelediği Stratonikeia,Knidos ve Kerimoğlu isimli 3 bölümden oluşan, Muğla Flüt Konçertosu’nu dinlerken Turgay’ın besteyi yaparken hissettiklerini anlayabiliyorsunuz. Gözlerinizi kapatıp konçertoyu dinlediğinizde Stratonikeia bölümünde babası ile evlenmek üzere olan üvey annesi, olacak bir kadına aşık olan kralın biricik oğlunun hüzünlü hikayesini, Knidos bölümünde ise Akdeniz ve Egenin birleştiği sulara hakim, ticaret ve sanat merkezi Knidosun hayat felsefesini hissetmemeniz imkansız. Konçertonun son bölümü Kerimoğlu’nu ise muhakkak dinlemelisiniz. Dünyada sayılı şehrin bu tarz isimlerine yazılmış konçertoları varken Muğla’nın böyle bir esere sahip olması gurur verici.
Muğla Büyükşehir Senfoni Orkestrasının konserlerinin arttırılarak devam ettirilmesi gerekiyor. Ayrıca duyuru konusunda da biraz daha çalışma yürütmek lazım. Özellikle şehirde ki yeni direk reklam alanları ve Billboardlarla halk bu konserlere daha fazla çekilmeli.
Yazımın sonunda tebrik etmek istediğim iki kişi daha var. İki Antik Kentin Kazı Başkanları. Ben bunu yıllar önce “Bodrum Pedesa Antik Kenti” de de yaşamıştım. Yıllardır Sedir Adasında yaşıyoruz. Koruma adı altında, “Oraya girmeyin” “Buraya dokunmayın” “Ora yasak” “Bura olmaz” falan filan gibi milleti Antik kentlerden, tarihi mirastan uzak tutmayı hiçbir zaman anlayamıyorum.
Evet tabi ki korunması gerekli alanlar belirlenir ve tedbirler alınır ama bu tür yerler bu tür etkinliklerle güzel.
Bu tür yerler insanlarımızla güzel.
Knidos’ta 2300 yıl önce de Konser vardı şimdide. Binlerce kişi o gün belirlenen alanlardan geçerek Kenti gezdi, güneş batımını izledi. Amfi Tiyatroda Konçertosunu dinledi.
Gece bitti. Binlerce yıllık şehrin üstüne güneş, binlerce kişiyi ağırlamanın haklı gururu ile bir kez daha doğdu. Bir şey kaybederek değil çok şey kazanarak.
Alkışlıyorum.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.