Muğla Haber Gazetesi

KADIN OLMAK 

KADIN OLMAK 
Pınar Çermik
Pınar Çermik( [email protected] )
04 Mart 2016 - 9:22

Şeytan kadını izlemiş ve demiş ki ; Allahım madem onu yaratacaktın beni neden yarattın? ……

Evet pek çoğunuzun yüzünde sinsi bir  gülümseme oluştuğunu görür gibiyim . Kadın olmak zor zanaat. Kadın anne , kadın sevgili , kadın eş , kadın arkadaş , kadın kardeş , kadın kadın kadın…..

Pek çok dernek gezdim pek çok kadın ile görüştüm. Hem ev hanımı hem işkadını bayanlar ile tanıştım. Ve şuna karar verdim ki isteyip de yapamayacağımız hiçbir şey yok.

Bu sene de her sene olduğu gibi kadına şiddet olaylarını bolca dinledik. Neden kadına şiddet? Erkeklerin dışarıda yapamadığını , içinde bastırdığı duygularını hatta eşinin kişiliğine ve mesleğine belki de sosyal konumuna olan hayranlıkla karışık kıskançlığını , ezikliğini kamufle etmek adına eğitimli ve sosyoekonomik düzeyi yüksek kadınlara daha çok şiddet uyguladıkları aşikardır. Maalesef şiddet kültür seviyesi eğitim seviyesi yüksek kişilerde daha çok. Sebebi de eğitimli kadınların , kendini ifade eden kadınların bu şiddete karşı seslerini yüksekçe çıkarmalarıdır. Ben bilmem  eşim bilir dememeleridir…

Anaç ruha gelelim. Bizim kültürümüzde kadın ; çocuklarını büyütür besler , kocasını kapıda karşılar , kapıdan yolcular , akşam gönlünü eder … Peki ya kadın böyle mi ister? Onun da duyguları var . Dünyaya geliş amacı sadece kocasını ve çocuklarını mutlu etmek midir acaba ? Bence hayır….

Kadın olmak Nazım’ın dizelerindeki gibi kadın olmak..

Bir karım olsun şöyle yirmi dört ayar   ;

Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde
yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir
harman yerinde dokuz zilli
köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran,
Ne o,ne bu,ne döşek,ne köçek,
Ne ayal,ne vebal
O benim kollarım,bacaklarım
Yavrum,annem,Kız kardeşim,
Hayat arkadaşımdır.
Kadın  ne o ne bu ne de şu kadın ;can yoldaşım , kavga arkadaşımdır. İşte kadın olmak aslında budur.

Ne kadar deseler de kadının ruhunda şeytan saklıdır , peki düşünmüşler midir ki şeytandan önce bir meleğin var olduğunu? Peki neden oldu şeytan ? Genç kız okudu. Meslek sahibi oldu. Belki meslek sahibi olana kadar kendinden ödünler verdi. O genç kız bir kadın oldu. Hayatında bir sürü insan oldu. Bir çoğu da iyi niyetli değildi. Bir savunma mekanizması gerekli idi. Elle gözle dille tacize… Belki iyi bir yerlere de geldi bu kadın . İşte ondan sonra çıktı içindeki şeytan. Peki meleği kim yok etti? Kadına şeytan diyordunuz ya , Ya da diyorlardı ya  işte şeytanı da siz yarattınız.

Kadına tekrar içindeki meleği kim hatırlattı? Minicik bir bebek ve kadın anne oldu…. Savunmasız şefkate muhtaç sevgiye aç. Tıpkı şeytan olmadan önceki genç kız gibi..

Hayat bazen insanı ya kara melek moduna ya da beyaz melek moduna sokabiliyor. Umudumuz bizi kara melek etmeyecek – ki şeytanlık bize göre değil – insanların karşımıza çıkması. Olaylar zaten akışında olacaktır. Kadını kıyafeti ile ya da nerede gezdiği saatin kaç olduğu gibi şeyler ile yargılamayın. Kdını gösterdiği azim elde ettiği başarılar ile yargılayın ve gerekiyorsa başarısı için umutlandırır. Her erkek bir annenin bir kadının canının yarısıdır ve hiç kimse canının yarısını üzmek kırmak istemez.

Kendi ayakları üzerinde durabilen , yaşadığı tüm badireleri ustalıkla atlatabilen , güçlü , sağlam ve tam bugüne özel arkadaşlarımın  güçlü kadınlar gününü kutluyorum. Şimdi eller havaya… 8 Mart Güçlü Kadınlar Günümüz şimdiden kutlu olsunnnnnnnnnnnnnn……

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha