Muğla Haber Gazetesi

KÜFLÜ PEYNİR AŞKINA

KÜFLÜ PEYNİR AŞKINA
28 Ekim 2020 - 20:29

 

“ Yaz aylarında, kahvaltı için tüketebileceğimiz kadar bir peyniri dolaptan çıkarmalı ya da peyniri kestikten sonra kalan peyniri hemen dolaba geri koymalıyız! Anında tekrar buzdolabına koymadığımız peynirin tadında, soğuk havanın sıcakla temas etmesi sonucu oluşan şoklanmadan dolayı değişim yaratıyor. Uzun süre dışarıda kalan peynir, bozulmaya yüz tutar.” diye belirten Peynir Dünyası Yetkilileri’ nden Durmuş Caral, dünyada, iyi peynirde ayak, ayakkabı gibi kokunun oluşması gerektiği şeklinde bir görüşün de yaygın olduğunun altını çizdi.

Caral, “Küflü peynir aşkına sözünün de Avrupa Ülkeleri’nde söylenen bir deyim olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Bazı peynirin küflü olması, sağlık açısından da oldukça yararlı sayılır ve tüketimi önerilir!” vurgulaması yaptı.

Muğla’da dördüncü şubesini açıp, peynir sektörünün Muğla’daki öncüsü haline gelen, türlü türlü tatlarıyla her yörenin peynirini, işletmelerinin raflarına dizen ve Muğlalı’ nın beğenisine sunan, Muğla Yaşayanları’ na en iyi hizmeti göstermekten kaçınmayan ‘Peynir Dünyası’ yetkililerinden Durmuş Caral’ den peynir girişimciliklerinin başlamasını ve başarı hikâyelerinin gelişimini dinledik…

Peynir seçerken ya da tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalarını yakalamaya çalışırken, bundan sonraki hedeflerinde, on line olarak, müşterilerinin kapısına kadar peynir göndereceklerini öğrendik…

ÇOK ÇEŞİT, ÇOK KALİTE

Peynir Dünyası’ nın tüm reyonlarında, Türkiye’ nin her yöresine ait peynir lezzetlerini bulup tadabilmenin yanı sıra zeytin, yumurta, sucuk, kuruyemiş, bal, zeytinyağı gibi daha birçok farklı ve kaliteli damak tatlarına da ulaşabileceğimizi anladık.

Gerek çok çeşit, gerekse çok iyi kalite ve her ekonomiye uyacak tatlarla Muğla’ da sektörlerinde sürdürdükleri lider olma hedeflerini, daha nasıl geliştirebilecekleri yönünde araştırmalar yaptıklarını söyleyen Durmuş Caral ve aile ortaklarının, yıllar önce Denizli Kale’ den Muğla’ ya geldiklerinin de bilgisini aldık…

Küçük yaşlarda, çok farklı alanlarda ve çok değişik esnaflık deneyimleri ile yoğrulduklarını ve sonunda da şimdi teşekkür ettikleri dayıları sayesinde peynir işine girdiklerini anlatan Durmuş Caral’ dan;

Sundukları hizmet ile fark yaratmayı amaçladıklarını, genç yaşta, canlı ve heyecanlı bir rota tutturdukları için sadece satış işi yapmadıklarını, bilgiye dayalı bir benimseme ile işlerini, keyif aldıkları ve keyif verdikleri bir uğraşa dönüştürdüklerinin öyküsünü dinledik!

SEÇMECE ÜRETİMLER

Reyonlarına yerleştirmek istedikleri yöresel peynirleri seçip, görüp tatmak için üşenmeden, o yöreye gittiklerini söyleyen Caral, peynirin elde edildiği sütün PH değerinin etkisinden, yemlerin, bitki örtüsünün ve otların peynire verdiği lezzete kadar çok değişik anlatımlarına da tanık olduk!

Doğu Anadolu Bölgesi’ nin bitkileri ile elde edilen sütten yapılan peynirlerde, organik üretimler yapıldığında, oluşan lezzetin farklılığına kolay kolay erişilemediğini aktaran Durmuş Caral, gıda sektöründe süreklilik istenen damak lezzeti için sirkülasyonun da çok hızlı olması gerektiğini, ürünlerin raflarda çok fazla beklememesinin kaliteyi daha da kalıcı kıldığını ve her peynir dükkânında ortalama seksen ayrı peynir çeşidinin olduğunu keyifle anlattı…

Muğla Geneli’ nde genelde peynir yapımı için inek sütü kullanıldığından, üretilen beyaz peynirlerin, çökelek ya da lor çeşitlerinin daha fazla tercih edildiğinden söz eden Caral, “Muğla’da, Eylül 2013’ te ilk şubeyi açmakla başlattığımız hizmetlerimiz, 2020’ ye değin geçen yedinci yılımızda, dördüncü şubeye ulaştı. Hemen her meslekten ve her gelir düzeyinden, Muğla’ nın her bölgesine özgü tüketici müşteri gruplarımızın oluşması, bir tesadüf değil! Tüketicilerimiz artık, dükkânlarımızda satışını yapılan tüm ürünlerin, kaliteli ve seçme ürünlerden oluştuğunu biliyor. Bu bilgi sayesinde, kendileri ile düzenli alışveriş bağı kurmamızı desteklediler… Dükkânlarımızda, rast gele, denk gele üretimlerle değil, kalite ve lezzetini ön planda tuttuğumuz ürünlerle hizmet sunduğumuz, herkesçe biliniyor.” şeklinde anlatımlarla başarıya giden iş serüvenlerinden söz etti.

KİŞİYE ÖZGÜ TATLAR

Peynir isteyen kişilere öncelikle ne tür peynir yemek istediğine karar vermesi yönünde önerileri olduğunu belirten Durmuş Caral, “Peynir seçmek, damak tadına hitap edeceği için her peyniri herkese önermek mümkün değil! Tüketici önce kendisi ne tür bir peynir istediğini bilmek zorunda! Dükkânlarımızdaki 80 çeşit peynir arasından mutlaka kendi damak tadına uyan bir peynir türü bulabilir. Hiçbir fikri olmayan tüketicimize de peynir önerirken, yine kendi istekleri yönünde tiyolar almaya çalışırız.” diye yaklaşım tarzları ile ilgili de bilgiler verdi.

Gelen talepler doğrultusunda, Muğla’ nın İlçeleri’ne de peynir gönderimi yaptıklarını belirten Caral, “Şu an yapımı devam eden online peynir sitemizi faaliyete geçirip, ilçelerden gelen talepler doğrultusunda da peynir gönderimleri yapma ve Muğla Yaşayanları’ nın peynir çeşitlerimizi tüketmesini sağlama niyetini amaçladık!” şeklinde yeni bir projeleri olduğu söyledi.

Peynir sektöründe, cevabını bilmedikleri sorular içeren üretimleri, müşterilerine sunmadıklarına dikkat çeken Durmuş Caral, Türkiye Geneli’ nde üretim kooperatiflerinin peynir ve benzeri ürünlerini aldıklarını, ülkenin her yöresinden lezzetli peynirleri, gidip yerinde özenle seçtiklerinin altını çizdi.

PEYNİR SAKLAMA BİLGİSİ

Caral, “Bilindiği kadarı ile dünyada, 700 çeşit civarında peynir üretilse de üretimin ana maddesi her zaman süt olduğu için farklı yörelerdeki iklim ve bitki örtüsü değişikliği,  her yöre peynirinin, farklı lezzette olmasını sağlıyor. Biz de farklı olan bu lezzetleri Muğlalılar’ a tattırmak için elimizden gelen tüm olanakları kullanmaya çalışıyoruz.” vurgulamasında bulundu.

Peynirin saklanma koşullarına da değinen Caral, “ Yaz aylarında, kahvaltı için tüketebileceğimiz kadar bir peyniri dolaptan çıkarmalı ya da peyniri kestikten sonra kalan peyniri hemen dolaba geri koymalıyız! Anında tekrar buzdolabına koymadığımız peynirin tadında, soğuk havanın sıcakla temas etmesi sonucu oluşan şoklanmadan dolayı değişim yaratıyor. Uzun süre dışarıda kalan peynir, bozulmaya yüz tutar. Peynir tüketecek müşterilerimize, peynirin saklanması yönünde de bilgi vermeyi görev sayıyoruz.” diye belirtti.

En iyi peynirin kokusunun, bir ayakkabı gibi kokması gerektiğini söyleyen Durmuş Caral, “Küflü peynir aşkına sözünün de Avrupa Ülkeleri’nde söylenen bir deyim olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Bazı peynirin küflü olması, sağlık açısından da oldukça yararlı sayılır ve tüketimi önerilir!” diye sözlerini tamamladı.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha