Muğla Haber Gazetesi

İktisatta yeni bir girişim

İktisatta yeni bir girişim
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
19 Şubat 2016 - 9:25

Kapitalist uygulamada bir nevi tashih mahiyetinde otomatik olarak tatbikat klasik ekonominin versiyonlarından biri “NOMANİLA NEGATİF FAİZ” ekonomiyi faaliyete geçirmek, statik duran parayı merkezde saklama, bloke etme yerine bankalar kanalıyla işlevsel hale sokarak halka intikalini sağlamak işlemi.

Bunun son örneği Japon ekonomisinin uygulaması ile ortayı çıktı. Birçok ekonomistin bihaber olduğu bu usul, Avrupa Merkez Bankası, İsveç, İsviçre, Danimarka’dan sonra negatif faiz verenler arasına Japonya da dahil oldu. Böylelikle birçok ekonomistin bu usulden iyice haberdar olarak kendilerinin yeniden düşünce alanına sokulması ile bu tatbikattan haberdar oldular.

Sayın Süleyman Yaşar Taraf gazetesindeki sütunundan bu konuyu incelemiş, nominal negatif faizlerin ne anlama geldiğini açıklamış. Cidden enteresan bir uygulama. Neye göre enteresan? Klasik ekonominin parayı statiklikten aksiyona geçirmesi için bir argüman oluşu. Birçok ekonomistin de düşünüp çare olarak ileri sürmediği aksiyon.

Uygulama nasıl olacak: Japon ticari bankaları merkez bankasına park ettikleri (bloke) paraları % 1 negatif faiz uygulayacak. Bundan böyle negatif faizle paralarını bloke edeceğine daha çok kredi vermeleri sağlanacak. Böylelikle Japon parası zayıflayacağı için ihraç malları ucuz hale gelecek. Böylelikle de ihracat artacak. Bu usulde bir takım riskler de vardır tabi. Japon ihracatı Çin’de yaşanan dalgalanmalar sebebiyle zayıflamıştı. İhracatını artırmak için bu yola tevessül edildi.

Bu aşamadaki tehlike, Japon parası otomatik olarak devalüve edilince diğer ülkeleri de domino etkisi altına alabilir. Bu da kriz demektir. Negatif nominal faiz uygulaması ile ekonomiler ne hale gelebilir? Danimarka uygulamasında konut fiyatlarında artış oldu % 8. İsveç’te % 18 oranında artış olduğu Japonya’da ise Tokyo piyasasında konut fiyatları 2015 ilk yarısında % 6.6, Osaka’da % 9.3 yükseldiği tespit edilmiş

Yeni yapılan Condominium (kat mülkiyeti) fiyatları % 21.4 oranında artış göstermiş. Japon Merkez Bankası enflasyonu artırmak istiyor. Ama bu artış üretici enflasyonunu bir türlü artmamış, tabi petrol fiyatları da fiyatların yükselmesine nam hal.

Türkiye’de durum nasıl? Nominal negatif faiz uygulamıyor. Ama politika faizi beklenen enflasyonun altında seyrediyor. Böylelikle reel faiz negatif oluyor. Bu durum konuta talebi çoğaltıyor. Konut fiyat endeksi % 18.60 arttığı görüldü. Bu artış sağlıklı olamaz.

Sonuç: bu durum kapitalist sistem geniş alanda her sahada tıkanma gösteriyor. Hal bu.

Çıkış: Batı perspektifinde onat zihniyette kara yerde olacak galiba..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha