Kaybettiği işini geri alma mücadelesi veriyor

Yatağan ilçesinde YEAŞ Genel Müdürlüğü’nün 18-19-20 Şubat 2013 tarihlerinde yapmış olduğu 23 kişilik makine teknisyeni kadrosu mülakatlarına katılarak işe kabul edilen ancak daha sonra okuduğu bölüm eşdeğer kabul edilmediği...

Kaybettiği işini geri alma mücadelesi veriyor

Yatağan ilçesinde YEAŞ Genel Müdürlüğü’nün 18-19-20 Şubat 2013 tarihlerinde yapmış olduğu 23 kişilik makine teknisyeni kadrosu mülakatlarına katılarak işe kabul edilen ancak daha sonra okuduğu bölüm eşdeğer kabul edilmediği gerekçesiyle ataması iptal edilen Mehmet Özgür Turgut, iptal kararının alındığı 15 Nisan 2013 tarihinden bu yana mücadele veriyor.

YEAŞ Genel Müdürlüğü’nün 2013 Şubat ayı içerisinde gerçekleştirdiği 23 kişilik Makine Teknisyeni alımı mülakatlarına katılan ve 1 Mart 2013 tarihinde YEAŞ Genel Müdürlüğü tarafından kendisine gönderilen; “Şirketimizin eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla 18-19-20 Şubat 2013 tarihlerinde yapılan sözlü mülakat sınavı neticesinde başarılı olduğunuz tespit edilmiş ve şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 28.02.2013 tarih ve 411/5 kararı ile sonradan tamamlayacağınız belgelerde işe başlama şartlarını taşımadığınız tespit edilmesi halinde görevinize son verilmesi kaydıyla Genel Müdürlüğümüze bağlı Yeniköy Termik Santrali İşletme Müdürlüğü emrine 4857 İş Kanununa tabi Daimi İşçi kadrosun açıktan atamanız uygun görülmüştür.

Aşağıdaki belgeleri temin ederek yazımızın tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Genel Müdürlüğümüze bağlı Yeniköy Termik Santrali İşletme Müdürlüğü personel servisine müracaatınızı rica ederiz” şeklindeki yazıyla müjdeli haberi alan ancak, 18 Nisan 2013 tarihinde eline geçen ikinci bir yazıyla iş hakkının elinden alındığını iddia eden Mehmet Özgür Turgut, bu tarihten itibaren iş hakkını geri kazanmak için mücadele veriyor.

Anadolu Meslek Lisesi Gemi Makineleri Bölümü’nden mezun olduğunu ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile öğrenim gördüğü okuldan gerekli denklik belgelerini aldığını iddia eden Mehmet Özgür Turgut; “Yeniköy Termik Santrali’ne makine teknisyeni olarak atamam yapıldığı halde işe başlatılmadım. Gösterilen sebepte Anadolu Motor Meslek Lisesi Gemi Makineleri Bölümü’nden mezun olmuş olmam. Çünkü bu bölüm ben mezun olduktan sonra değişen yönetmelikle makine teknolojileri teknisyenliğinden çıkarılmış. Oysa işçi alım şartlarında alımı yapılacak olan iş gurubu Makine Teknolojileri Teknisyeni olarak değil, makine teknisyeni olarak geçiyordu. Daha sonradan bu ibare değiştirildi. Benim öğrenim gördüğüm İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldığım yazı da ise; ‘İlimiz Konak İlçesi 2005-2006 öğretim yılında; İlimiz Konak İlçesi Motor Meslek Lisesi Gemi Makineleri Bölümü’nü bitirmiş olup, motor ve makine bölümlerinde okutulan ortak dersleri aldığınızdan mezun olduğunuz okuldan almış olduğunuz ekteki belgede de belirtildiği üzere; Gemilerde, Tersanelerde, Termik Santrallerde, Elektrik Üretim Tesislerinde, Makine Atölyelerinde ve benzeri işletmelerde çalışabilme yeterliğine ve denkliğine sahipsiniz” deniliyor. Ancak, YEAŞ Genel Müdürlüğü’nün bana gönderdiği dilekçede; ‘Diploma mezuniyet alanının “Gemi Makineleri” bölümü mezunu olması nedeniyle Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan görüş çerçevesinde Gemi Makineleri Bölümü’nün Teknik Eğitim Alanları ve Dalları Öğrenim Programına göre Makine Teknolojisi Alanına eşdeğer kabul edilmediği bildirildiğinden Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 15 Nisan 2013 tarih ve 414/4 sayılı toplantısında atamanızın iptal edilmesine karar verilmiştir’ ifadeleri var. Aynı bakanlığa ait iki müdürlüğün verdiği görüşün farklı olması düşündürücü” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 66 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.