Muğla Haber Gazetesi

İktisat yapılacaksı

İktisat yapılacaksı
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
21 Kasım 2017 - 10:49

Bir ülke ekonomisi sıkıntıya girebilir, yabancı sermayeye şiddetle ihtiyaç duyması da normaldir. Fakat yönetim erki savruk, bol keseden binbir müşkülatla temin edilen birikimleri çarçur ediyorsa işte o zaman yandı gülüm keten helva. Aynen öyle de fakat çareler faslından düşünülebilen sadece halkın birikimlerine baş vurma mesela; altın sertifikası gibi kendi halkına borçlanma işlemleri her an, her zaman isabet kaydetmez. Zira sebep açıktır. En büyük engel çok partili hayatta halkın kanaatlere ayrılması, kendinden olmayan bir hükümetin icraatına iştirak etmemem meyli en büyük engeldir. Bu küçümsenemeyecek miktarı aşan sayıdır. Seçmenin yarısıdır. En azından bu bakımdan bir ülke altın toplama çaresini esbab olarak düşünüyorsa bence yanlıdır.
27 Mayıs ihtilal hükümeti zamanında yüzük, bilezik, külçe ne varsa topladı. İstifadesini görüp görmediğini bilmiyoruz. Ama hayhuya gittiği kesin. Ondan sonra bir hükümette buna benzer yollara tevessül etti. Fakat istenilen sonucun alındığını zannetmiyorum. Bu çapraşık yollara gerek yok. Madenleri devletleştir, maden sertifikası karşılığı para bas, ne şeytanı gör ne salavat getir. İşte kaynak önünüzde duruyor. Cesaret varsa hodri meydan.
İthalata dayalı hatta bağımlılık haline gelen ticaretten kurtulmanın yolu; yerli üretimden geçtiği matematik hakikattir. Üretim arttıkça dışa bağımlılık azalır. Bir ülkenin uygulanan politikaları ithalatı destekliyorsa ondan hayır gelmez. Zira bir destekleme vardır o da yabancı ürüne destektir. Mana budur. Neden bu yola gidilir anlamak mümkün değil.
Faraza ; ziraat sahasında milyonlarca dekar boş arazi dururken, sap-samana varıncaya kadar ithal etmemiz akıl alır cinsten değil. Şu tarım ürünü ithalatından alınan sonuç şeyle;
1-Buğday: 44 milyon ton buğday ithal edildi. 12.5 milyar dolar.
2-Arpa: 2.5 milyon ton 587 milyon dolar ödendi.
3-Pirinç: 3 milyon ton 1.5 milyar dolar.
4-Soya: 28 milyon ton 12.3 milyar dolar.
5-Pamuk: 11 milyon ton 18.5 milyar dolar.
6-Ayçiçeği 21 milyon ton 14.5 milyar dolar.
7-Mısır: 15 milyon ton 4 milyar dolar.
8-Mercimek: 3 milyon ton 2 milyar dolar.
Nohut: 400 bin ton 460 milyon dolar.
10-Tütün: 2002 yılandan bu yana ekici % 86, üretim % 61 azaldı. Yabancı kontrol oranı % 29.3 seviyesinde ithalatta rekor kırıldı.
11-Canlı hayvan (kırmızı et): 2010 yılından itibaren 5 milyar dolar dışarı gitti.
12-Yağlı tohum: 2002 yılında 1.9 milyon ton. Ve türevleri ithalatı 2012’de 5.3 milyon tona ulaşmış. Değer olarak 2012’de 3 milyar 636 milyon dolar ödendi.
13-Şeker pancarı: 2001 yılında çıkarılan şeker kanunu ile şeker pancarı üretimi yarı yarıya geriledi. Ve insan sağlığına zararı olan NBŞ ve glikoz ithalatının önü açılmış oldu. Çiftçi 2000 yılından itibaren 4 milyon hektardan fazla arazisinde üretimden vazgeçmek zorunda kaldı.
Milli gelir açısından mukayese: Kanada’da 43, Fransa’da 41, Hollanda’da 33, ABD’de 31, Malezya’da 7 bin dolar iken Türkiye’de kişi başına çifçti geliri 3 bin 500 dolar. Dünyada 22. Sırada. Ne iktisadı bekliyoruz???

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha