Mozaik Alanda Çocuk Mezarı bulundu

Milas ilçesinde bir inşaatın temel sondaj çalışmaları sırasında bulunan Geç Roma Dönemine ait bir villanın taban döşemeleri için başlatılan kurtarma çalışmalarında çok sayıda eski kalıntının yanı sıra bir çocuk mezarı...

Mozaik Alanda Çocuk Mezarı bulundu

Milas ilçesinde bir inşaatın temel sondaj çalışmaları sırasında bulunan Geç Roma Dönemine ait bir villanın taban döşemeleri için başlatılan kurtarma çalışmalarında çok sayıda eski kalıntının yanı sıra bir çocuk mezarı bulundu.

Aynı dönemlere ait olduğu sanılan mezarda 6-7 yaşlarında bir erkek çocuk iskeletine rastlanırken alanda çalışmalar bölgesel genişletmeler ile devam ediyor.

Kurtarma ve kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Milas Müze Müdürü Ali Sinan Özbey çalışmalarla ilgili kısa bir basın açıklaması yaptı. Özbey, Geç roma dönemine ait olduğu sanılan döşemelerin İslami dönemde zarar görmediğinin altını çizerek bu kadar yüzeye yakın olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Özbey ,“Yaklaşık 10 gün kadar önce içinde bulunduğumuz bu alanın sahibinin talebi üzerine 3. derece arkeolojik sit alanı olan bu yerde sondaj kazısı başlatıldı. Sondaj kazısının akıbetinde bir mozaikli alan ortaya çıktı. Alanın yüzeye çok yakın bir yerde olması bizi şaşırttı. İslami dönemde çok tahrip olmamış, ancak kendi döneminde tahribatın izleri ortaya çıktı. Bu başlattığımız sondaj kazılarını genel müdürlüğümüzden izin alarak kurtarma kazısına dönüştürdük. Alanın anlaşılmasına dönük çalışmalar devam ediyor. Kazıların sonlanmasından sonra bu yapıyı anlamaya çalışacağız. Kendi döneminden sonra buranın bir nekropol (mezarlık) alanı olabileceğini düşünüyoruz. Arkeolog arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Bu haber toplam 123 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.