Son güncellenme :18.05.2020 14:07

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > KADİR GECESİ

18.05.2020 Pts, 14:07

KADİR GECESİ - Muğla Haber

 

 

Pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, manevî haz ve vecdin doruğa ulaştığı Ramazan ayının son günlerine yaklaşmanın hüznünü yaşarken, bir insan ömrüne bedel, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne kavuşuyor olmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.

Kadir; değer, kıymet ve itibar demektir. Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Kadir Gecesi, insanlık tarihinin en önemli hadisesi olan Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı ve Yüce Allah’ın, hakkında müstakil bir süre indirdiği eşsiz bir gecedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.s.) insanlığa son Peygamber olarak görevlendirildiği gecedir.

Kadir Gecesi ile aynı adı taşıyan sürede Cenabı Hak şöyle buyurmaktadır: “Doğrusu, biz Kur’an-ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” (Kadir Suresi 97/ 1-5)

Allah’ü Teâlâ’nın biz kullarına olan sonsuz rahmeti ve inayeti iledir ki, zamanların ve mekânların bir kısmı diğerlerinden üstün kılınmış, o zamanda ve mekânda yerine getirilen ibadetlere, iyiliklere bahşedilecek manevi karışıklıkların, sevapların pek fazla olacağını bildirilmiştir. Aylar içinde Ramazan ayı, hafta günleri içinde Cuma günü, geceler içinde Kadir Gecesi işte bu yüceliklere hâiz bulunan zamanlardandır.

Bunun içindir ki peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir hadisinde; “Kim ki Kadir Gecesini faziletine inanarak ve mükâfatını cenabı Allah’tan bekleyerek bu geceyi ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Siyam, 71) buyurmuş ve Eşi Hz. Aişe’ye bu gece de “Ey Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” (Tirmizî, Deavât, 84) diye dua etmesini öğütlemiştir.

Sayısız manevî güzelliğin yaşandığı ve mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gecede, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı, kendimizle hesaplaşmalı, Rabbimizden affımızı dilemeli, iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya, kötü davranışlardan uzaklaşarak kalbimizdeki manevî kirleri temizlemeye çalışmalıyız.

Mânen bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen, dolayısıyla yaklaşık seksen küsur yıllık bir insan ömrüne bedel olan bu gecede Yüce Allah’ın bizlere bilgi, anlayış ihlâs ve samimiyet vermesini dilemeli, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi saptırmaması ve bizi affetmesi için dua etmeliyiz.

Kadir Gecesini gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur’ân-ı Kerîm’in eşsiz mesajlarını anlamaktan geçer. Bu itibarla, Kadir Gecesi Kur’ân-ı öğrenme ve Rasûlüllah’ı tanıma, onların öngördüğü fazilet ilkeleri doğrultusunda yaşama ve her türlü kötülüğü terk etme vesilesi kabul ediliyiz.

Ayrıca bu geceyi, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ve dua ederek değerlendirmeli, geçen hayatımızın Kur’an ve Sünnet’e uygun olup olmadığının muhasebesini yapmalıyız. Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalıyız. Yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Bu gece bütün bu güzellikler için büyük bir fırsattır.

Bu mübarek geceyi değerlendirirken gözden uzak tutmamamız gereken bir durum ise, ibadet ve tâatlerimizi sadece bu geceye has kılmamalı, her zaman Allah’ın kulu ve Hz. Muhammed’in (s.a.s.) ümmeti olduğumuzu hatırda tutup, ona göre hayatımızı yönlendirmeliyiz yani her geceyi kadir bilmeliyiz.

Cenâb-ı Hak, Kadir Gecemizi hepimiz hakkında hayırlara vesile kılsın. Oruçlarımızı, zekâtlarımızı, her türlü ibadet ve hayırlarımızı kabul eylesin, tüm sevdiklerimizle beraber Bayrama sağ sâlim kavuştursun. Amin.

İsa TOPUZ

Müftü Yardımcısı

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.