Muğla Haber Gazetesi

İş Yapma Endeksinde vaziyetimiz

İş Yapma Endeksinde vaziyetimiz
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
20 Kasım 2017 - 10:31

2003 senesinden bu yana ülkelerde ekonomik alt yapı reformlarını takip amacıyla devam ettirilen endeksin güncellenmesi ile ilgili 2018 raporunda Türkiye 190 ülke içinde 60’ıncı sırada. Şirket kurma, kredi bulma, sınır ötesi ticaret, vergi ödeme, mülkiyet kaydettirme gibi başlıklarda ülkelere puanlar verilerek oluşturup ortaya çıkartılan endekste; Türkiye’nin Kosova, Ruanda, Ermenistan, Moldova, Burnei Sultanlığının gerisinde kalması dikkate haiz. Son revize edilen raporda 190 ülkenin 119’unda istihdam yaratmak, yatırım çekmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla 264 reform yapıldığı tespit edildi.
Türkiye için tespitler: Mülkiyet harcının % 4’den % 3’e indirildiği, anlaşmazlıklarda mahkeme yerine arabuluculuk işleyişinin getirildiği, kredi için teminat göstermesinin kolaylaştırıldığı tespit edilerek dercedilen raporda menfi olarak (OHAL) kapsamında iflas ertelemenin yasaklanmasında derkenar edilmesi dikkati çeken hususlar.
Ayrıca şirket kaydı yapılırken gösterilmek istenen para miktarı hususlarında 2017 itibariyle asgari sermaye gerekliliği 10 bin TL idi. Bunun dörtte birinin kayıt işlemlerinden önce talep edilmesi sebebi ile Türkiye için ödenmiş sermayenin asgarisi 2 bin TL.
Hal böyle olmasına rağmen Türkiye geçen yıl 69’uncu olduğu endekste, 190 ülke arasında 60’ıncılıktan yukarıya çıkamaması calibi dikkat.
Bir başka husus; iflas ertelemelerinin yasaklanması sebebiyle “ödeme aczini çözme” alt başlığında 126’ıncı sıradan 139’unculuğa gerilediği görülüyor. Gariptir “inşaat izni alma” başlığındaki pasajda 126’ıncılıktan 96’ıncı sıraya yükselmesi, “iş kurma” başlığında dercedilen durumun da 86’ıncı, “kredi bulma” başlığında 77’uncu, “sınır ötesi ticaret yapmada” 71’inci, “elektrik bağlama” 55’inci, “mülkiyet kaydettirme” başlığında 46’ıncı, “sözleşme düzelmede” 30’uncu, “azınlıktaki yatırımların korunması” başlığında 20’inci oldu.
Türkiye bu bağlamda en büyük sermaye vergi mükellefiyetinin tesisi sonrası vergi iadesi, itiraz ve inceleme işlemlerinin dahil edilmesi bağlamında 128’inci sıradan 88’inci sıraya yükselmesi, bürokratik engellerin kaldırılması alanında mesafe kaydettiği görüldü.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha