Muğla Haber Gazetesi

İŞÇİLER AÇLIK GREVİNE GİDİYOR

İŞÇİLER AÇLIK GREVİNE GİDİYOR
02 Aralık 2013 - 9:33

Maden-İş ve TES-İş’e bağlı işçiler Termik Santrallerinin özelleştirilmesinin durdurulması için Açlık Grevine gidiyorlar. Büyük Eylem Planı içinde ayrıca Ankara’ya yürüyüş, miting ve işyerlerini terk etmeme de bulunuyor.

Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirilmesine yönelik İhale Tarihinin açıklanmasının ardından işçiler ve yöre halkı topyüken eylem içinde olacaklar. Büyük Eylem Planı içinde 9 Aralık 2013 tarihinden itibaren işçiler gruplar halinde açlık grevine başlıyorlar. Eylem sürecinde ayrıca Ankara’ya Yürüyüş, miting ve işyerlerini terk etmeme de bulunuyor.

Maden-İŞ ve TES-İş yöneticileri ile işçilerin katıldığı toplantıda eylem planı hazırlanırken, işçiler santrallerin özelleştirilmesinin durdurulması için sonuna kadar direneceklerini açıkladılar.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada mücadelenin aralıksız olarak süreceği vurgulanırken; “Aylardır yapılmak istenen özelleştirmeye karşı işimize, aşımıza, bölgemize, geleceğimize ve ülkemize sahip çıkarak demokratik olgunluk ve kararlılık içinde bir mücadele yürütüyoruz.

Bu süreçte hak arayan işçilere reva görülen uygulamaları da Tüm Türkiye zaten bilmektedir. Biz de aynısı ile karşılaşıyoruz.Özelleştirmeye bir ekonomik kurtuluş reçetesi gibi gören siyasi iktidar geri adım atmamakta, özelleştirmenin ülkemize verdiği bütün zararlara rağmen, bu konudaki ısrarını sürdürerek bölgemize, ülkemize ve emekçilere zarar vermektedir.

Aylardan sonra 28 Kasım 2013 tarihinde Enerji Bakanlığında Enerji bakanı, Bakanlık yetkilileri vesendika yetkilileri ile yapmış olduğumuz 2,5 saatlik görüşmede işçilerin ve yöre halkımızın talepleri dile getirilmiştir.

Enerji Bakanı Taner Yıldız Maliye bakanı ile görüştükten sonra sendika genel başkanlarımıza ve Türk-İş Genel Başkanımıza bilgi vereceğini söylemiştir.Bizler de sükûnet içinde gelecek kararı ve cumartesi günü Muğla’da Başbakanın vereceği mesajı bekleyeceğiz.

Sayın Başbakan 04 Nisan 2006 tarihinde İSO başkanı Tanıl KÜÇÜK ‘ün Enerjide Özelleştirme için ısrarlı olmasını eleştirerek şöyle demiştir;

“Enerji Özelleştirmeyle ucuzlamaz, doğalgaza bağımlılık bitmeden ucuzluk olmaz. Kepez’de, ÇEAŞ’da ne oldu? Enerji dediğimiz olay hiçbir şeye benzemez bir gün kesinti olunca devlete bağırıyorsunuz.
Özel sektör olunca ne yapacaksınız.”

Evet,Sayın Başbakan enerjide özelleştirmenin sakıncalarını ne güzel anlatmış.

Başbakandan beklediğimiz enerjide özelleştirmelerin tamamıyla gündemden çıkarmasıdır.

Maden ve Enerji işçileri olarak.İhale ilanının kaldırılması yönünde kararlılığımız giderek artmaktadır.”denildi.

Topyekün eylem

Yapılan açıklamada topyüken eyleme gidileceği belirtilirken eylem süreci ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi:

9 Aralık günü 10’ar kişilik ekipler halinde 2’şer gün direniş çadırında açlık grevi başlatacağız. Açlık grevimiz ilk ihale için teklif verme süresi olan 24 Ocağa kadar sürecektir. 29 Aralık günü Milas’ta miting tertip edilecektir.

Bu süre içinde bir çözüm bulunmadığı taktirde 24 Ocak 2014 günü tüm işçi ve aileleri ile birlikte büyük Ankara yürüyüşü tertip edilecektir. Bu zaman aralığında işyerlerini terk etmeme eylemleri de yapılacaktır. Bundan böyle alıcı firmaları işyerimizde ve işyerlerimizin etrafında kesinlikle görmek istemiyoruz. İş huzurumuzu bozulmasına tahammülümüz artık kalmadı.

“Özgürlükler kısıtlandı”

Diğer yandan Muğla Valiliğince 28.11.2013  tarihinde bir karar yayınlanmıştır. 4 gün boyunca Muğla İl sınırları içerisinde Başbakanın ziyareti nedeni ile bütün özgürlükler kısıtlanmıştır. Bir idari genelge ile bütün il çapında anayasal özgürlüklerin kısıtlanmasının ifade özgürlüğünün özüne dokunup dokunmadığını kamuoyunun taktirine bırakıyoruz.

Başkasına zarar vermedikçe demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasının engellenmesi faşizan bir tutumdur. Başbakan Muğla da miting yapacak diye Yatağan’da Milâs’ta veya başka bir ilçe de açıklama yapılmasının yasaklanması ancak diktatörlüklerde olur.

Sayın Valimizin böyle bir kararı isteyerek aldığına inanmıyoruz. Diyalog ve hoşgörü ortamının en ileri olduğu İlimizde birileri gerilimi arttırmak için adeta gayret gösteriyor. Esas provakatif olan ve kamu düzenini bozmak için tahrik yapılması böylesi kararlardır.

Bölgemizde halkımız ile birlikte yürütmekte olduğumuz mücadelenin ne kadar haklı olduğunu ve birilerinin bu haklı mücadeleden ne kadar rahatsız olduğuna bir kez daha tanık oluyoruz. “

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha