Muğla Haber Gazetesi

“Hemşirelerin sorunları çözülmelidir”

“Hemşirelerin sorunları çözülmelidir”
15 Mayıs 2013 - 9:27

Hemşireler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Muğla Şubesi Başkanı İncilay Gezgin, hemşirelerin zor şartlar altında kutsal bir görev yaptıklarını belirtirken, sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de görev yapan 124 bin hemşirenin çeşitli sorunlarla boğuştuğunu belirten Gezgin; “Cefakar şekilde hizmet üreten vekil ebe hemşire istihdamı ile düşük ücrete mahkum edilen, Sözleşmeli yapılarak hakları ellerinden alınan, çalışma hayatında güçlüklerle karşılaşan, Ailesinden sosyal yaşamından işi için fedakarlıkta bulunan ama kıymetleri hiçbir zaman bilinmeyen hemşirelerimiz bizim için her zaman özel ve önemlidir.

3.5 yılını nöbette geçiren hemşire arkadaşlarımızın bugün yüzde 89’i iş yüklerinin fazla olduğunu ifade etmektedirler. Araştırmamıza göre iş yükünü normal olarak gören hemşirelerin oranı ise yüzde 10’dur. Hemşirelerin yalnızca yüzde 1’i iş yükünün az olduğunu belirtmektedir. Bu rakamlar bile bize hemşirelerin nasıl bir iş yükü altında hizmet ürettiklerini anlatmaya yeterlidir.

İş yükünün yanına çalışma koşullarının olumsuzluğu, dinlenme odalarının yetersizliği gibi sorunlarda eklenince hemşirelerimiz için çalışma hayatı zor geçmektedir. Bunun yanı sıra yoğun bakımda, hasta odalarında hemşirelerimiz şiddete uğramakta, can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmeye çalışmaktadır. Doktorlardan sonra en fazla şiddete uğrayan meslek grubu olan hemşirelerimiz artık bu tür saldırılardan yılmıştır, neredeyse hizmet üretemez hale gelmişlerdir. Bu şiddetin yanı sıra mobbing, baskı, ayrımcılık gibi uygulamalarla çalışma hayatı adeta zehir edilmektedir. Birçok hemşire arkadaşımız ne yazık ki tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Bu kadar çileli bir çalışma hayatı olan hemşirelerimizin ve genelde sağlık çalışanlarımızın, milletvekillerine bile verilen yıpranma hakkından mahrum bırakılması ise ayrı bir tuhaflık ve garabettir. “dedi.

Artık çözüm üretilmeli

Hemşirelerin sorunlarının ortadan kalkması için yetkililerin çözüm üretmesi çağrısında bulunan Gezgin, şunları söyledi: “Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde adeta sorunlar yumağı içerisinde kaldığını gördüğümüz hemşirelerimizin feryadının duyulup, sorunlarına çözüm üretilmesi gereklidir.  Bu nedenle de hemşirelik kanunu acil olarak yeniden düzenlenmeli ve çalışanların talepleri bu yeni değerlendirmede yasaya eklenmelidir.

Ancak ne yazık ki siyaset “hemşire eksiğimiz var” cümlesinden başka hemşireler için bir cümle dahi kurmamaktadır.  Yeterli istihdam yapmayarak ve hemşire yetiştirmeyerek de bu cümleleri ile de sürekli çelişmektedirler. Artık hemşirelerimizin tahammülü kalmamıştır. Sabır taşı çatlamadan sorunların çözümü için adım atılmalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak hemşirelerimize daha iyi çalışma şartları sağlanması temel arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar kendilerine sunulmalıdır.

Tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası’nı kutluyoruz”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha