Son güncellenme :09.04.2020 14:20

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > İSLAMIN TEMİZLİĞE VERDİĞİ ÖNEM VE HASTALIKLARDAN KORUNMA

09.04.2020 Per, 14:20

   

 

 

 “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

 Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

                                        Kanuni Sultan Süleyman Han

 

 

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla!

 

Yüce dinimiz İslam hem maddi hem de manevi temizliğe önem vermiştir. Kur’ân-i Kerîm’in birçok ayetinde, Hz. Peygamberin hadislerinde ve örnek hayatında temizliğin önemi üzerinde ısrarla durulmuş, genel anlamda temizlik ve ibadet amaçlı temizlikle ilgili birtakım ilke ve ölçüler getirilmiştir. Dinimiz özü itibariyle manevi kirlerden arınma, Allah’ı tanıma, O’na itaat ve ibadet etmeden ibaret gibi görünse de, ruhun yücelişi ve insanın manevi bir bağlantı ortamına geçebilmesi için, insanı çevreleyen fiziki şartların da buna uygun olması gerekir.  Bundan dolayı İbadet hayatıyla manevi temizlenme, beden ve çevre temizliği arasında sıkı bir bağ kurulmuştur. Kur’an’ı Kerim temizlikten bahsederken Bakara, 222. ayette  “…Allah içi dışı temiz olanları sever.” buyurmak suretiyle mü’minleri maddî ve mânevî temizliğe teşvik etmiştir.

Peygamber efendimiz (sav) de: “Allah temizdir, temizliği sever.” (Tirmizî, Edeb, 41/2799

“Temizlik imanın yansıdır.”(Müslim, “Taharet”, 1) buyurmuştur.  Ayrıca Hz. Peygamber (sav) değişik vesilelerle beden ve çevre temizliğini emretmiş veya tavsiye etmiş, bu konuda davranışlarıyla ashabına ve bütün Müslümanlara örnek olmuştur. (TDV. İslam ilmihali c. 1)

 

                          HASTALIKLARDAN KORUNMA

 

İnsanoğlu ne yazık ki hastalandıktan sonra hastalığın ortadan kalkması için çaba sarf eder ve ancak o zaman çözüm aramaya başlar. Halbuki Peygamber Efendimiz(sav) hastalığı beklemeden koruyucu tedavi yöntemlerini uygulamamızı, önceden gereken tedbirleri almamızı ve hastalığa götürecek ortamlardan uzak kalmamızı tavsiye etmiş ve “İhtiyarlığından önce gençliğin, hastalanmadan önce sıhhatin, fakirliğinden önce zenginliğin, meşgul zamanlarından önce boş vakitlerin ve ölümünden önce hayatın kıymetini bil” buyurmuştur. (Buhârî, Rikāk, 3; Tirmizî, Zühd, 25)

Geçmiş toplumlarda ve günümüzde İnsanların Maddi temizliğe önem vermemeleri neticesinde hastalıklar artmış ve buna bağlı olarak ölümler gerçekleşmiştir. Bu hastalıklar arasında geçmişte veba, tifo, kolera gibi hastalıklar vardı. Bu hastalıkların birçoğu da temizlik kurallarına dikkat edilmediği için ortaya çıkmıştır. Manevi temizliğe dikkat edilmediği için ise aile yapısı bozulmaya başlamış faiz, fuhuş vb. kötü fiiller yaygınlaşmıştır.

 

SAĞLIK BÜYÜK BİR NİMETTİR

 

Hastalanmadan önce sağlığımız için gerekli tedbirleri almamız, hastalandıktan sonra tedavi yöntemlerini uygulamamızdan çok daha önemlidir.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde bulaşıcı bir hastalık olan Korona virüs salgınıyla karşı karşıyayız. İlk kez 2019 Aralık ayında Çin’ in Wuhan şehrinde görülen bu salgın hastalığa, Dünya Sağlık Örgütü korona virüs kaynaklı Covid-19 adını verdi. Son derece tehlikeli olan ve insandan insana bulaşan bu salgın hastalık ile mücadele kapsamında tüm dünyada birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.

 

Bu nedenle sağlık bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm kurumları bu salgının yayılmasını ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için, temizliğin önemini ve evden çıkmamayı yani karantina kuralını uygulamaktadır. Günümüzde bu bulaşıcı hastalığının meydana çıkış sebebi kesin olarak bilinmemekte ve hastalığın yayılmasını önlemek için hastaların toplumdan izole edilmesi, alınacak ilk tedbirler arasında belirtilmektedir.

Yaklaşık on dört asır öncesinde Hz. Peygamber (sav): “Şayet bir yerde tâun (bulaşıcı) hastalığı olduğunu işitirseniz oraya girmeyin. Bir yerde taun (bulaşıcı)  hastalığı çıkarsa ve siz orada bulunursanız taundan kaçarak oradan çıkmayın.”  (Müslim,  4: 1733 (98) hadisi ile Müslümanlara karantina uygulaması tavsiyesinde bulunmuştur.  

Yeni tip Korona virüs salgınının önlenmesi için devletimizin aldığı bu tedbirlere uymak, kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için, hem dini açıdan hem de insani açıdan çok önemli bir sorumluluktur. Bizler de bu virüsten korunmak için;  fiili dua olan evde kalmamız ve bu zaman içinde virüsün sona ermesi için gönülden yapacağımız kavli dualarla ve vereceğimiz sadakalarla bu bulaşıcı hastalıktan korunmaya çalışmalıyız. Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.v); ““Az sadaka çok belayı def eder ve sadaka ömrü uzatır.” Buyurmuştur. (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63) 

 

İçinde bulunduğumuz bu zor bu dönemde, sorumluluk bilinciyle hareket edip salgından korunmak ve yayılımını önlemek amacıyla için hem kendi sağlığımızı hem hem de sevdiklerimizin sağlını korumak için bir süre evde kalmak ve tedbirli olmak hepimiz için önemlidir.

Evde kalıp evdeki zamanımızı tövbe, İstiğfar ederek, sadaka vererek ve Allah’ın Şafi ismiyle dua ederek bu bulaşıcı hastalıktan korunmak için hassasiyet gösterelim. Unutmayalım ki tedbir bizden takdir Allahtan’tır.

 

Bu vesileyle Cenab-ı Allah bizleri, hanelerimizi, İlimizi, Devletimizi, Müslümanları ve bütün insanlığı her türlü afetlerden, belalardan ve özellikle salgın hastalıklardan muhafaza eylesin.

 

             DUA VAKTİ / ALLAH’A MÜNACAT

 

Yüce Rabbimiz. Sana sığındık. Kapına geldik. Ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi şefkat ve merhametine açtık. Bizleri umduklarımıza nâil, korktuklarımızdan emin eyle Allah’ım!

Bütün dünyayı kuşatan salgın hastalık karşısında bizlere inâyetini lutfeyle Allah’ım.

İlâhi Ya Rabbi! Hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva, borçlularımıza kolaylıklar nasib eyle!

Ya Rabbi! Devletimizi, milletimizi, İslam beldelerini ve bütün insanlığı her türlü afetlerden, musibetlerden, kötülüklerden, salgın hastalıklardan muhafaza eyle. Bu hastalığı evlerimizden uzaklaştır, lütfunla bizi bütün bela ve hastalıklardan koru.

Ya Rab! Bu zor zamanlarda, büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışan başta sağlık görevlilerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza yardım eyle. Bizlere taşıyamayacağımız ağır yükler yükleme Allah’ım!

Ya Rabbi! Dünya imtihanımızı kolaylaştır, musibetler karşısında bilincimizi ve direncimizi artır, bizlere

sabır ve metanet ver Allah’ım! İlâhi Ya Rabbi! Dünyada ve ahirette, mahşer gününde mahcup ve mahzun olmaktan cümlemizi muhafaza eyle Allah’ım! AMİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.