Muğla Haber Gazetesi

Hükümet programının takdiminde devalüa

Hükümet programının takdiminde devalüa
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
12 Mart 2016 - 9:48

Görülmesi enteresan olan sayın Hükümet Başkanının bütçe konuşması esnasında kredi değerlendirme kuruluşlarından Fitch, döviz varlıkları üzerinden mevcut notu (BBB-)’ye devam diyeceği biliniyor, tahmin ediliyordu.

Doların, Euro karşısında küçük de olsa değer kazanması TL’nin değer kaybına yardımcı oldu. Böylece katkı yaptı ve sitayişle programı takdiminde konuşurken % 3 kayba karşılık ne diyecekti? Yapacağı bir şey yoktu ve bu tevafuk muydu?

Ben acizane böyle olduğunu kabul etmiyorum. Sağda solda direkt veya endirekt yollarla Türk ekonomisini sallayan global sermaye odaklarının maksudu ne olabilirdi? Tek kelime, borç miktarını yükseltip Ortadoğu’da nefes kesmek gayesine matuf olduğu yadsınamaz. Ama gelin görün  ki,  devlet ricalinin danışman kadroları maalesef danışmanlık yaptığı merciye nakizesi düzgün rapor vermiyorlar . Bana göre kifayetsizler. Amiyane tabirle kedinin fareyle oynadığı gibi oynatılıyoruz.

Hülasa böyle hızlı değer kayıplarına maruz kalan para birimlerinin ekonomide adı oynak paradır. Bu hal ülkeye olan güveni sarsar, yatırımcı gelmez. Devlet adamları kan ter içinde kaynağı belli olmayan artı-eksi değerlere kavi meblağları ülkeye transfer etmekle meşgulden dirilir. Neden böyle? Zira hükümet döviz yani yabancı sermaye arttı derken Merkez Bankası rezervlerinde son bir iki ayda azalma 3 milyar Dolara ulaştı. Bu tablo TL’ye olan güveni sarsması gayet normaldir.

Cemiyet cephesinden ne oldu? Dolarizasyon arttı. Bu oran % 36’dan % 40’a yükseldi. Vatandaş parasını daha çok döviz hesaplarına yönlendirdi. Bu pozisyonun bir zararı Merkez Bankası para politikasını işlemez hale getirir. Biz de konuya iyice vakıf olmadan halkı abesle oyalar dururuz. Merkez Bankası ile devlet, Merkez Bankası ile hükümet ihtilaflarına sahne olur. Faiz lobisi v.s gibi adlarla suni kavgalar yaşatılır durulur.

Psikolojik eğilimdir. Serbest piyasa şartlarında kendi yöneticilerine güvensizlik, güvendikleri ülkenin parasını tutmaya vesile olur. Buna daha önce de izah ettiğimiz veçhile dolarizasyon denir ekonomik tabirle.

Hülasa; güvensizlik bir devlet ekonomisini kıvırır. Onun için danışmanlara bühtanda bulunuyorum. Hani reklamda var. Kışın ortasında karda kıyamette apartmanın tedbirsizliğinde sakinler bağırıyordu; “YÖNETİLERİMİZ UYUYOR MU!!!” diye. Aynen böyle..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha