Muğla Haber Gazetesi

Lehul Mülk

Lehul Mülk
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
13 Ekim 2012 - 11:13

Mülk Allah’ındır. Doğru da, amenna sednakna. Fakat toplumun külli azamı bugünün ekonomi politik uygulamaları sonucu insan bünyesinden ve kafa yapısında bu feraseti gösterebiliyor mu heyhat!..Bu bağlamda mürebbilerden aydınlatıcı, ikna edici, kafa içi fikir sirkülasyonu yaptırıcı önermeler geliyor mu? Hayır.. Nesiller nereden bilsinler bugün içinde bulunduğumuz yapı içinde “helal kazanç” mübahtır genel öğretisi içinde yol almaya devam etmekten başka bilgi sınırlarını zorlayacak ilahi emirleri İslam’ın rütiellerinin haricinde, nereden öğrenecekler.

Hocalık kolay değil, bu sorumluluğun altında olduklarından belki onlar da bihaber. Ama çok büyük vebal altındadırlar. Mesele sadece cemaatin önünde imametlik yapıp namaz kıldırmakla kaim olsa idi mesele olmayacaktı. Rutin hizmetlerin yanında ufuk açıcı, yüksek frekanstan bilgi ve malümat aktarma yapılmaksızın cemaatin iç ve dış tutum ve davranışlarını psiko-politik, psiko-sosyolojik, psiko-metafizik tespitleri yapıp ikazi mahiyette bilgi tebliğ edebiliyor mu? Hayır..

Ama ne yazık ki bir nesil,nesiller bihaber olduklarından heder olup gidiyor, uhrevi hayatı gayya kuyusu oluyor. Batının ana hastalığı sermaye temerküzü (merkezileşme) hipertrofi, dehameleşme dini literatürde kenz (biriktirme) olarak isimlendirilen olay başladı mı firavunluk iklimine girilmiş demektir diye vasıflandırıyorlar kariyer sahibi teologlar (dinbilimciler).

Hal böyle ise firavun ne yapar? Hegemonyaya yönelir. Kin, kibir sahibi olur. Büyüklük taslar, halkı ezer, sınıflara ayırır. Muhaliflerini imha eder. Yaşam hakkı tanımaz.Maiyetini ırgat gibi koşturmak, bedenini kullanmak, ruhunu kirletmek hasılı hayatı zebun eder.

Uzmanların ifadesi ile firavun Kur’an’da 74 yerde geçiyormuş. Bu bilgileri vulkarize etmezsek kulların ölüm ötesi hayatını riske etmekten geri kalmayız. Yazık ediyoruz mesela bu tablonun meydana gelmesini önleyici Tekasür ve Maun sureleri var onu dahi meal ve tefsirini cemaate anlatsak reform niteliği taşır, taşları yerinden oynatır. Ama memur statüsünde olan kadrolardan istenebilir mi? Zira zülfükare dokunması sebebiyle risk alınabilir mi endişeliyim. Aksi hal camileri (mescitleri) ithamından kurtaramamakta mümkün. Zira fayda yerine zarar veriyor hiçbir şey öğretmiyor ise o mescitlerde namaz kılmamak emrediliyor. Tabi ilani hüküm ağır.

Takasür (1-8 ayet) “Bir zenginlik /çoğaltma yarışıdır (tekasür) oyalanıp duruyorsunuz. Mezara girinceye kadar süren girinceye kadar süren bir oyun oynaş… Fakat hayır! Yakında bileceksiniz. Fazla uzak değil; çok yakında bileceksiniz. Evet daha derinden bakabilseydiniz. Ateşe yuvarlanmakta olduğunuzu görürdünüz. Kendi gözlerinizle onu apaçık göreseksiniz. O gün her nimetten bizzat sorgulanacaksınız.

Ayetin uhrevi açıdan tahlili: Bu egoizmanın, tamahkarlığın zenginlik mücadelesinin, hırsının, sizi cehenneme yuvarlanmakta olduğunu görürdünüz.

Dünyevi açıdan tahlili: Bencilliğin, tamahkarlığın zenginlik yarışının, mal mülk kırsının hayatı çekilmez hale sokan ihtirasın, çalma, çırpma, alıp satma dışında hiçbir insani değerin kalmadığı vahşi bir ortama bürünmesi büründürülmesini kendi ellerinizle yarattığınız bir ateş çemberi, bir krizin içine süratle girdiğinizi görürdünüz.

Maun Suresi (1-7 Ayet) Dini yalanlayanı gördün mü öksüzü hor görür, yoksulu doyurmaya teşvik etmez. O namaz kılanların vay haline! Onların kıldığı namaz boştur gösteriş yapıyorlar. En küçük yardıma bile mani oluyorlar.

Bu sure kapitalizmi, dini ritüellerle meşrulaştırmaya çalışanlara en güzel cevap.

Allah elçisinden çarpıcı beyan.

“Kahrolsun biriktirenler, kahrolsun altın, kahrolsun gümüş.” (Hz. Muhammed.)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha