Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım

ADİL OLMAK

Merhaba sevgili okurlarım. Bu hafta adil ve merhametli olmak üzerinde bazı durumları ele almak istiyorum. Yaşamış olduğumuz dünyamıza bakacak olursan adillik ve merhamet duygusundan uzak olan insanları görmek mümkündür. Adil ve merhametli olmak yaratıcımızın bizlere emir ettiği ve bütün insanlığa adil ve merhametlilik nimetinden verdiğini görmemek mümkün değildir. Allah’ın insanlığa göndermiş olduğu kitapların hepsinde merhamet adil olmak iyi insan olmayı emir ediyor. Bu emir ise insanlığa yarayışlı bir emir olduğu için yaratıcımız düşünüp taşınalım diye insanlığa öğüt niteliğinde emir veriyor. Ama dünya yeryüzünde yaşayan bir çok insanın adil olmak ve merhametten yoksun kaldığı bazılarının ise adillikten yana mahrum olduğunu göz önünde görmekteyiz. Her şeyin başlangıcı olan merhamet, ve vicdan, adillik bütün yaratılan canlılar için gerekli bir emir olduğunu düşünüyorum. Çünkü adil olunmayan eşitsizlikligin baş gösterdiği yerlerde insanların bir çoğunun yanlış yollara gitmeye yol açar, suça teşvik eder bilinmeyen ve geri dönülmeyen yollara insanlığın gitmesi savaşların çıkmasına sebep verir.

Oysaki Allahın bizlere yani insanlığa göndermiş olduğu kurani kerim yani insanlığın kullanma kılavuzu okuyup incelense insanlığın hayatında savaşa, yoksulluğa, suça, yer kalmayacaktır. Yaşamış olduğumuz dünya daha bir güzel ve yaşanacak hale gelecektir. Sorunlara yüzeysel değil temelinden bakmak lazım olduğunu bilmemiz gerekli bizlere ve insanlığa ışık tutan kitabı okuma yarışması değil, okuyup anlamamız gerekli  olduğu kanısındayım.

Kendimizi sorgulamaz bizlere gönderilmiş emir ve yasakları uygulamaz isek insanlığın başına daha nice felaketler ve savaşların geleceğini unutmamak gerekli. Bütün dünyadaki insanlar adil ve merhametli olmayı başarmış olsalardı bugün dünyamızda açlık ve savaşlar suç ile mücadele etmemiş olacaktık. İnsanlara insan gözü ile bakmak yaratılanı merhamet göstermek bir çok sorunu çözeceğine inanıyorum.

Allahın bizlere bağış etmiş olduğu 99 programlı beyni kullanmayı bilmeyenler hem kendilerine hemde çevresindekilere zarardan başka bir şey vermemektedir. Çünkü insan meleklerden daha donanımlı, ahseni takvim üzere yaratılmış ihtiyaç olduğu her şeyi yaratıcımız beynimize yerleştirmiş ve yanı sıra 99 programlı olan beynin kullanım kılavuzunuda göndermiştir bizlere düşen görev ise kullanma kılavuzumuzu okuyup anlamak ve hayatımızı ve diğer canlıların hayatlarını ona göre dizayn etmemiz gerekli. Vicdan ve merhametin adilliğin olmadığı veya az olduğu yerlerde suç oranları artışa geçtiği gibi, insanlık olarak daha çok cefa çeker hale geleceğiz, kendi dünyamızı kendimiz yıkacağız kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.