Muğla Haber Gazetesi

Kibarca ikaz

Kibarca ikaz
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
14 Şubat 2018 - 11:07

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince’den, ekonominin içinde olan teori ve pratiğin ne derece müessir olduğunu ince, nazik uyarıdan anlaşılıyor. Diyor ki sayın Özince, altyapıyı borçla yapıyoruz, dikkat diyor. Hal ve gidişimiz iyi değil.
Tenkidi ve analizden hoşlanmayan devlet ricaline bundan daha yumuşak ikaz olamaz. Kaale alınırsa tabi.
Özince, bankacılığın röntgenini çekip görüntüleri bir mütehassıs gibi resmediyor, okuyor. Sektör sermaye açısından iç ve dış kaynaklı olarak doyum noktasını yaşıyor. Bundan sonra yapılması gereken sermaye piyasalarını büyütmektir. Sektörü daha fazla zorlamamak lazım. Araba 1300 motor, bastırıyorum, bastırıyorum gitmiyor, anlamı yok denemenin.
Önümüzdeki dönemde alt yapı projelerinin daha çok sermaye piyasası enstrümanlarını kullanarak yapılması gerekliliğini belirtiyor. Eğer kamusal bir altyapı yatırımını mutlaka yapacaksak, içsel modeller yeniden kullanılmalı, gelir ortaklığı senedi gibi.
Başka ülkenin para cinsinden sürdürmeye devam etmememiz lazım. Tercihlerde çok ayar gitmezseniz piyasayı düzeltemeyecek şekilde bozarsınız. Sektörün mevduat/kredi oranına bakın görürsünüz. Neyi görürüz? Sektörün üzerindeki fazla yükü.
Önümüzdeki dönemde altyapı projelerinin dana çok sermaye piyasası enstrümanlarını kullanarak yapılması üzerinde durdu sayın Özince. Türkiye’nin altyapısı ile ilgili bir değişim ihtiza gördük. Dünyada kaynak bol iken ve uzun vadeli iken üretken olmayan yatırımlara çok yüklenildi. Ayağı bırakın yorgana göre uzatmayı, üzerimizden attık. Bunları borçla yaptığımızın farkına varmamız lazım.
Sonuç: Şimdi bunu iyi anlayalım. Hal ve gidişimiz iyi değil. Bazı projelerde farklı sebeplerle fizibiliteleri değişti. Yaşadığımız çağın artık niceliklerin değil niteliklerin konuşulduğu bir çağ haline geldiğine değinerek nitelikle ölçülmeyen ekonomiye ihtiyacı yok. Niteliğe dayanmayan siyasi ve sosyal tanımlara gerek yok.
Hülasa; bugün geldiğimiz bilinçle herkes “Ekonomi büyüdü ama bana nasıl yansıdı” diye bakıyor. Yeni devrin iktisatçısı da detaya bakacak. İktisatçılar sürekli geçmişi analiz ediyor. Hala 19. Yüzyılın ölçüleri ile konuşuyorlar. Bize geleceğin insanının ihtiyaçları ile bağdaşık bilgi sunmaları lazım.
Arzumuz; bu beyanı parlamenterler başta olmak üzere alakalı kesimler defaetle okuyup analiz etmeleri memleket menfaatine olur.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha