Muğla Haber Gazetesi

Kooperatifler enerji üretimi yapabilecek

Kooperatifler enerji üretimi yapabilecek
01 Ocak 2014 - 10:59

Muğla Ticaret İl Müdür Vekili Mehmet Demirtaş, yeni hazırlanan Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifleri Tüzüğüne göre, kooperatiflerin enerji üretimi yapabileceklerini açıkladı.

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nda yer alan yeni kooperatif türlerinin Türkiye’de kurulması hedefi doğrultusunda “Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi” örnek ana sözleşmesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanarak girişimcilerin hizmetine sunulduğu açıklandı.

Muğla Ticaret İl Müdür Vekili Mehmet Demirtaş, kooperatifçilik alanında yeni bir tür olarak enerji kooperatifleri sayesinde yerli ve yenilenebilir kaynaklar, enerji kooperatifleri modeliyle değerlendirilerek enerji ihtiyacının daha çoğu yerli kaynaklardan sağlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Demirtaş, “Kendi enerjisini kendisi üreten, üstelik bunu çevre ve toplum yararını temel alarak yapan kooperatifler, gerek devlet gerekse, özel kurum ve kuruluşların da destekleriyle yerel kalkınmanın sağlanması, enerji verimliliğinde artışın sağlanabilmesi, küçük yatırımların enerji yatırımlarına dönüştürülerek ekonomide katma değer yaratılması, yerel kaynakların en rasyonel şekilde değerlendirilerek enerji kayıp oranlarının düşürülmesi, sahip olunan yerel ve yenilenebilir kaynakların yerinde değerlendirilmesi ile enerji bağımlılığının azaltılması sağlanacak. Vatandaşın tüketeceği kadar elektrik üretmesinin sağlanabilmesi, enerjide alternatif girişim modellerinin oluşturulması, ülke kooperatifçilik modeline yenilenebilir enerji gibi önemli bir alanın eklenmesi, kurulan tesisler sayesinde yerel istidam yaratılması ve işsizlik oranlarının düşürülmesi ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen temiz enerji sayesinde gaz emisyonları düşürülerek iklim değişikliği ve çevresel sorunlar ile mücadele edilebilmesi hususlarında önemli katkılar sağlayacak” dedi.
Kooperatifler nasıl kurulacak?
Kooperatifler 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu’na göre en az 7 gerçek ve/veya tüzel kişi ortak tarafından ana sözleşmenin imzalanması ile kurulabilecek. Kooperatife ortak olacak kişilerin ortaklarının medeni hakları kullanma ehliyetine ve elektrik aboneliğine sahip olmaları yeterli olacak. Tüm girişimci vatandaşlar yenilenebilir enerji kooperatifleri çatısı altında buluşmaya davet edilirken, vatandaşların bu çerçevede Bakanlığımıza müracaat etmeleri yeterli olacak. Kooperatifin kuruluş işlemlerinin akabinde elektrik piyasası mevzuatı devreye girecek. Bu kapsamda kooperatif ortakları “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği” ve tebliği çerçevesinde faaliyette bulunacak.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha