Marina projesi köylüleri ve çevrecileri kızdırdı

Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü köyü Azmakbaşı mevkiinde yapılması planlanan Marina projesine köylülerden ve çevreciler büyük tepki gösterdi.Marmaris'in Hisarönü Körfezi'ndeki Azmakbaşı mevkiinde marina yapmak isteyen...

Marina projesi köylüleri ve çevrecileri kızdırdı

Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü köyü Azmakbaşı mevkiinde yapılması planlanan Marina projesine köylülerden ve çevreciler büyük tepki gösterdi.

Marmaris'in Hisarönü Körfezi'ndeki Azmakbaşı mevkiinde marina yapmak isteyen Karsan Karadeniz Kimya ve Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, ilgili kurumlara başvuruda bulundu. Müracaat üzerine yöre halkının görüşlerinin alınması için köy kahvehanesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı düzenlendi. Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Mehmet Gürer'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, şirket temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda çevreci, turizmci ve köylü katıldı.

Şirket temsilcilerinin projeyle ilgili bilgi vermek amacıyla yapmak istediği sunum, çevreciler ve köylüler tarafından engellendi. Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri, "Sunum yapılmasına karşı çıkıldı" şeklinde tutanak tutarak toplantıyı devam ettirdi.

Marinanın yapılmasına karşı olduklarını belirten Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu'ndan Murat Ersan, Hisarönü'ne yapılmak istenen marinayı protesto ettiklerini söyledi.Hisarönü'nün tarihi ve doğal sit alanı ile çevre koruma bölgesi içinde olduğuna işaret eden Ersan, "Bu cennet, bu yüzülebilir körfez, bir kişi kazanacak diye kurban edilemez. Halkın gelir kaynağı balıkçılık ve turizm. Marinanın bulunduğu yerde bakım ve onarım da olacaktır. Bu nedenle kirlilik kaçınılmazdır. Hisarönü yüzülebilir bir körfez olmaktan çıkacak ve bu da yöre halkının sonu olacak" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi'nin Hisarönü Körfezi'nde daha önce bir araştırma yaptığına dikkati çeken Ersan, bu araştırma sonunda, "Su yenilenmesinin oldukça düşük olduğu bölgede yeni marina, yat yanaşma ya da çekek yeri yapılması tavsiye edilmemektedir" şeklinde rapor hazırlandığını kaydetti.

22 yıldır bölgede imar planı yapılamadığını anlatan CHP Muğla İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Dursun Kaplan ise şunları söyledi: "Barınmak ve ticaret yapmak için yer yapan bölgedeki vatandaşlara, imar olmadığı için kaçak inşaat yapmaktan son 10 yılda 17 milyon lira ceza kesildi. Bölgedeki 5 bin ev için yıkım kararı geldi ve bazıları yıkıldı. Aynı devlet bugüne kadar bölgede marina ve 5 yıldızlı otel yapılmasına göz yumdu. Bu bir tezat durumdur. Bir tarafta zenginler, bir tarafta bölgede yaşayan fakir insanlar."

Marinaya körfezi kirleteceği gerekçesiyle karşı olduklarına değinen köylüler, koruma alanında olduğu için kendileri ev yapamazken marinaya müsaade edilmemesi gerektiğini savundu.

Yapılması planlanan 600 yat bağlama kapasiteli marina için yaklaşık 40 bin metrekarelik alanın doldurulması ön görülüyor. Proje kapsamında marinaya gelen yatlara elektrik, tatlı su, tazyikli su, bakım-oranım, alışveriş, haberleşme, katı atık toplama, lift, kışlama, gümrük ve 10 odalı yüzer otel hizmetleri verilmesi planlanıyor. 180 kişinin istihdam edileceği marinada yaklaşık 3 bin yatçının konuk edilmesi hedefleniyor. Marina yapımı için 15 ilgili kuruma başvuruda bulunan şirketin, gerekli izinlerin verilmesi durumunda araziyi Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden kiralayacağı öğrenildi.

Bu haber toplam 107 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.