Muğla Haber Gazetesi

MB enflasyonu zamlara bağladı

MB enflasyonu zamlara bağladı
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
15 Şubat 2016 - 9:05

Yazımız başlığındaki ifade bugünün batın tandanslı ekonomik telakkinin sonucu. İfade ettiği mana; anlatmak istenilenin verilememesinin acziyeti literatür karıştırmamanın, burnunun doğrultusunda gitmenin yanlış ve eksik bilginin verdiği sonuç. Hele hele Milli Ekonomi Modeli’ni okuyanlar için çarpıcı yanlış. Onun için klasik ekonomik modeller ayrım yapmadığından tedavi metodları avara kasnak oluyor.

Hem okuyucularımız hem de onların içinde tesadüfen ekonomist varsa bir noktada anlaşmak durumunda olmamız ilmin gereği olacaktır. Kullanacağımız ifadeler kısır olmayıp tedavi metodlarında, ilkelerinde açmazlara düşmeyi önleyecektir.

Enflasyonu iki kısımda ele almak gerekir.

1-Talep enflasyonu: Talep fazlası ile ilgilidir.

2-Maliyet enflasyonu: Üretim maliyetleri ile ilgilidir.

Genel tarif: Basit olarak fiyatlar genel seviyesinin artmasıdır. Bu artış mal piyasalarında olduğu gibi faktör (amil) piyasalarında da olabilir. Genelde ekonomilerin denge üzerine olmamasının8 ifadesidir. Para stokundaki artışın üretim miktarını artırmakta kullanıldığında, ekonomiye etkisi ile kamu harcamalarını finanse etmekte kullanıldığında etkisi farklıdır. Hasılı; her zaman para stokunda artışın enflasyon sebebi olduğunu kabul yanlıştır.

Paranın üretim hızı, tüketim hızı diye klasik ekonomi metodlarında bilinmeyen iki tabir iyice analiz edip, bilmeden varılan sonuçta ekonomik acziyet doğar, devletleri enflasyondaki mücadelede akim bırakır. Çare; maliyetsiz (faizsiz) para ekonominin olmazsa olmazıdır. Para ile para kazanma yüksek talep enflasyonuna sebep olmuştur. Bunun aksi, önlemek için daha yüksek reel getirilerle piyasanın çekilen para da maliyet enflasyonuna sebep olur.

Kısaca maliyet enflasyonu; hammadde fiyatları, enerji giderleri, sigorta primleri, vergiler, kredi faizlerindeki artış, işçi ücretlerindeki artış olarak ifade edilir.

Karmaşık bir olaylar bütünü içinde incelemek lazım iken Merkez Bankası’nın enflasyonu zamlara bağlayıp tek sebebe indirgemesi ekonomi mantığı ile bağdaşmaz.

Buradan üstümüzdeki kara bulutlara değinelim. IMF tarafından bize enflasyonu düşürme adına tavsiye edilen piyasadan para çekme, bütçe harcamalarını kısma, vergileri artırma, faiz dışı gelirleri yakalama tavsiyeleri aslında ülkemize para satan global tefecilerin pazarlarını garanti altına almaktan, daha çok para satarak gelirlerinin devamını temin etmekten başka bir şey değildir.

Bu gün ülkenin en önde gelen sorunu işsizliktir. Ama enflasyonu önleme adı altındaki hareket tarzı geri teperek ne enflasyon önlenmiş ne genç nüfusa iş sağlanmıştır.

Sonuç: Ülke ekonomileri ini enflasyonu kontrol altına almak tek hedef olmalıdır. Vasıtalı vergileri ikame etme adaletsizliği de…..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha