Muğla Haber Gazetesi

MİLLETVİKİLİ ERGUN’DAN İDDİALARA İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ

MİLLETVİKİLİ ERGUN’DAN İDDİALARA İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ
19 Ekim 2021 - 13:44

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini meclise sundu. Milletvekili Ergun, Dalaman’da bir arazinin büyük bir kısmının turizm amaçlı değerlendirilmesi için bedelinin Bakanlık bütçesinden karşılanarak kamulaştırma çalışmaları kapsamında bedel tespit araştırmalarının yapıldığı iddia edildiğini ifade etti.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun, Muğla’nın Dalaman ilçesi Kapıkargın Mahallesinde bulunan 152 ada 2 parsel numaralı arazi ile ilgili bazı iddiaları meclise taşıdı. Ergun, bahsedilen arazinin bir kısmının turizm amaçlı değerlendirilmesi için Bakanlık bütçesinden karşılanarak kamulaştırma çalışması kapsamında bedel tespit araştırmalarının yapıldığı iddia edildiğini dile getirdi.

Milletvekili Ergun, “Bu arazinin büyük bir kısmının turizm amaçlı değerlendirilmesi için bedeli Bakanlığınız bütçesinden karşılanarak kamulaştırma çalışmaları kapsamında bedel tespit araştırmalarının yapıldığı iddia edilmektedir. Söz konusu arazinin büyük kısmında buğday ekimi yapılması ve farklı tarımsal ürünlerin de yetiştirilebilmesine uygun olması göz önünde alınarak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hazırlanan raporun yüksek fiyat gösterildiği ve bunun üzerine Bakanlığınız tarafından iade edilerek düzeltilmesi kararı alındığı da bu iddialar arasındadır. Bakanlığınızın, bu iddialar karşısında bazı hususları açıklığa kavuşturması gerekmektedir” diye konuştu.

Milletvekili Ergun’un cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şu şekilde:

“Yukarıda ifade edilen Bakanlığınızın kamulaştırma girişimi ile ilgili olarak ortaya atılan bu iddialar doğru mudur?

Eğer bu iddialar doğruysa; Bakanlığınızca Kıymet Takdir Komisyonu’nun belirlediği rakamın yüksek bulunmasının gerekçesi nedir?  Bakanlığınız bu konuda Kıymet Takdir Komisyonu dışında herhangi bir kurum ya da kuruluşa bir bedel tespiti yaptırmış mıdır, yaptırdıysa hangi kurum ve kuruluşlar hangi fiyatları belirlemiştir?

Bu iddialar doğrultusunda Bakanlığınızın söz konusu arazinin kamulaştırmasındaki gayesinin “turizm amaçlı kullanım” olduğu belirtilmektedir. Bu kapsamda söz konusu iddia doğruysa, Bakanlığınız kamulaştırmadan sonra nasıl bir yol haritası izleyecektir, arazinin turizm tesislerine tahsisi nasıl olacaktır?

Eğer Bakanlığınız nezdinde böyle bir girişim varsa; söz konusu arazinin turizm amaçlı kullanımının yaratacağı çevresel etkiler için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yapılmış mıdır, eğer yapıldıysa “ÇED olumlu” kararı alınmış mıdır?

Bakanlığınızın böyle bir kamulaştırma girişimi doğruysa; söz konusu araziyi turizm amaçlı kullanma politikası belirlendikten sonra bölgedeki yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarından veya bölge halkından herhangi bir görüş alınmış mıdır, alındıysa ne yönde görüş beyan etmişlerdir?”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha